Parametry i rodzaj przebiegu:

Prądy interferencyjne mają częstotliwość podstawową zwaną podnośną. Jej wartość w prostrzych urządzeniach wynosi 4kHz. Nowocześniejsze urządzenia umożliwiają zmianę tej wartości w zakresie od 2kHz do 10kHz.
W celu uzyskania interferencji częstotliwość podstwowa jest modulowana niską częstotliwością o wartościach od 2Hz do 100Hz.
Aby uniknąć adaptacji mięśnia i nie tylko w trakcie trwania zabiegu stosuje się dodatkowo modulację niskiej częstotliwości w zakresie od 0Hz do 200Hz. Modulacja ta oznaczana często jako FM (frequency modulation) nazywany bywa również dewiacją. Ustawienie przykładowo parametrów 100Hz częstotliwości podstawowej i 200Hz wartości dewiacji powoduje, że niska częstotliwość modulująca będzie się zmieniała w zakresie od 100Hz do 300Hz (100Hz + 200Hz) wg. ustawionego programu treningowego zmiany częstotliwości. Programy treningowe zmiany częstotliwości nazywane są FM1... itd. Przykładowy program modulacji FM 2-3-2-4 oznacza, że częstotliwość narośnie o dewiację w czasie 2s, wartość częstotliwości podwyższonej utrzyma się przez 3s i po trwającym 2s opadaniu przebieg będzie zmodulowany częstotliwością bez dewiacji przez 4s. Obok modulacji FM w przypadku prądów interferencyjnych stosuje się również modulacje amplitudowe AM. Zasada modulacji polega w tym przypadku na zmianie wartości amplitudy przebiegu wg. wybranego programu AM.

Zastosowanie:

Prądy interferencyjne mają następujące działanie na organizm ludzki:

  • przeciwbólowe
  • pobudzają mięśnie do skurczu
  • rozszerzają naczynia krwionośne
  • usprawniają procesy odżywcze i przemiany materii w tkankach
  • wpływają na autonomiczny układ nerwowy

Oddziaływanie:

 Prądy średniej częstotliwości głęboko wnikają w tkankę w związku z jej pojemnościowym charakterem.  Efekty terapeutyczne prądów interferencyjnych są podobne jak prądów niskiej częstotliwości, aczkolwiek z pewnych względów ten rodzaj prądów jest bardziej korzystny dla pacjenta. 

Częstotliwość Efekty
 0-10Hz  Działanie pobudzające, powoduje skurcz mięśni odnerwionych
 25-50Hz  Usprawnia krążenie obwodowe, pobudza mięśnie do skurczu
 50-100Hz  Wywołuje efekt przeciwbólowy, ale i poprawia trofikę tkanek. Należy stosować natężenie powyżej progu odczuwania, aby uzyskać efekt wibracji.
 90-100Hz  Działa przeciwbólowo zmniejszając napięcie współczulnego układu nerwowego.
0-100Hz  Uogólnione działanie wszystkich z tych efektów.

  

Istotną zaletą prądów interferencyjnych jest oddziaływanie na głębiej położone grupy tkanek. Dzieje się tak w związku z wysoką częstotliwością nośnej. Pojemnościowy charakter tkanek sprawia, że wyższe częstotliwości wnikają głębiej. Kolejną zaletą jest lepsze tolerowanie wyższych dawek aniżeli w przypadku prądów niskiej częstotliwości.

 

 Prądy interferencyjne, tryb vector scanning

Prądy inteferencyjne -- przebieg w dwóch kanałach przesuniętych w fazie o 90°

Sposób przeprowadzania zabiegu:

 Przeprowadzając zabieg z użyciem prądów interferencyjnych nie musimy martwić się o użycie podkładów izolujących elektrodę od skóry pacjenta gdyż prąd interferencyjny jest prądem symetrycznym i nie wprowadza jonów w tkankę. Podkłady stosujemy w tym przypadku tylko ze względów higienicznych. Lepsza tolerancja wyższych natężeń umożliwia stosowanie mniejszych elektrod co z kolei otwiera drogę do stosowania urządzeń typu Vaco bardzo poprawiających komfort obsługi. Unikamy w ten sposób uciążliwych do suszenia podkładów wiskozowych, długich pasów rzepowych itd..

Inne artykuły o podobnej lub powiązanej treści:

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Wyślij nam swoje sugestie.

refresh
* pola wymagane