Dlaczego warto ćwiczyć w domu?
Rehabilitacja to niezwykle ważny punkt w procesie powrotu do zdrowia i odzyskania sprawności. Wymagają je osoby po urazach, wypadkach, a także chorobach, zarówno przebytych, jak i trwających. Wśród różnorodnych zabiegów przeprowadzanych przez fizjoterapeutów największą popularnością cieszą się ćwiczenia manualne. Wiele z nich nie wymaga żadnych specjalnych sprzętów, jednak są przyrządy, które znacząco mogą zwiększyć efektywność wykonywanych ćwiczeń, a co za tym idzie poprawić jakość życia pacjenta i przyspieszyć jego powrót do zdrowia.
Pacjenci, którzy korzystają z usług fizjoterapeuty w wielu przypadkach powinni trenować również w domu. Regularne oddziaływanie na mięśnie oraz układ kostno-stawowy z pewnością przyniesie znacznie lepsze rezultaty, niż 1-2 wizyty w tygodniu u rehabilitanta. Dodatkowo to dobry sposób do wyrobienia sobie nawyku codziennej aktywności fizycznej.
Popularne przyrządy rehabilitacyjne
Ćwiczenia zaleca zawsze specjalista i bezwzględnie należy się trzymać jego wytycznych. Są jednak urządzenia, które pomagają poprawić sprawność oraz kondycję nie tylko osób w trakcie rehabilitacji, ale również zupełnie zdrowych.
Wśród przyrządów wartych uwagi znajdujemy:
- rowerek stacjonarny – bardzo często wykorzystywany po urazach kolan, czy stawów skokowych. Można z niego korzystać nawet zaraz po wyjęciu nogi z gipsu, czy szyny, oczywiście o ile fizjoterapeuta wyrazi zgodę.
- rotor – urządzenie przypominające rower, a w zasadzie same pedały z mechanizmem. Jest on o wiele tańszy i nie potrzebuje takiej ilości miejsca jak rowerek. Dodatkowym jego atutem jest fakt, że można na nim ćwiczyć nie tylko nogi, ale również ręce. Często wykorzystywany jest u seniorów, pacjentów cierpiących na choroby o podłożu reumatycznym, czy po udarze.
- orbitrek – urządzenie, które oddziałuje na wszystkie partie ciała ćwiczącego. Wzmacnia górne i dolne kończyny, pomaga podnieść cardio. Dodatkowo orbitrek wspiera koordynację ruchową.
- piłka gimnastyczna – użytkowanie jej daje dużo przyjemności, a przy tym korzyści zdrowotnych. Ćwiczenia na niej pomagają pozbyć się bólu pleców poprzez wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych, poprawiają zdolność utrzymywania równowagi, zmniejszają napięcie mięśniowe, redukują tkankę tłuszczową itp.
- poduszka sensomotoryczna – niewielki przyrząd o szerokim zastosowaniu. Trening z nim wspiera utrzymywanie równowagi oraz koordynację ruchową, wzmacnia staw skokowy, mięśnie całych nóg. Poduszka wykorzystywana może być nawet do siedzenia, dzięki czemu nieustannie pobudzane kręgi minimalizują dolegliwości ze strony pleców.
- wałek rehabilitacyjny – służy do ćwiczenia wszystkich odcinków kręgosłupa, nóg, a także ramion i barków. Stosowanie go przyczynia się do poprawy ruchomości i mobilności pacjenta. Doskonale sprawdza się też do ćwiczeń rozciągających mięśnie po każdym treningu.
Jak leczyć się tanio?
Zdarza się, że gdy zależy nam na szybkiej wizycie u lekarza, musimy skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej. To zwykle duże koszty. Do tego płatne rehabilitacje, zakup odpowiednich sprzętów do domu oraz leki. Koniecznie w takiej sytuacji trzeba szukać rozwiązań, które pomogą ograniczyć wydatki. Jak kupować leki, by nie przepłacać? Apteka online czy tradycyjna? Gdzie warto kupować w czasach pandemii? W ciągu ostatniego roku nauczyliśmy się coraz częściej nabywać produkty drogą internetową. Niejednokrotnie nawet z kosztami przesyłki zapłacimy za nie mniej niż w sklepie stacjonarnym. Aby nie przepłacać, zawsze sprawdzaj, co oferuje apteka internetowa, zanim ostatecznie dokonasz zakupu.