Piękna, nieskazitelnie gładka skóra to marzenie wielu osób zmagających się z powstałymi na niej bliznami. Jak w bezpieczny i jednocześnie skuteczny sposób się ich pozbyć? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej. Sprawdź, co określa się mianem blizny i poznaj najlepsze możliwości na domową i profesjonalną dbałość o nie.
Blizna – czym dokładnie jest?
Upadek, przypadkowe skaleczenie czy zabieg chirurgiczny to tylko niektóre zdarzenia mogące prowadzić do przerwania struktur skóry. Nawet niewielki uszczerbek, nie wspominając już o tym bardzo głębokim, prowadzi do rozpoczęcia procesów gojenia, w czasie których uszkodzone warstwy skóry właściwej zastępowane są tkanką łączną włóknistą. Powstająca w tym procesie zmiana nazywana jest blizną.
Wyróżnia się kilka rodzajów blizn, które można podzielić m.in. ze względu na ich wygląd, wiek czy pochodzenie. Pod kątem wyglądu wyróżnia się blizny zanikowe (pod postacią wgłębienia), przerostowe (wypukłe i bardzo twarde) i bliznowce (inaczej keloidy, o podłużnym kształcie, wypukłej, nieregularnej i twardej strukturze). Względem wieku, najczęściej rozróżnia się niedojrzałe i dojrzałe blizny. Jeśli zaś chodzi o pochodzenie, może być ono bardzo różnorodne: od pourazowego, poprzez pooperacyjne do blizn po trądziku czy oparzeniach.
Domowe i profesjonalne sposoby na pielęgnację blizn
W miejscu powstania blizny skóra nie ma prawidłowej budowy, a tym samym nie posiada swoich wszystkich właściwości — często traci elastyczność czy odporność na uszkodzenia mechaniczne. To przekłada się zaś na utrudnienia ruchomości w danej części ciała, a często przyczynia się nawet do pojawiania się towarzyszącego temu bólu. Aby tego uniknąć, konieczna jest odpowiednia dbałość o powstałe uszkodzenia.
Żel na blizny: jeden z najprostszych sposobów na domową pielęgnację uszkodzonej skóry
Zastanawiasz się, co na blizny stosować w domu, aby jak najlepiej je zminimalizować? Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy jedynie odrobina samodyscypliny, systematyczności i właściwie dobrany żel na blizny. Taki produkt może być stosowany już na wczesnym etapie gojenia się rany, znacznie przyspieszając ten proces i jednocześnie dbając o jego prawidłowy przebieg.
Żele na blizny dostępne są w sprzedaży pod różną postacią. Najlepszym wyborem mogą jednak okazać się żele silikonowe na blizny. Silikon świetnie wspomaga gojenie się uszkodzeń skóry, doskonale ją wygładzając i rozjaśniając. Co więcej, silikonowy żel na blizny tworzy swoisty film ochronny, dzięki czemu zapobiega utracie wody z jej obrębu. To zaś przekłada się na szybsze, a także ładniejsze wizualnie gojenie.
Masaż — zarówno domowy, jak i profesjonalny
Gdy z uszkodzonej skóry zostaną zdjęte szwy, warto wprowadzić w swoją codzienną rutynę masaż powstałej blizny. Delikatne ruchy wykonywane na otaczających ją tkankach, a następnie przejście do opracowywania samej blizny znacznie podniosą jej mobilność i przyspieszą gojenie. Pomocny może okazać się również kinesiotaping. Ostrożny masaż możesz wykonywać samodzielnie, jeśli zaś nie czujesz się na siłach — odwiedź wykwalifikowanego fizjoterapeutę.
Medycyna estetyczna: rozwiązanie dla dojrzałych blizn
Silikonowy żel na blizny czy masaż nie przynoszą oczekiwanych efektów? Być może skóra potrzebuje znacznie silniejszej stymulacji do odnowy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie medycyna estetyczna. W profesjonalnym gabinecie wykonać możemy przeróżne zabiegi, które pomogą w zniwelowaniu blizny. Dermobrazja, mikrodermobrazja, peelingi chemiczne czy zabiegi laserowe to tylko niektóre z nich. Zasięgnij opinii specjalisty w tym zakresie i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.
Blizny są Twoim wstydliwym problemem? Sięgnij po silikonowy żel, dbaj o systematyczne masaże i dopełnij to odpowiednim zabiegiem medycyny estetycznej, a szybko się ich pozbędziesz!