FAQ

Ciekawostki

Ultradźwięki na obrzęki

Ultradźwięki na obrzęki

Pytanie czytelnika:

Witam.
Chciałam dowiedzieć się jakie parametry ultradźwięków wskazane są na obrzęk, który pozostał po kilkumiesięcznej opuchliźnie (zakażenie gronkowcem, noga jak balon)?
Z gotowych programów raczej nic bym nie wybrała (Astar Etius U).
Dodam ze pacjentem jest koń (grubsza niż u ludzi skóra).

Odpowiedź:

W nawiązaniu do Pani pytania, fizykoterapia w weterynarii stosuje ultradźwięki na obrzęki.

W przypadku Pani pacjenta proponowane parametry to:

Częstotliwość nośna ultradźwięków: 1 MHz
Dawka: 0,5-0,7 W/cm2
Częstotliwość 50-100 Hz lub impuls ciągły (jeżeli nie ma wyniosłości kostnych)
Czas terapii: 20 min (powinien zależeć od wielkości pola zabiegowego)

Pozdrawiamy
Zespół fizjotechnologia.com

Stentgraft a pole magnetyczne niskiej częstotliwości

Stentgraft a pole magnetyczne niskiej częstotliwości

Pytanie czytelnika:

Mam założony stentgraft w aorcie brzusznej. Czy nie ma przeciwwskazań do korzystania z pola magnetycznego? (zalecanego przy bólach stawów i kręgosłupa)

Odpowiedź:

O doborze zabiegów decyduje lekarz prowadzący. Zabieg magnetoterapii wykorzystuje urządzenia generujące  pole magnetyczne niskiej częstotliwości o składowej magnetycznej nie przekraczającej 10 mT. Gęstość prądu może osiągnąć, w krytycznym przypadku 100 mA/mm2 . Wartość ta nie stanowi zagrożenia.

Polineuropatia zabiegi fizykoterapii

Polineuropatia zabiegi fizykoterapii

Pytanie czytelnika:

Stwierdzono u mnie polineuropatię czuciowo-ruchową podudzi. Uprzejmie proszę o pilną odpowiedz jakie są wskazane zabiegi fizjoterapeutyczne przy tym schorzeniu..

Odpowiedź:

Zabiegi wskazane dla polineuropatii to: światło widzialne spolaryzowane, magnetostymulacja, magnetolefodterapia, magnetoterapia, terapia energotonowa.
Większość gabinetów fizjoterapii w Polsce posiada w swojej ofercie powyższe usługi.

Ocena zagrożeń na stanowisku fizjoterapeuty

Ocena zagrożeń na stanowisku fizjoterapeuty

Pytanie czytelnika:

Mam pytanie odnośnie BHP w gabinecie fizykoterapii. Do kogo można się zgłosić o wykonanie pomiarów oddziaływania urządzeń na personel wykonujący zabiegi oraz osoby przebywające w otoczeniu? Proszę o konkretny kontakt z terenu Śląska.

Odpowiedź:

W nawiązaniu do przesłanego pytania w sprawie - ocena zagrożeń na stanowisku fizjoterapeuty pomocnym może być:

Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego
41-200 Sosnowiec,
ul. Kościelna 13
http://www.imp.sosnowiec.pl/

 

Proloterapia

Pytanie czytelnika:

Dzień dobry.
Mam pytanie gdzie w Polsce wykonują zabiegi proloterapii.
Pozdrawiam

Odpowiedź fizjoterapeuty:

W nawiązaniu do Pani zapytania, nie posiadamy wiedzy gdzie można wykonać zabieg proloterapii. Nie współpracujemy z żadnym gabinetem, który oferuje tego typu zabiegi.

Chroniczne zapalenie stawu barkowego

Pytanie czytelnika:

Dzień dobry
Mam stwierdzone chroniczne zapalenie stawu barkowego, zarówno lewego jak i prawego. Obecnie leczenia jestem lekami przeciwzapalnymi z małym skutkiem. Barki jak i całe ręce po koniuszki palców, bolą mnie każdego dnia. Ulgę przynosi mi ściskanie bandażem miejsc bolących.
O jakie zabiegi mogę jeszcze poprosić lekarza, aby mi zlecił? Co sama mogę robić, żeby sobie pomoc? Mam 47 lat i jeszcze trochę muszę popracować, wiec ręce są mi potrzebne. Proszę o pomoc.

Odpowiedź fizjoterapeuty:

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne wystawia lekarz po przeprowadzeniu wywiadu, który obejmuje badanie przedmiotowe i podmiotowe. Nie jest możliwe udzielanie takich porad przez internet.

Jak zwiększyć wysokość krążka międzykręgowego?

Pytanie czytelnika:

Mam obniżenie wysokości krążka miedzykregowego l5-s1 czy da się zwiekszyc ta wysokosc ?i jak długo

Odpowiedź fizjoterapeuty:

Krążek międzykręgowy składa się w z jądra miażdżystego, które w 70-90% składa się z wody (im starszy pacjent tym mniej wody) oraz pierścieni włóknistych (mocna struktura kolagenowa, dobrze uwodniona). Brak prawidłowej wymiany wody w krążku międzykręgowym (np. w skutek długotrwałej, nadmiernej kompresji) jest głównym powodem powstawania wczesnych zmian zwyrodnieniowych w strukturze krążka (obniżenie wysokości, to jeden z objawów). O pozostałych nic nie wiadomo z przesłanej krótkiej informacji. Odpowiednie zabiegi fizykalne oraz ćwiczenia ruchowe wpływają na spowolnienie degeneracji krążka międzykręgowego. Nasz organizm oraz krążki międzykręgowe z wiekiem starzeją się, tylko dzięki profilaktyce w życiu codziennym oraz fizjoterapii proces ten może przebiegać wolniej.

Laseroterapia zastosowanie w zabiegu na jałową martwicę guzowatości piszczeli

Pytanie czytelnika:

Witam, Proszę o podpowiedź jakie powinny być parametry zabiegu laseroterapii punktowej przy zabiegu na jałową martwicę guzowatości piszczeli.

Odpowiedź fizjoterapeuty:

Dobór parametrów zależy od występujących aktualnie objawów. Długość fali 808 nm. W przypadku silnego bólu należy rozpoczynać terapię od dawki 2-3 J/cm2, wypełnienie 50-75%, częstotliwość 5-10 Hz. W kolejnych zabiegach co kilka dni należy stopniowo zwiększać dawkę nawet do 10 J/cm2 , obserwując reakcje pacjenta. Technika kontaktowa bez nacisku.

Witam, jak wykryć promienie podczerwone?

Odpowiedź: Promieniowanie podczerwone, można zarejestrować kamerą telefonu typu smartfon. Rejestracja podczerwieni z pozytywnym efektem, była wykonywana urządzeniami Huawei P9 oraz P8 lite na sondzie światła IR o mocy 400 mW i długości fali 808 nm. Podczerwień rejestrują także, kamery podłączane do komputera PC. Przykład to: QuickCam® Orbit AF http://support.logitech.com/en_us/product/quickcam-sphere-af. Istnieją także profesjonalne mierniki promieniowania IR.

Proszę podać miejsca gdzie takie zabiegi się wykonuje.

Odpowiedź: Niestety nie zajmujemy się weryfikacją jakości zabiegu proloterapii w gabinecie i dlatego nie możemy podawać listy gabinetów. Zainteresowanych odsyłamy do internetu.

Elektroterapia

Leki do jonoforezy lignocainum

Leki do jonoforezy lignocainum

Pytanie czytelnika:
Dzien dobry.
Czy Lignocainum jest dobrym lekiem do zastosowania przy zabiegu jonoforezy na 3 miesięczna bolącą rękę po operacji cieśni nadgarstka? Po miesiącu był usuwany ręcznie pozostały szew, w wyniku czego trzy palce u ręki są martwe i towarzyszy przy tym ból nadgarstka.
Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

Odpowiedź:

Drogi czytelniku, jeśli ręka boli 3 miesiące to należy znaleźć przyczynę tak długo trwającego bólu. Koniecznie należy zgłosić się do chirurga, który operował cieśń nadgarstka. Lignokaina jest lekiem przeciwbólowym, aplikowanym w aparatach do elektroterapii (zabiegu jonoforezy) spod elektrody o nazwie anoda (+). Jednak w tym przypadku może nie przynieść spodziewanych efektów.

Rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS

Rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS

Pytanie czytelnika:

Dzień dobry, mam stymulator Comfy Stim EV806, jakie parametry ustawić przy rwie kulszowej, jakie Hz, us, i czas ?

Odpowiedź: 

Parametry prądu TENS dobieramy w zależności od natężenia bólu w skali VAS lub NRS (gdzie 0 oznacza brak bólu a 10 ból najgorszy, jaki sobie można wyobrazić).

Natężenie bólu
w skali VAS
Czas impulsu Częstotliwość Natężenie
10,0 – 7,0 50 – 100 μs 50 – 100 Hz tylko odczuwalne,
3 x próg wrażliwości,
powyżej progu
czuciowego, a poniżej
progu ruchowego
6,9 – 3,0 100 μs – 300 μs 1 – 5 Hz

100 – 200 Hz
(w wybuchu 2 – 4 wybuchy na sekundę)

próg tolerancji,
3 – 6 x próg wrażliwości,
powyżej progu
motorycznego
2,9 – 1,0 150 μs – 250 μs
100 μs –300 μs
60 – 100 Hz
1 – 45 Hz
próg tolerancji,
3 – 6 x próg wrażliwości,
powyżej progu
motorycznego

 

Czas zabiegu elektroterapii wpływa na reakcję organizmu wg poniższej tabeli:

Czas zabiegu Mechanizm działania przeciwbólowego
od 30 minut do kilku godzin teoria bramki kontrolnej, produkcja enkefalin
20 – 45 minut wytwarzanie endorfin, wytwarzanie
pojedynczych skurczów i usprawnienie
krążenia
15 – 20 minut poziom obwodowy receptorów włókien
afferentnych, hamowanie przewodnictwa
nerwowego we włóknach przewodzących
ból
wytwarzenie endorfin, usprawnienie krążenia

 

Sposób ułożenia elektrod - rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS

rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS
Rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS

Jonoforeza przeciw poceniu zabiegi

Jonoforeza przeciw poceniu zabiegi

Pytanie czytelnika:

Witam.
Czy podczas karmienia piersią mogę stosować zabiegi jonoforezy na nadpotliwość stóp i dłoni (bez użycia leków - tylko woda)? Pozdrawiam

Odpowiedź:

Jeśli zabieg wykonywany jest w wodzie to nie nazywa się jonoforeza, lecz kąpiel elektryczno-wodna. Gdy zastosujemy podkład nasączony wodą to zabieg na nazwę galwanizacja. Taki zabieg wpływa min. na normalizację układu sympatycznego. Karmienie piersią nie znajduje się na liście przeciwwskazań.

Jonoforeza na krtań zabiegi

Jonoforeza na krtań zabiegi

Pytanie czytelnika:

Witam
chciałabym się zapytać czy można wykonywać zabieg jonoforezy na krtań gdy pacjent ma aparat ortodontyczny na zębach?

Odpowiedź:

Tak można, ponieważ dzięki odpowiedniemu ułożeniu elektrod prąd w aparatach do elektroterapii nie obejmuje swoim działaniem jamy ustnej.

Zastosowanie elektroterapii w obrzękach

Zastosowanie elektroterapii w obrzękach
aparat EV 806 Comfy Stim

Pytanie czytelnika:

"Witam, mam problemy z krążeniem, w związku z czym często wieczorami mam opuchnięte kostki. Słyszałam niedawno, że są zabiegi drenażu limfatycznego za pomocą elektroterapii. Posiadam aparat Comfy Stim, czy mogę nim wykonać taki drenaż? Jeżeli tak, to jakimi parametrami? Z góry dziękuję za pomoc."

Odpowiedź:

W nawiązaniu do pytania. Za pomocą urządzenia EV 806 Comfy Stim, można zastosować TENS niskiej częstotliwości (akupunkturowy) – wykorzystuje niski zakres częstotliwości impulsów – od 2 do 10 Hz (najczęściej stosowany 2 – 4 Hz), za to czas trwania impulsu wzrasta do 200 μs. Natężenie równe jest  maksymalnemu, tolerowanemu przez pacjenta, co powoduje widoczne skurcze mięśni. Czas trwania przebiegu ok. 15 min. Stosujemy powyższy przebieg na przemian z TENS-em krótkim intensywnym (Brief Intense) – podobnym do TENS’a tradycyjnego. Wykorzystuje on częstotliwość impulsów równą 100 Hz, a czas trwania impulsu wynosi 200 μs. Ustawić należy natężenie najwyższe, ale tolerowane przez pacjenta. Wywołuje skurcz tężcowy. Czas trwania tej części zabiegu ok. 20 min.

Elektrostymulacja TENS krtani i nerwu trójdzielnego

Pytanie czytelnika:

Dzień dobry ! Chciałam zapytać o metodykę wykonywania elektrostymulacji krtani i n. trójdzielnego (rodzaj prądu, dawka, czas trwania zabiegu itp). Posiadam aparat Etius ULM. Pozdrawiam, B.F.

Odpowiedź fizjoterapeuty:

Proszę o bardziej szczegółowe informacje odnośnie stymulacji mięśni krtani? Jaki jest cel terapii i stan mięśni?

Nerw trójdzielny zawiera włókna czuciowe (czucie proprioceptywne, precyzyjne czucie dotyku i ucisku, bólu, ciepła, zimna) i ruchowe (nerw żuchwowy). Na nerw trójdzielny działamy za pomocą elektroterapii w przypadku jego neuralgii. Najlepszym prądem jest TENS. Dobór rodzaju TENS zależy od natężenia bólu w skali VAS. Dane poniżej w tabeli:

natężenie bólu w skali VAS lub NRS czas impulsu częstotliwość Natężenie czas zabiegu mechanizm działania przeciwbólowego
10-7 50-100 msec 50-100Hz tylko odczuwalne, 3x próg wrażliwości, powyżej progu czuciowego a poniżej progu ruchowego,

 

od 30 minut do godzin teoria bramki kontrolnej, produkcja enkefalin
6,9-3 100-300 msec 1-5Hz (nawet do 10 Hz) próg tolerancji,

3-6x próg wrażliwości, powyżej progu motorycznego

20-45 minut wytwarzanie endorfin, wywarzanie pojedynczych skurczów i usprawnienie krążenia
100-300 msec 100-200Hz (w wybuchu) 2-4 wybuchy na sekundę próg tolerancji,

3-6x próg wrażliwości, powyżej progu motorycznego

20-45 minut
2.9-1 150-250 msec 60-100Hz próg tolerancji,

3-6x próg wrażliwości, powyżej progu motorycznego

15-20 minut poziom obwodowy receptorów włókien afferentnych, hamowanie przewodnictwa nerwowego we włóknach przewodzących ból
100-300 msec 1-45Hz próg tolerancji,

3-6x próg wrażliwości, powyżej progu motorycznego

15-20 minut wytwarzanie ednorfin, usprawnienie krążenia

 

Ułożenie elektrod:

Ułożenie elektrod - elektrostymulacja TENS
Ułożenie elektrod - elektrostymulacja TENS
Ułożenie 2 elektrod - elektrostymulacja TENS
Ułożenie 2 elektrod - elektrostymulacja TENS
Ułożenie 3 elektrod - elektrostymulacja TENS
Ułożenie 3 elektrod - elektrostymulacja TENS

Mam aparat Comfy Stim. Chciałbym przy jego pomocy pozbyć się bólu barku.

Nie wiem tylko który przebieg wybrać. Mogę liczyć na Waszą pomoc? Pozdrawiam.

Odpowiedź: Używając urządzenia Comfy Stim, parametry prądu TENS dobieramy w zależności od natężenia bólu w skali VAS lub NRS (gdzie 0 oznacza brak bólu, a 10 ból najgorszy jaki sobie można wyobrazić). Poniżej przedstawiamy tabelę z zestawieniem parametrów:

Natężenie bólu w skali VAS Czas impulsu Częstotliwość Natężenie
10,0 – 7,0 50 – 100 µs 50 – 100 Hz tylko odczuwalne, 3 x próg wrażliwości, powyżej progu czuciowego, a poniżej progu ruchowego
6,9 – 3,0 100 µs – 300 µs 1 – 5 Hz próg tolerancji, 3 – 6 x próg wrażliwości, powyżej progu motorycznego
2,9 – 1,0 150 µs – 250 µs 60 – 100 Hz próg tolerancji, 3 – 6 x próg wrażliwości, powyżej progu motorycznego
 Czas zabiegu Mechanizm działania przeciwbólowego
 od 30 minut do kilku godzin  teoria bramki kontrolnej, produkcja enkefalin
 20 – 45 minut  Wytwarzanie endorfin, wytwarzanie pojedynczych skurczów i usprawnienie krążenia
 15 – 20 minut  poziom obwodowy receptorów włókien afferentnych, hamowanie przewodnictwa nerwowego we włóknach przewodzących ból, wytwarzenie endorfin, usprawnienie krążenia

Poniżej przedstawiamy przykłady ułożenia elektrod w terapii TENS - obręcz barkowa:

bole barku

Ryc 1) Bóle Barku

CHOROBA RAYNAUDA

Ryc 2) Choroba Raynauda

zespol sudecka bole mm kg

Ryc 3) Zespół Sudecka - bóle mięśniowe kończyny górnej

zespol szyjno barkowy pormieniowanie nerw promieniowy c5

Ryc 4) Zespół Szyjno-Barkowy z bólem promieniującym - nerw promieniowy C5

zespol szyjno barkowy poziom c7 th1

Ryc 5) Zespół Szyjno-Barkowy z bólem promieniującym - nerw łokciowy poziom C7-TH1

Zbyt mało leków. Potrzebuję DEPO-MEDROL? METYLPREDNIZILONUM?

Odpowiedź: Wymienione przez użytkownika leki, w trakcie wykonywania zabiegów jonoforezy, należy wprowadzać spod katody.

W szyi mam wszczep korundowo-ceramiczny po operacji odcinka C4-C5.Czy można zastosować prądy Traberta na tę okolicę?

Odpowiedź: Właściwości materiałów ceramicznych w odróżnieniu od metali i ich stopów zapobiegają niekorzystnym zjawiskom ferroelektrycznym i innym oddziaływaniom elektrycznym. Dlatego też można wykonywać zabiegi z elektroterapii z zastosowaniem prądu Traberta.

Czy przy migotaniu przedsionków wskazana jest jonoforeza?

Odpowiedź: Jonoforeza nie ma zastosowania w leczeniu migotania przedsionków.

Mam problem z górnymi drogami oddechowymi

( kaszel lekko mokry, chrypka i gadło zaflegmione) .Biorę zabiegi na zatoki przynosowe ( laser i soluks )-zatoki to raczej nie są. Doradziła mi terapeutka jonoforezę z wapnem chlor 10 % na szyję- skierowanie lekarz i wypisał, lek się robi.Napadły mnie wątpliwości: czy sobie nie zaszkodzę? Będę wdzięczna za radę bo najczęściej mówi sie REFLUS i koniec leczenia.

Odpowiedź: Chlorek wapnia (CaCl2) to lek o działaniu przeciwzapalnym, odczulającym. Wpływa także na uszczelnienie naczyń oraz wykazuje wpływ pobudzający na naczynia krwionośne. Nie ma więc się czego obawiać.

Kiedy będą zauważalne wyniki terapii?

Odpowiedź: Jest to sprawa osobnicza i należy spodziewać się pierwszych rezultatów po 14 dniach terapii. Dla przypadków trudniej poddających się terapii mogą to być nawet 2 miesiące.

Czy trudno jest prawidłowo umieścić elektrodę w celu przeprowadzenia zabiegu?

Odpowiedź: Głębokość aplikacji sondy dopochwowej limituje znajdujący się na niej kołnierz. Sonda jest okrągła i miejsce aplikacji jest w całości otoczone mięśniami. Dlatego też kąt skręcenia sondy nia ma znaczenia.

Czy higiena przeprowadzania zabiegu jest wystarczająca?

Odpowiedź: Tak. Otrzymaną sondę należy umyć w ciepłej wodzie z użyciem mydła i po dokładnym spłukaniu pozostawić aby wyschła. Podobny zabieg wykonujemy po każdym użyciu. Można go powtarzać ponownie przed każdym użyciem jeżeli poprawi to samopoczucie osoby poddawanej terapii.

Czy po wycięciu radykalnym stercza(rak) można korzystać z aparatu?

Odpowiedź: Jest to sprawa bardzo indywidualna. Sugeruje skonsultować temat z lekarzem prowadzącym.

Jaki stymulator jest optymalny w przypadku bólu kręgosłupa szyjnego-przepukliny i jaki jest koszt urządzenia?

Odpowiedź: Optymalny elektrostymulator do terapii domowej leczenia bólu kręgosłupa szyjnego to TENS EV – 806. Koszt zakupu tego aparatu wynosi 260 zł.

Witam, Moja żona cierpi od tygodnia na rwe kulszową

Była u lekarza który przepisał rano dexak sl i wieczorem opokan i to nie bardzo pomaga, w między czasie kupiłem elektrostymulator TENS ECO66 i nie bardzo wiem jak go ustawić w szczególności jakim prądem najlepiej leczy się tą dolegliwość, chodzi mi o te programy które ma ten aparat : PRESS / UCISKANIE ,KNEAD / UGNIATANIE, VIBRATE / WIBROWANIE, THUMP / UDERZANIE. Proszę o rade i z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam Edward

Odpowiedź: Jeżeli Pańska żona choruje od tygodnia, znaczy to że choroba osiągnęła stan podostry. W takim przypadku należy użyć programów PRESS oraz KNEAD. Jeżeli ból będzie się utrzymywał dłużej (jeszcze ok 2 tygodni) wtedy można wdrożyć terapię wszystkimi programami. Czas zabiegu powinien wynosić min 30 min. Można go powtarzać kilka razy dziennie.

Jakim urządzeniem zbadać „swoją elektryczność”

Proszę mi wskazać nazwę urządzenia i gdzie je nabyć.

Odpowiedź: Dziękuję za Pana zainteresowanie tematem. Pytanie Pana jest bardzo dobre – natomiast odpowiedź nie jest prosta.
Systemy do pomiaru prądów jonowych na komórce metodą patch-clampu są bardzo kosztowne i używane w warunkach laboratoryjnych, ja nie słyszałam o pomiarach bezpośrednio na żywym organizmie ludzkim. Natężenia tych prądów to 10 do minus 18 potęgi.
Ale… Tak naprawdę akupunktura i badanie tętna (nie chodzi tu o proste badanie pulsu- w akupunkturze rozróżnia się 12 podstawowych rodzajów tętna) jest metodą oceny „energetyki” człowieka.
Firma Kolmio stworzyła aparat, który metodą Ryodoraku bada oporność wybranych punktów akupunkturowych. Zestawienie wyników pozwala osobie doświadczonej odczytać nie tyle „poziom elektryczny” meridianu i ocenić go bezwzględnie, ale zobaczyć jakie są różnice pomiędzy punktami różnych meridianów.
http://www.kolmio.com.pl/pl/aparaty.php?id=12
Z mojego punktu widzenia najbardziej użyteczna byłaby informacja o potencjale błony komórkowej komórki i błony mitochondrialnej, bo pozwoliłaby ocenić kondycję komórki. Ale nie słyszałam o takim urządzeniu.

Fala Uderzeniowa

Dobór parametrów laser wysokoenergetyczny i fala uderzeniowa

Dobór parametrów laser wysokoenergetyczny i fala uderzeniowa

Pytanie czytelnika:

Witam. Jestem ulltra biegaczem górskim. Na podstawie badania USG - stwierdzono zadawnione uszkodzenie, częściowe naderwanie przyczepu proksymalnego przywodziciela długiego (około 15 mm polimorficznie zmienione zapalnie masy tkankowe) oraz w przyczepach mięśni czworogłowych, szczególnie mięśnia prostego cechy entezopatii.
Chciałem spróbować terapii laserem i falą. Proszę o pomoc w doborze i częstotliwości zabiegów oraz pracy do samodzielnego wykonywania w domu.
z góry dziękuję Waldek

Odpowiedź:

Zabiegi fizykalne może wykonywać tylko fizjoterapeuta z prawem wykonywania zawodu, nie jesteśmy upoważnieni do dobierania parametrów. Konieczna jest wizyta w gabinecie fizjoterapii.

Czy nie ma przeciwwskazań do terapii dla kobiet karmiących piersią?

Odpowiedź: Fala uderzeniowa nie jest przeciwwskazaniem u kobiet karmiących piersią. Środki ostrożności i przeciwwskazania dotyczą następujących sytuacji: aktywna choroba nowotworowa, osteoporoza, ciąża, rozrusznik serca (można aplikować na inne obszary ciała, poza miejscem wszczepienia rozrusznika), stan chorobowy przebiegający z infekcją/gorączką, ogólny zły stan zdrowia i/lub wyniszczenia organizmu, hemofilia, przewlekłe stosowanie dużych dawek antykoagulantów, zawał mięśnia sercowego w okresie 3 miesięcy od jego wystąpienia, chrząstka wzrostowa u dzieci – za wyjątkiem terapii „jałowych martwic”, polineuropatie, sterydoterapie, ostre stany pourazowe, ostre stany zapalne, polipy w miejscu zastosowania, nie stosować na tkanki takie jak: oczy i ich okolice, mięsień sercowy, rdzeń kręgowy, gonady, nerki, wątroba, nie stosować na miejsca w okolicy dużych nerwów, naczyń, rdzenia kręgowego i głowy.

Jednostki chorobowe

Rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS

Rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS

Pytanie czytelnika:

Dzień dobry, mam stymulator Comfy Stim EV806, jakie parametry ustawić przy rwie kulszowej, jakie Hz, us, i czas ?

Odpowiedź: 

Parametry prądu TENS dobieramy w zależności od natężenia bólu w skali VAS lub NRS (gdzie 0 oznacza brak bólu a 10 ból najgorszy, jaki sobie można wyobrazić).

Natężenie bólu
w skali VAS
Czas impulsu Częstotliwość Natężenie
10,0 – 7,0 50 – 100 μs 50 – 100 Hz tylko odczuwalne,
3 x próg wrażliwości,
powyżej progu
czuciowego, a poniżej
progu ruchowego
6,9 – 3,0 100 μs – 300 μs 1 – 5 Hz

100 – 200 Hz
(w wybuchu 2 – 4 wybuchy na sekundę)

próg tolerancji,
3 – 6 x próg wrażliwości,
powyżej progu
motorycznego
2,9 – 1,0 150 μs – 250 μs
100 μs –300 μs
60 – 100 Hz
1 – 45 Hz
próg tolerancji,
3 – 6 x próg wrażliwości,
powyżej progu
motorycznego

 

Czas zabiegu elektroterapii wpływa na reakcję organizmu wg poniższej tabeli:

Czas zabiegu Mechanizm działania przeciwbólowego
od 30 minut do kilku godzin teoria bramki kontrolnej, produkcja enkefalin
20 – 45 minut wytwarzanie endorfin, wytwarzanie
pojedynczych skurczów i usprawnienie
krążenia
15 – 20 minut poziom obwodowy receptorów włókien
afferentnych, hamowanie przewodnictwa
nerwowego we włóknach przewodzących
ból
wytwarzenie endorfin, usprawnienie krążenia

 

Sposób ułożenia elektrod - rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS

rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS
Rwa kulszowa rehabilitacja prądy TENS

Osteoporoza zabiegi rehabilitacyjne

Osteoporoza zabiegi rehabilitacyjne

Pytanie czytelnika:

Jakie najlepsze są zabiegi na osteoporozę??

Odpowiedź:

Do metod fizykalnych mających bezpośredni stymulujący wpływ na wzrost gęstości tkanki kostnej zalicza się : magnetoterapię, magnetostymulację, terapię energotonową.

Polineuropatia zabiegi fizykoterapii

Polineuropatia zabiegi fizykoterapii

Pytanie czytelnika:

Stwierdzono u mnie polineuropatię czuciowo-ruchową podudzi. Uprzejmie proszę o pilną odpowiedz jakie są wskazane zabiegi fizjoterapeutyczne przy tym schorzeniu..

Odpowiedź:

Zabiegi wskazane dla polineuropatii to: światło widzialne spolaryzowane, magnetostymulacja, magnetolefodterapia, magnetoterapia, terapia energotonowa.
Większość gabinetów fizjoterapii w Polsce posiada w swojej ofercie powyższe usługi.

Witam, po jakim czasie po ultradźwiękach i jonoforezie można skorzystać z lasera a jak jest w przypadku twardziny, rocznie czy rzs. pozdrawiam

Odpowiedź: Jeżeli przepisane są ultradźwięki i jonoforeza to lepiej wykonać zabieg fonoforezy, tylko jon leczniczy musi być w preparacie w postaci żelu. W kontekście korzystania z biostymulacji laserowej w cyklu zabiegowym to lepiej zrobić najpierw laseroterapię a potem zabieg fonoforezy, który jest bardziej skuteczny niż zabieg jonoforezy. Rozpatrując poruszaną w zapytaniu kwestię przerwy między zabiegami powinny wynosić około 30-60 minut. Ilość cyklów zabiegowych w ciągu roku zależy od skuteczności terapii. Jeśli nie ma objawów poprawy funkcjonalnej czy nawet zmniejszenia bólu, to należy zmienić terapię.

W przypadku twardziny układowej, choroby o podłożu autoimmunologicznym, gdzie układ odpornościowy niszczy własne komórki i tkanki organizmu, zamiast atakować ciała obce, choroba rozwija się w różnym tempie, oraz prowadzi do zróżnicowanych powikłań. Zmiany chorobowe są nieodwracalne. Współcześnie brak jest skutecznych metod leczenia oraz możliwości całkowitego wyleczenia. Istotne jest aby w terapii zmniejszyć skutki uszkodzenia narządów, łagodzenie objawów choroby w celu wydłużenia życia pacjenta oraz poprawy jakości życia. Należy dobierać takie zabiegi fizykalne, które spełniają powyżej wymienione cele. Należą do nich: magnetostymulacja Viofor, terapia energotonowa oraz światło widzialne spolaryzowane – zabieg systemowy i lokalny w miejscu występujących zmian chorobowych. Wymienione zabiegi powinny być stosowane codziennie, po zmniejszeniu objawów co drugi dzień np. 3 razy w tygodniu.

Jeśli chodzi o RZS, gdzie jedną z przyczyn jest również defekt układu odpornościowego co prowadzi do błędnego rozpoznawania własnych tkanek jako „wroga” i produkowania autoprzeciwciał mających na celu ich niszczenie, należy stosować systematycznie takie zabiegi, które powodują zmniejszenie objawów oraz stymulowanie sił samoleczenia. Należą do nich: magnetostymulacja Viofor, terapia energotonowa oraz światło widzialne spolaryzowane – zabieg systemowy i lokalny w miejscu występujących zmian chorobowych. Wymienione zabiegi powinny być stosowane codziennie, po zmniejszeniu objawów co drugi dzień np. 3 razy w tygodniu. Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta.

Mam bóle stawów kończyn dolnych oraz nerwobóle t.z zespół nie spokojnych nóg.

Chcę zakupić Elektrostymulator tens EMS elektrody dwukanałowy 4-ry elektrody http://allegro.pl/elektrostymulator-tens-ems-elektrody-gratis-150zl-i6846820127.html

Odpowiedź: W przypadku szeroko pojętych dolegliwości bólowych kończyn dolnych, Astar proponuje użycie urządzenia o nazwie TENS EV – 806. Urządzenie jest przenośnym elektrostymulatorem o bardzo dobrym spektrum działania. Dodatkowo zestaw zawiera przewodnik metodyczny dla prądów TENS.
Oto link do opisu urządzenia:
https://sklep.astar.pl/aparaty-do-elektroterapii/15-aparat-tens.html

Ponadto polecamy artykuły:
Porównanie prądu TENS i EMS
Prądy TENS

Proszę o rozwinięcie skrótu PHS.

Odpowiedź: Choroba Duplaya określana powszechnie jako zespół bolesnego barku (łac. periarthritis humeroscapularis – PHS, ang. shoulder impingement syndrome – SIS) jest to wielopłaszczyznowa jednostka chorobowa kompleksu barkowego obręczy kończyny górnej. Dotyczy elementów kostnych, stawowych, mięśniowych, a także naczyń nerwowych oraz krwionośnych okolicy barku. Charakteryzuje się ograniczeniem funkcji i zwiększeniem bólu z powodu różnych chorób zapalnych, zmian zwyrodnieniowych lub uszkodzeń urazowych.

Witam Lewy staw biodrowy Od pewnego czasy u ojca ( 84 lata ) zaobserwowałem problemy z chodzeniem.

Po konsultacji lekarskiej stwierdzono uszkodzenie lewego stawu biodrowego. Lekarz zaproponował podanie hialuronu co miało poprawić funkcjonalność stawu. Po zabiegu u ojca wystąpił wysoki stan zapalny. Jedynym rozwiązaniem było podanie antybiotyków. Po 3 miesiącach stan zapalny zmniejszył się ale ojciec przestał się poruszać ( chodzi o kulach). Jaki zabiegi fizjoterapeutyczne można by w tym przypadku zastosować.

Odpowiedź: Biorąc pod uwagę stan pacjenta oraz wiek należy zastosować taką terapię, która będzie wspomagała naturalne procesy naprawy oraz dostarczała energię. Biorąc pod uwagę sprawność pacjenta i ograniczoną mobilność, zabiegi powinny być wykonywane w warunkach domowych. Taką formą energii jest impulsowe pole magnetyczne [urządzenia domowe do magnetoterapii lub magnetostymulacji]. Bardzo ważne jest również w miarę poprawy stanu pacjenta zwiększanie aktywności fizycznej w zakresie chodzenia. Cały czas powinny być wykonywane ćwiczenia oddechowe oraz aktywizujące tułów i kończyny górne.

Gram w piłkę nożną. Gdy mam słabe wiązadła rzepki, podczas meczy lub zajęć fizycznych przydałby się stabilizator?

Odpowiedź: Wielokrotnie podczas terapii kolana skoczka u sportowców zaleca się dodatkową formę stabilizacji rzepki. Jednakże o tym powinien decydować lekarz, bądź fizjoterapeuta prowadzący.

Laseroterapia

Moc lasera w fizykoterapii

Moc lasera w fizykoterapii

Pytanie czytelnika:

Skąd definicja na Waszej Stronie "Zabiegi laseroterapii wysokoenergetycznej to zastosowanie w celach terapeutycznych laserów o mocy przekraczającej 500 mW".
Czy laser Polaris2 z sondą IR400 mW może być uznany za laser wysokoenergetyczny?

Odpowiedź:

Za laser wysokoenergetyczny przyjmuje się laser klasy 4. Klasa ta jest dedykowana dla źródeł o mocy laserowej > 500 mW dla danej długości fali.
Polaris 2 nie jest laserem klasy 4. Nie może być uznany za laser wysokoenergetyczny.

Szczegóły omawia norma:

PN-EN 60825-1:2014-11 Bezpieczeństwo urządzeń laserowych -- Część 1: Klasyfikacja sprzętu i wymagania

 

 

Dobór parametrów laser wysokoenergetyczny i fala uderzeniowa

Dobór parametrów laser wysokoenergetyczny i fala uderzeniowa

Pytanie czytelnika:

Witam. Jestem ulltra biegaczem górskim. Na podstawie badania USG - stwierdzono zadawnione uszkodzenie, częściowe naderwanie przyczepu proksymalnego przywodziciela długiego (około 15 mm polimorficznie zmienione zapalnie masy tkankowe) oraz w przyczepach mięśni czworogłowych, szczególnie mięśnia prostego cechy entezopatii.
Chciałem spróbować terapii laserem i falą. Proszę o pomoc w doborze i częstotliwości zabiegów oraz pracy do samodzielnego wykonywania w domu.
z góry dziękuję Waldek

Odpowiedź:

Zabiegi fizykalne może wykonywać tylko fizjoterapeuta z prawem wykonywania zawodu, nie jesteśmy upoważnieni do dobierania parametrów. Konieczna jest wizyta w gabinecie fizjoterapii.

Zapalenie więzadła stawu kolanowego

Pytanie czytelnika:

Witam, od pewnego czasu mam problem kolana byłem na USG oaz u ortopedy, zlecono mi 4 zabiegi laserowe.
Po zabiegach nie odczuwam złagodzenia bólu, posiadam stan zapalny więzadła.
Gdy dziś na siłowni chciałem wzmocnić kolano, kolano było strasznie zgrzane.
Czy są jakieś ćwiczenia przez które ból się może stracić?
Pozdrawiam.

Odpowiedź fizjoterapeuty:

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne wystawia lekarz po przeprowadzeniu wywiadu, który obejmuje badanie przedmiotowe i podmiotowe. Nie jest możliwe udzielanie takich porad przez internet. Kolano ze stanem zapalnym więzadła, nie powinno być przeciążane ćwiczeniami.

Laseroterapia zastosowanie w zabiegu na jałową martwicę guzowatości piszczeli

Pytanie czytelnika:

Witam, Proszę o podpowiedź jakie powinny być parametry zabiegu laseroterapii punktowej przy zabiegu na jałową martwicę guzowatości piszczeli.

Odpowiedź fizjoterapeuty:

Dobór parametrów zależy od występujących aktualnie objawów. Długość fali 808 nm. W przypadku silnego bólu należy rozpoczynać terapię od dawki 2-3 J/cm2, wypełnienie 50-75%, częstotliwość 5-10 Hz. W kolejnych zabiegach co kilka dni należy stopniowo zwiększać dawkę nawet do 10 J/cm2 , obserwując reakcje pacjenta. Technika kontaktowa bez nacisku.

Laseroterapia stawu kciuków czy w przypadku endometrrium ok 18 mm nie jest przeciwwskazaniem.

Proszę o poradę czy mogę zastosować ten zabieg?

Odpowiedź: Laseroterapia w obrębie stawów kciuka nie jest przeciwwskazaniem u pacjenta z endometriozą.

Jaka musi być przerwa między jednym, a drugim zabiegiem laseroterapii na kolano?

Odpowiedź: Częstotliwość zabiegów z laseroterapii, zarówno biostymulacyjnej jak i wysokoenergetycznej, dobierana jest w zależności od przebiegu procesu chorobowego z rozróżnieniem na stan ostry i przewlekły. W okresie ostrym zabiegi wykonywane są jeden raz dziennie, w serii około 5-7 zabiegów, w zależności od postępu procesów naprawczych. W stanie przewlekłym zabiegi mogą być wykonywane codziennie lub co drugi dzień w serii nawet do 20 zabiegów. W każdej z powyższych sytuacji parametry zabiegu dobierane są przez specjalistów w zależności od stanu tkanki poddawanej terapii. Odpowiadając na zadane pytanie przerwa powinna wynosić min. 24 godziny.

Proszę o wyjaśnienie czy laser prysznicowy brany na zapalenie stawu kolanowego ma większą skuteczność od lasera scan.

Odpowiedź: Działanie terapeutyczne promieniowania laserowego na tkanki zależy od długości fali, zastosowanej mocy i dawki energii promieniowani, częstotliwości impulsów, długości czasu naświetlania oraz liczby zabiegów w serii.
W dostępnej literaturze brak badań porównujących skuteczność różnych sposobów aplikacji. Sonda prysznicowa naświetla dany obszar jednoczasowo wieloma wiązkami prysznicowymi, przy naświetlaniu skanerem wiązka przebywa pewien czas [zależy od sposobu skanowania] w naświetlanym miejscu. Staw kolanowy powinien być naświetlany; projekcja szczeliny stawowej z zewnętrznej i wewnętrznej strony, dół podkolanowy]. Przy odpowiedniej technice skanowania obie metody stosowane są terapeutyczne.

 

Jakie są zasadnicze różnice miedzy Polaris HP S i PhysioGo400c Polaris 2

Czy laser i jego możliwości terapeutyczne są b. zbliżone ? Czy jest to tylko oprogramowanie?

Odpowiedź: Polaris 2 jest prostym jednokanałowym laserem biostymulacyjnym. Można do niego podłączyć 3 różne aplikatory, ale w danym momencie może pracować tylko jeden z nich. Polaris2 jest wyposażony w monochromatyczny (jednokolorowy) wyświetlacz graficzny bez ekranu dotykowego.
PhysioGo 400C jest 3 kanałowym laserem biostymulacyjnym. Można do niego podłączyć do 3 różnych aplikatorów. Mogą one pracować w tym samym czasie. Urządzenie ma 3 zegary zabiegowe. PhysioGo 400C jest ponadto wyposażony w 7-io calowy kolorowy ekran dotykowy (pojemnościowy).
Polaris HP S jest urządzeniem przeznaczonym głównie do laseroterapii wysokoenergetycznej. Moc ciągła emisji wynosi do 10W. Daje to zupełnie inne możliwości terapeutyczne. Dla porównania laser biostymulacyjny to do 0,5W z pojedynczego źródła światła. Mamy tutaj z emisją do 20 krotnie większą. Polaris HP S jest wyposażony w kolorowy wyświetlacz graficzny z ekranem dotykowym (pojemnościowym). Jest to urządzenie jednokanałowe. W ramach doposażenia, można do niego podłączyć wszystkie produkowane przez Astar aplikatory biostymulacyjne. Cena Polarisa HP S jest wielokrotnie wyższa od dwóch wcześniej wspomnianych urządzeń właśnie ze względu na jego wysoką moc wyjściową.

Magnetoterapia

Osteoporoza zabiegi rehabilitacyjne

Osteoporoza zabiegi rehabilitacyjne

Pytanie czytelnika:

Jakie najlepsze są zabiegi na osteoporozę??

Odpowiedź:

Do metod fizykalnych mających bezpośredni stymulujący wpływ na wzrost gęstości tkanki kostnej zalicza się : magnetoterapię, magnetostymulację, terapię energotonową.

Stentgraft a pole magnetyczne niskiej częstotliwości

Stentgraft a pole magnetyczne niskiej częstotliwości

Pytanie czytelnika:

Mam założony stentgraft w aorcie brzusznej. Czy nie ma przeciwwskazań do korzystania z pola magnetycznego? (zalecanego przy bólach stawów i kręgosłupa)

Odpowiedź:

O doborze zabiegów decyduje lekarz prowadzący. Zabieg magnetoterapii wykorzystuje urządzenia generujące  pole magnetyczne niskiej częstotliwości o składowej magnetycznej nie przekraczającej 10 mT. Gęstość prądu może osiągnąć, w krytycznym przypadku 100 mA/mm2 . Wartość ta nie stanowi zagrożenia.

Czy można przedawkować pole magnetyczne?

Pytanie czytelnika:

Czy można przedawkować pole magnetyczne? Tj. Czy po 15 zabiegach /3 tyg / mogę powtórzyć to samo 15 po tygodniu przerwy na kolano ? W kolanie mam prp od 2 miesięcy.

Odpowiedź fizjoterapeuty:

Długotrwałe stosowanie pola magnetycznego w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, po urazie stawu czy w innych schorzeniach narządu ruchu jest wręcz konieczne w celu uzyskania zamierzonych efektów klinicznych. Efekty są widoczne po długotrwałym stosowaniu pola magnetycznego niskiej częstotliwości. Istnieje możliwość występowania efektów ubocznych w postaci uczucia drętwienia, mrowienia, ciepła, zaburzeń snu, zwłaszcza u osób starszych, wystąpienia rozdrażnienia, zaburzeń koncentracji. Tego typu objawy niweluje się poprzez zmniejszenie indukcji pola magnetycznego.

Przeciwwskazanie dla magnetoterapii

Pytanie czytelnika:

Miałam w roku 2012 krwawienie z przewodu pokarmowego w skutku długotrwałego (przez parę lat) brania Polocarda w celu profilaktyki chorób układu krążenia. Czy mogę stosować magnetoterapię dla leczenia migreny i zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego?

Odpowiedź fizjoterapeuty: 

Krwawienie z żołądka w roku 2012 nie jest przeciwwskazaniem do stosowania pola magnetycznego po kilku latach w obszarze oddalonym od żołądka. Lekarz specjalista wystawiający skierowanie na zabiegi fizykalne na pewno doskonale znał Pani sytuację zdrowotną.

Czy przy chorobie nowotworowej jest przeciwwskazana magnetoterapia – ale jak to działa?

chodzi o czynną chorobę, czy w ogóle zakaz dotyczy osób, u których kiedyś stwierdzono chorobę nowotworową. A co z tymi, których poddano leczeniu, np. brachyterapią i aktualnie prawie 2 lata po zabiegu podczas kolejnych badań okresowych mają dobre wyniki?

Odpowiedź: Czynna choroba nowotworowa jest traktowana jako bezwzględne przeciwskazanie do magnetoterapii. Uzyskana bowiem w wyniku tej terapii poprawa ukrwienia, utlenowania i metabolizmu tkanek może teoretycznie przyśpieszyć wzrost nowotworu.
W przypadku osób, u których nowotwór jest już wyleczony, przed zabiegiem magnetoterapii należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym (onkologiem).

Czy jest przeciwwskazanie przy zespoleniu złamania kości płytkami LCP i wkrętem?

Odpowiedź: Magnetoterapia nie jest przeciwwskazaniem przy zespoleniu złamania kości płytkami LCP i wkrętem. Do przeciwwskazań zalicza się min. elektroniczne implanty.

Czy magnetoterapią można leczyć nietrzymanie moczu?

Odpowiedź: Pole elektromagnetyczne niskiej częstotliwości o niskiej indukcji [większej od indukcji pola ziemskiego, czyli powyżej 100 µT] określane jako magnetoterapia nie może być stosowane w celu terapii nietrzymania moczu. Do terapii nietrzymania moczu może być stosowane pole elektromagnetyczne niskiej częstotliwości o wysokiej indukcji do 2,5T emitowane przez specjalne urządzenia. Stymulacja magnetyczna o wysokiej indukcji stymuluje głęboko położone nerwy obwodowe lub korzenie nerwowe oraz mięśnie, eliminując nieprzyjemne odczucia na skórze w porównaniu z klasyczną przezskórną elektroterapią. Impulsowe pole elektromagnetyczne o wysokiej indukcji powoduje, że mięśnie dna miednicy bardzo efektywnie kurczą się bez konieczności mocowania elektrod czy stosowania elektrod dopochwowych czy doodbytniczych. Podczas terapii pacjent siedzi zupełnie ubrany na wygodnym fotelu.

Czy fala uderzeniowa może być stosowana u pacjenta z tętniakiem aorty (powiększoną opuszką aorty)?

Specjalista odpowiada: Jeśli jest terapią z wyboru może być stosowana w tej sytuacji jedynie w dystalnych częściach ciała np. na kończynach [okolice stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, stawy dłoni, łokieć] . Jednym z przeciwwskazań jest stosowanie fali uderzeniowej w pobliżu dużych naczyń krwionośnych.

Odpowiedź: Jeśli jest terapią z wyboru może być stosowana w tej sytuacji jedynie w dystalnych częściach ciała np. na kończynach [okolice stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, stawy dłoni, łokieć] . Jednym z przeciwwskazań jest stosowanie fali uderzeniowej w pobliżu dużych naczyń krwionośnych.

Światłolecznictwo

Zapalenie ścięgna mięśnia bicepsa

Zapalenie ścięgna mięśnia bicepsa

Pytanie czytelnika:

Zdiagnozowano u mnie zapalenie ścięgna mięśnia bicepsa - stan pod ostry. W związku z powyższym chce zapytać czy mogę stosować lampę sollux.

Odpowiedź:

W stanie zapalnym podostrym nie powinno stosować się grzania tkanek. Istnieją inne zabiegi usprawniające procesy naprawcze bez wzrostu temperatury w tkankach. Należy zwrócić uwagę na fakt, że proces toczy się w ścięgnie. Należy stosować np. ultradźwięki w dawce atermicznej. Na rynku jest duża dostęność tego typu zabiegu.

Jestem po operacji piersi, chemioterapii, radioterapii i brachyterapii. Czy mogę korzystać z naświetlania na lędźwiowego kręgosłupa?

Odpowiedź: W naszej opinii światłoterapia z wykorzystaniem lampy typu sollux jest możliwa w Pani przypadku. Jednak sugerujemy, aby skonsultować się z lekarzem prowadzącym (onkologiem) w celu wyeliminowania przeciwskazań, takich jak chociażby przerzuty nowotworowe w polu zabiegowym i ustalenia konkretnego (bezpiecznego) miejsca do naświetlania. Należy pamiętać także o tym że nie powinno wykonywać się tego typu naświetleń w okolicy, w której wcześniej zlokalizowany był nowotwór.

Jestem po by pasach, mam wszczepiony I CD, przewlekłą chorobę niedokrwienna serca

- stabilną I25, oraz samoistne pierwotne nadciśnienie I10. Czy mogę korzystać z naświetlania promieniami IR?.

Odpowiedź: Promieniowanie elektromagnetyczne IR jest przeciwwskazaniem przy zaburzeniach regulacji ciśnienia, tak jak inne zabiegi ciepło lecznicze.
Nie należy naświetlać okolicy klatki piersiowej od przodu i od tyłu, odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Ewentualnie można naświetlać kończyny dolne i należy monitorować ciśnienie krwi. Jest wiele innych zabiegów mających podobne efekty w tkankach bez wzrostu ich temperatury. Dobór należy od celu terapii i leczonych zaburzeń.

Stan ropy odbytu /przetoka osoba młoda ok 30 lat czy można aplikować (naświetlanie IR za pomocą lampy sollux)

Odpowiedź: Stan ropny odbytu jest ostrym stanem zapalnym tkanek przyodbytowych spowodowanym najczęściej infekcją gruczołów (krypt) znajdujących się w kanale odbytu. taki stan wymaga interwencji lekarskiej. Nie można naświetlać lampą Sollux, która generuje fale elektromagnetyczną w zakresie podczerwieni, przez co powoduje wzrost temperatury w tkance, a co za tym idzie, zwiększenie metabolizmu, co w efekcie zaostrzy stan zapalny. Konieczny jest kontakt z odpowiednim specjalistą.

Ultradźwięki

Ultradźwięki na obrzęki

Ultradźwięki na obrzęki

Pytanie czytelnika:

Witam.
Chciałam dowiedzieć się jakie parametry ultradźwięków wskazane są na obrzęk, który pozostał po kilkumiesięcznej opuchliźnie (zakażenie gronkowcem, noga jak balon)?
Z gotowych programów raczej nic bym nie wybrała (Astar Etius U).
Dodam ze pacjentem jest koń (grubsza niż u ludzi skóra).

Odpowiedź:

W nawiązaniu do Pani pytania, fizykoterapia w weterynarii stosuje ultradźwięki na obrzęki.

W przypadku Pani pacjenta proponowane parametry to:

Częstotliwość nośna ultradźwięków: 1 MHz
Dawka: 0,5-0,7 W/cm2
Częstotliwość 50-100 Hz lub impuls ciągły (jeżeli nie ma wyniosłości kostnych)
Czas terapii: 20 min (powinien zależeć od wielkości pola zabiegowego)

Pozdrawiamy
Zespół fizjotechnologia.com