Artykuł przedstawia opis leczenia jednego z zawodników BBTS, u którego doszło doentezopatii przyczepu wspólnego przywodziciela długiego i mięśnia prostego brzucha za pomocą laseroterapii wysokoenergetycznej oraz fali uderzeniowej.
Opis zdarzenia
W czasie meczu ligowego siatkarskiej ekstraklasy (IV set) zawodnik BBTS Bielsko Biała w trakcie skakania do bloku poczuł bolesne ukłucie w okolicy pachwiny i brzucha. Natychmiast po zdarzeniu zawodnik zgłosił ten incydent fizjoterapeucie, który podjął decyzję o ściągnięciu zawodnika z boiska w celu dokonania bardziej szczegółowej konsultacji. Po wstępnym badaniu i chwili odpoczynku zawodnik powrócił na boisko ze wskazaniami monitorowania dolegliwości bólowych. W przypadku zaostrzenia bólu miał niezwłocznie opuścić plac gry. Zawodnik dokończył mecz i zaraz po opuszczeniu boiska otrzymał dwa kompresy lodowe (zmniejszenie bólu i ograniczenie obrzęku urazowego).
Diagnostyka
Podjęto decyzję o wykonaniu badania USG i rozszerzenie o rezonans magnetyczny. Diagnostyka obrazowa ukazała entezopatię przyczepu wspólnego przywodziciela długiego i mięśnia prostego brzucha. Ścięgno mięśnia prostego od strony bocznej pogrubiałe
i obrzęknięte bez przerwania ciągłości. Ścięgno mięśnia przywodziciela długiego obrzęknięte ze zwapnieniami i świeżym uszkodzeniem szerokości 5 mm.
Terapia
W ramach terapii zaplanowano 18 zabiegów laserem wysokoenergetycznym Polaris HPS wykonywanych codziennie oraz serię 5 zabiegów fali uderzeniowej wykonywanej co 3 dni na urządzeniu Impactis M. Oba aparaty są produkcji firmy Astar z Bielska Białej. Zabieg fali uderzeniowej aplikowano na przyśrodkowej stronie uda na przebiegu mięśnia przywodziciela długiego oraz na spojenie łonowe po lewej stronie (miejsce przyczepu uszkodzonych mięśni). Laser wysokoenergetyczny aplikowano w okolice adekwatnie do poprzedniego zabiegu. Parametry laseroterapii wysokoenergetycznej sukcesywnie zwiększano co zabieg. Dodatkowo zastosowano taping medyczny i dynamiczny, krioterapię miejscową, masaż poprzeczny mięśnia prostego brzuch i przywodziciela długiego, klawipresurę oraz terapię skojarzoną na bazie maści ELITH. Zawodnik w trakcie leczenia nie brał czynnego udział w treningu sportowym aby nie pogłębić zaistniałej kontuzji.
Laser wysokoenergetyczny
Parametry zabiegu dla długości fali 808 i 980 nm w zabiegach na okolicę mięśni przywodzicieli:
- Dawka: od 50 do 100 J/cm2
- Rodzaj impulsu: impulsowy prostokątny
- Moc wyjściowa: od 8 do 12 W
- Wypełnienie: od 50 do 65 %
- Częstotliwość: 2200 Hz (pierwsze 3 zabiegi), 80 Hz (pozostałe 15 zabiegów)
Parametry zabiegu dla długości fali 808 i 980 nm na okolicę spojenia łonowego:
- Dawka: od 50 do 100 J/cm2
- Rodzaj impulsu: impulsowy prostokątny
- Moc wyjściowa: od 6 do 10 W
- Wypełnienie: od 50 do 65 %
- Częstotliwość: 2200 Hz (pierwsze 3 zabiegi), 80 Hz (pozostałe 15 zabiegów)
Fala uderzeniowa
Parametry fali w pierwszych trzech zabiegach na okolicę mięśni przywodzicieli:
- Częstotliwość: 18 Hz (pierwsze 3 zabiegi), 10 Hz (pozostałe 2 zabiegi)
- Ciśnienie: 3,5 Bar
- Ilość uderzeń: 3000 (pierwsze 3 zabiegi), 3500 (pozostałe 2 zabiegi)
- Rodzaj i średnica transmitera: 20 mm
Parametry fali w pierwszych trzech zabiegach na okolicę spojenia łonowego:
- Częstotliwość: 25 Hz (pierwsze 3 zabiegi), 20 Hz (pozostałe 2 zabiegi)
- Ciśnienie: 2,5 Bar
- Ilość uderzeń: 800 (pierwsze 3 zabiegi), 1000 (pozostałe 2 zabiegi)
- Rodzaj i średnica transmitera: 10 mm
Wyniki terapii
Po 18 dniach rehabilitacji przeprowadzono konsultację lekarską wraz z badaniem USG, które wykazało całkowite wygojenie ścięgna mięśnia przywodziciela długiego. W okolicy przyczepu ścięgna pozostała śladowa ilość płynu. Z okolicy przyczepu mięśnia prostego brzucha zniknął obrzęk oraz jego obrys stał się bardziej regularny. Po badaniu klinicznym zawodnik dostał pozwolenie na powrót do regularnego treningu.
Zalecenia
Zawodnik otrzymał zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i grupy przywodzicieli. Wprowadzenie siatkarza do pełnego obciążenia treningowego trwało 7 dni. Na każdy trening zawodnik jest oklejany plastrami dynamicznymi oraz korzysta z opaski kompresyjnej na udo.
1 komentarzy
Dzien dobry, ja mam entezopatia na calym przyczepow przywodzicieli, problem z miesniami brzucha, NIC nie leczone od 11 miesiecy. Prosze o pomoc gdzie leczony byl ten xawodnik
Komentowanie wyłączone