Co dalej z pandemią? (3)
Autorem tekstu jest Maciej Kołodziejczyk
https://www.facebook.com/maciek.kolodziejczyk
Minęły ~2 tygodnie od mojej poprzedniej prognozy trajektorii pandemii w Polsce. W tym czasie pojawiło się kilka nowych informacji, więc pomyślałem, że dobrze byłoby symulację uaktualnić.

Najważniejsze zmiany:
1) Podniesienie docelowego poziomu wyszczepień we wszystkich grupach wiekowych/ryzyka o 10%. Jeszcze w listopadzie deklarowany poziom chętnych nakłucia się szczepionkami wynosił 43%. Kilka dni temu pojawiło się badanie opinii publicznej przeprowadzone dla RMF FM oraz Gazety Prawnej, które wskazywało, że odsetek przychylnych szczepieniom wzrósł do 68% ogółu Polaków oraz do 80% w przypadku osób w wieku co najmniej 70 lat. Uprzednio zakładałem w modelu wzrost zainteresowania w porównaniu z sondażami o 10-15%, bowiem byłem przekonany, że znaczna część sceptyków przekona się na pozytywnym przykładzie wcześniej zaszczepionych. Niemniej, zainteresowanie zanotowane w najnowszym sondażu jest jeszcze wyższe od tego, którego się spodziewałem, stąd wspomniane zwiększenie prognozowanego odsetka zaszczepionych o 10%. Wciąż pozostaję po nieco konserwatywnej stronie – sondaż wskazuje na zainteresowanie u osób najstarszych na poziomie 80%, w modelu używam 70-75%. W Izraelu mamy na dziś rzeczywisty (nie deklarowany) poziom wyszczepień na poziomie:
90+ lat — 84.0%
80-89 lat — 81.6%
70-79 lat — 88.6%

Kolor ciemnozielony – pierwsza dawka.
Kolor jasnozielony – druga dawka.
2) Uwzględnienie harmonogramu dostaw szczepionek do końca I kwartału, który przedwczoraj został upubliczniony przez KPRM oraz Agencję Rezerw Materiałowych. Jak wiemy, Pfizer zdecydował się na rozbudowę fabryki w Belgii, co spowodowało zmniejszenie poziomu dostaw przez najbliższe 4 tygodnie i zwiększenie dostaw w tygodniach po nich następujących.
3) Uwzględnienie dotychczas dokonanych szczepień dzień po dniu.
4) Uwzględnienie zmiany kolejności szczepień – nowego podziału grupy 1. na grupy 1a, 1b oraz 1c. Tu cieszy preferowanie szczepienia osób starszych i chorych, a nie dobrze umocowanych politycznie (np. ABW/CBA/prokuratorzy).
W sumie wszystkie te zmiany nie powodują do połowy kwietnia znaczących zmian, jako że opóźnienie dostaw od Pfizera jest równoważone przez spodziewaną wyższą skłonność do szczepień przez osoby najstarsze. Na koniec II kwartału możemy dostrzec spadek ryzyka zgonów o niemal 10pp, co odzwierciedla wyższą skłonność do szczepienia się we wszystkich grupach wiekowych/ryzyka.
Jako bonus zamieszczam prognozę banku Goldman Sachs odnośnie poziomu hospitalizacji pacjentów zarażonych SARS-COV-2 w USA i Wielkiej Brytanii. Analitycy tej instytucji zakładają, że maksimum zarażeń w obu krajach jest już za nami, a obłożenie szpitali spadnie trzy-pięciokrotnie w ciągu najbliższych 8 tygodni. Z jednej strony to dosyć optymistyczna trajektoria, bowiem poziom hospitalizacji spada z wiekiem (a więc i poziomem zaszczepienia) znacząco wolniej niż poziom śmiertelności. Z drugiej – dostępność szczepionek w obu krajach jest wyższa niż w UE/Polsce, więc są podstawy by sądzić, że pozytywne scenariusze dla obu tych społeczeństw się ziszczą.