Aparat ruchu jest bardzo ważnym elementem organizmu człowieka. Jego właściwe funkcjonowanie umożliwia utrzymanie sprawności fizycznej w dobrej kondycji, co jest niezbędne do wykonywania najprostszych, codziennych czynności.
Aparat ruchu jest bardzo ważnym elementem organizmu człowieka. Jego właściwe funkcjonowanie umożliwia utrzymanie sprawności fizycznej w dobrej kondycji, co jest niezbędne do wykonywania najprostszych, codziennych czynności. Jednym z elementów budulcowych aparatu ruchu są stawy, które ze względu na specyficzną budowę i lokalizację narażone są na urazy, kontuzje, a także degradację. Uczucie bólu stawów z pewnością znacznie obniża jakość życia, dlatego warto dowiedzieć się, co zrobić, aby stawy przez jak najdłuższy czas pozostawały w dobrej formie.
Przyczyny pojawienia się dysfunkcji stawów – co warto wiedzieć?
Stawy stanowią bardzo ważną część układu ruchu człowieka. Z fizjologicznego punktu widzenia, staw jest łącznikiem minimum dwóch kości, które ulokowane są w ciele względem siebie. Ich głównym zadaniem jest wpływ na utrzymywanie prawidłowej, pionowej postawy ciała oraz umożliwienie wykonywania ruchu w różnych zakresach, w zależności od rodzaju stawu.
Specyficzna budowa, funkcja oraz lokalizacja sprawia, że stawy bardzo często narażone są na kontuzje, uraz, a także rozwój dolegliwości bólowych i chorób. Głównymi przyczynami, które prowadza do dysfunkcji stawów są:
- przewlekłe przeciążenie stawów,
- zbyt wysoka masa ciała, otyłość,
- rodzaj wykonywanej pracy, na przykład w klęku,
- urazy, kontuzje,
- choroby stawów, takie jak zwyrodnienie, RZS,
- czynniki genetyczne.
Każda wykonywana czynność, nawet tak prozaiczna jak siedzenie na krześle wymaga zaangażowania stawów. Warto dbać o ich zdrowie i kondycję przed pojawieniem się schorzeń i bólu, co pozwoli przez długie lata zachować sprawność aparatu ruchu.
Zdrowie stawów – najlepsze sposoby na wspieranie ich kondycji
Warto wiedzieć, że poszczególne elementy stawu, na przykład chrząstka stawowa są narażone na zużycie. Zmniejszenie jej objętości prowadzi do przewlekłego bólu, czego konsekwencją jest utrata sprawności fizycznej. Jednym ze sposobów zwiększenia jej ilości są leki na odbudowę chrząstki stawowej. Ich zadaniem jest bezpośredni wpływ na regenerację chrząstki stawowej poprzez farmakologiczne dostarczenie jej składników budulcowych, na przykład kolagenu lub kwasu hialuronowego.
Innymi sposobami na utrzymanie stawów w dobrej formie są:
- regularna aktywność fizyczna, dopasowana do własnych możliwości
Aktywny tryb życia wpływa na poprawę funkcjonowania stawów poprzez zwiększanie ilości chrząstki stawowej, która wydzielana jest do jamy stawowej. Pozostawanie aktywnym gwarantuje lepsze ukrwienie oraz dotlenienie całego aparatu stawowego.
- stosowanie zdrowej diety
Prawidłowe odżywianie z pewnością holistycznie wpływa na zdrowie organizmu. Spożywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków dostarcza do krwioobiegu niezbędnych witamin, co przekłada się na sprawne funkcjonowanie stawów. W diecie wspierającej budowę chrząstki stawowej nie może zabraknąć cennych kwasów omega-3, białka, a także witaminy D oraz C.
- utrzymanie prawidłowej masy ciała
Nadwaga i otyłość są obecnie uznawane za chorobę cywilizacyjną. Zbyt wysoka masa ciała prowadzi do obciążenia stawów, dlatego w trosce o ich kondycję warto zadbać o prawidłową wagę.
- leki na stawy
Leki na odbudowę chrząstki stawowej są preparatami, które pomagają zregenerować się fizjologicznej budowie stawu. W ich recepturze bardzo często znajduje się kolagen oraz kwas hialuronowy, dlatego ich przyjmowanie w krótkim czasie zmniejsza dolegliwości bólowe stawów.
Stawy są bardzo ważnym elementem aparatu ruchu. Troska o ich kondycję, unikanie przeciążeń i prowadzenie aktywnego tryby życia pozwoli zachować sprawność fizyczną oraz jakość życia na najlepszym poziomie.