Zapalenie zatok to infekcja wywołana przez wirusy i bakterie. W zależności od zajętych zatok może objawić się jako zapalenie zatok przynosowych. Ze względu na patomechanizm cechuje się różnym okresem trwania. Problem ten dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów na zatoki. Warto jednak wiedzieć, co leży u podstaw zapalenia zatok i potencjalne metody ich leczenia, które często obejmują leki i preparaty na zatoki.
Co to za choroba zapalenie zatok i jej przyczyny
W organizmie występuje kilka rodzajów zatok zależnych od lokalizacji, są to: zatoki czołowe, szczękowe, sitowe, klinowe. Stan zapalny błony śluzowej zatok może mieć charakter ostry, nawracający, a niekiedy przewlekły. Jak długo choruje się na zatoki? W zależności od rodzaju może trwać kilka tygodni i powtarzać się np. 4-krotnie w ciągu roku. Najczęstszą przyczyną są wirusy i bakterie, które przyczyniają się do wystąpienia wirusowego lub bakteryjnego (np. paciorkowce) zapalenia zatok. Zakażeniu zatok sprzyjają inne choroby jak alergia (alergiczny nieżyt nosa), palenie papierosów, wady anatomiczne przegrody nosa.
Jakie są objawy zapalenia zatok?
W zależności od rodzaju występują wspólne i odrębne symptomy. Można spodziewać się niezależnie od rodzaju infekcji zatokowej m.in. kataru (nieżytu błony śluzowej nosa), gorączka i ból przy schylaniu głowy, chociaż jego lokalizacja jest odmienna w zależności od zajętej zatoki (np. ucisk w obrębie czoła, nosa, górnych zębów). Inne objawy to chociażby ból głowy, spływanie ropnej wydzieliny z zatok po ścianie gardła. Z racji stanu zapalnego błony śluzowej nosa obniża się zdolność odczuwania zapachów, częściej też dochodzić może do przytkania ucha. Ze względu na złożoność objawów lek na zatoki może zawierać w sobie więcej niż 1 składnik. Bardzo często spotyka się połączenie jak ibuprofen i pseudoefedryna. Dzięki temu łagodzenie symptomów wynikających z infekcji zatok jest skuteczniejsze. Istnieją pewne ograniczenia w ich stosowaniu, dlatego zawsze należy przeczytać ulotkę leku przed jego zastosowaniem.
Jak leczy się zapalenie zatok?
Istnieje kilka skutecznych metod. Dużą część stanowią produkty na zatoki, preparaty na katar wspierające nos i oczyszczanie zatok. Oprócz tego niezależnie od podłoża choroby (bakteryjne, wirusowe) bardzo pomocne są inhalacje na zatoki. Jak można je wykonać? Np. z użyciem inhalatora pneumatycznego / tłokowego i soli fizjologicznej. Z metody tej mogą korzystać dorośli, dzieci, kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Jeśli nie masz pod ręką inhalatora pomocne są również domowe inhalacje parowe z użyciem olejków eterycznych na zatoki i katar, które pomogą udrożnić nos, nadadzą nieco świeżości i działają przeciwbakteryjnie. Nie wszyscy jednak mogą olejki eteryczne stosować. Niektórych nie należy stosować u dzieci — bezpieczny jest eukaliptus czy rozmaryn.
Alternatywą są tabletki na zatoki, w których bardzo często występują takie substancje jak: ibuprofen, pseudoefedryna, fenylefryna, dodatki substancji przeciwalergicznych (dodawane są wspomagająco na objawy katarowe czy kichanie). Warto jednak pamiętać, że część z tych składników może podnosić ciśnienie, zatem osoby starsze nie powinny ich stosować. Inna propozycja leczenia to leki na zatoki zawierające specjalną kompozycję ziołową. Ich zadaniem jest maksymalne rozrzedzenie zalegającej wydzieliny w zatokach i jej uwolnienie. Substancje roślinne pomagają oczyścić zatoki, ale również wspierają funkcjonowanie górnych dróg oddechowych, w tym śluzówki nosa.
Kiedy nie wolno stosować niektórych preparatów na zatoki?
Każde leki posiadają ograniczenie w stosowaniu. Nie bez znaczenia są ich przeciwwskazania i środki ostrożności jakie należy podjąć stosująć niektóre produkty. Leki i preparaty na zatoki to istotna część każdej apteczki szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach:
- niektóre leki na zatoki mogą podnosić ciśnienie krwi (m.in. te zawierające alfa-sympatykomimetyki),
- część leków nie powinna być stosowana, jeśli cierpisz na określone zaburzenia pracy serca (niektóre starsze leki przeciwalergiczne mogą wywołać zmianę w pracy Twojego serca),
- niektóre produkty zawierają ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, czyli leki przeciwzapalne, który mogą drażnić żołądek (istotne, jeśli zmagasz się chorobą wrzodową żołądka).
Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenia na dane substancje czynne lub składniki dodatkowe, które “budują” tabletkę.