Czy wiesz, że odpowiednio zastosowany ruch może być środkiem leczniczym, mającym pozytywny wpływ na cały organizm? Może poprawić funkcjonowanie po przebytej chorobie lub urazie oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Poznaj kinezyterapię – leczenie ruchem, które przynosi niezwykłe efekty!
Kinezyterapia to jedna z form fizjoterapii, która wykorzystuje ćwiczenia gimnastyczne w celach profilaktycznych, jak również do leczenia różnych schorzeń i dysfunkcji. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko w rehabilitacji narządu ruchu, choć z tym najczęściej bywa kojarzona, ale także u osób z chorobami serca, układu oddechowego, nerwowego, trawiennego, a nawet moczowego i płciowego. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia kinezyterapii? Jak terapia ruchem wpływa na organizm? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Na czym polega kinezyterapia?
Kinezyterapia to nic innego jak leczenie za pomocą ruchu. Leczenie i profilaktyka, a więc eliminowanie bólu, przywracanie sprawności i komfortu życia sprzed choroby oraz zapobieganie rozmaitym schorzeniom, w tym wadom postawy. Poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia można kształtować prawidłową postawę ciała, poprawić zakres ruchu stawów i utrzymać je na odpowiednim poziomie. Różne rodzaje ćwiczeń wykonywanych w ramach kinezyterapii mogą również poprawić wydolność organizmu i funkcjonowanie układu krążenia. Pobudzony zostaje także układ nerwowy. Reakcja na bodźce staje się szybsza – poprawia się pamięć ruchowa.
Zabiegi kinezyterapii można podzielić na miejscowe i ogólne. Te pierwsze, jak np. kinezyterapia kręgosłupa, oddziałują wyłącznie na jeden – konkretny narząd i to na nim skupiają całą uwagę. Stosowane tu ćwiczenia lecznicze dążą do wyeliminowania wszelkich wad i dyskomfortu, a ich celem jest przywrócenie całkowitej lub przynajmniej częściowej sprawności na poziomie strukturalnym i co ważniejsze, funkcjonalnym.
Z kolei kinezyterapia ogólna nie jest skoncentrowana tylko na jednym obszarze, ale obejmuje cały organizm. Może stanowić formę prewencji urazów i dysfunkcji narządu ruchu oraz innych organów. Zazwyczaj przy tego typu kinezyterapii wybiera się rodzaje ćwiczeń rehabilitacyjnych o wymiarze ogólnorozwojowym, jak np. gimnastyka poranna, fitness, ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia z użyciem przyrządów.
Sprawdź ofertę produktów do kinezyterapii na sklep.astar.pl
W jakim celu stosuje się kinezyterapię i jak wpływa ona na organizm?
Głównym celem kinezyterapii jest wyeliminowanie bólu, ukształtowanie właściwych nawyków ruchowych, zwiększenie wytrzymałości mięśni oraz poprawa wydolności organizmu. I właśnie takich efektów należy się spodziewać. Regularnie i prawidłowo wykonywane ćwiczenia pozwalają wrócić do pełnej sprawności lub przynajmniej zwiększyć sprawność oraz zniwelować wszelki dyskomfort.
Choć wielu osobom kinezyterapia kojarzy się przede wszystkim z rehabilitacją w obrębie kości, stawów i mięśni, to jednak jej zastosowanie jest o wiele szersze. Wachlarz zabiegów jakimi dysponuje rehabilitant jest bardzo szeroki. Uniwersalność kinezyterapii sprawia, że jest ona tak bardzo pomocna. Doskonale sprawdza się u dzieci z wadami postawy oraz u osób po złamaniach i rozmaitych kontuzjach, ale to nie wszystko.
Zabiegi kinezyterapii równie dobrze sprawdzają się u osób, które zmagają się z bólami kręgosłupa, u pacjentów po udarze mózgu, zabiegach operacyjnych jamy brzusznej i po zawale serca. Z kinezyterapii mogą skorzystać również kobiety przed porodem. Coraz częściej ćwiczenia z zakresu kinezyterapii stosuje się także u seniorów i to nie tylko w przypadku konkretnych chorób, ale także jako profilaktykę zmian degeneracyjnych. Poprzez zastosowanie różnego rodzaju ćwiczeń, terapię ruchem można stosować na wiele dolegliwości, nie tylko związanych z narządem ruchu. Na pewno będzie odpowiednia jako:
- rehabilitacja układu nerwowego, np. w przypadku choroby Parkinsona lub SM
- rehabilitacja układu oddechowego, np. w chorobach płuc, deformacjach klatki piersiowej
- rehabilitacja układu moczowego, np. w celu zapobiegania kamieni nerkowych
- rehabilitacja układu sercowo-naczyniowego, np. w przypadku zawału serca, udaru mózgu
Bez względu na rodzaj kinezyterapii i zastosowane ćwiczenia warto pamiętać, że korzyści płynące z ruchu i aktywności fizycznej dotyczyć będą całego organizmu. Nawet miejscowa terapia ruchowa wpłynie na stan całego ciała. Poprawi krążenie, a tym samym przyczyni się do lepszego odżywienia i dotlenienia tkanek. Zwiększy siłę mięśni oraz ich elastyczność. Poprawi wytrzymałość stawów i zakres ich ruchów. No i najważniejsze – endorfiny! Już podczas niewielkiego ruchu hormony szczęścia będą produkowane w zwiększonej ilości, co przełoży się na poprawę nastroju, redukcję stresu i… bólu.
Jak wygląda terapia ruchem?
W trakcie zabiegów kinezyterapii pacjentom proponowane są rozmaite ćwiczenia o mniejszym lub większym natężeniu. Wszystkie z nich odbywają się pod okiem fizjoterapeuty i są dobierane pod kątem funkcjonowania chorego oraz celu, jaki poprzez terapię chce się osiągnąć. Zazwyczaj wyróżnia się trzy grupy ćwiczeń:
- ćwiczenia bierne, które odbywają się bez czynnego udziału pacjenta. Większość czynności wykonywana jest przez fizjoterapeutę lub za pomocą specjalistycznych urządzeń. Ten rodzaj kinezyterapii jest odpowiedni dla osób, które mają ograniczony zakres ruchów. Ćwiczenia te dają znakomite rezultaty
- ćwiczenia czynne – wykonywane są przez pacjenta pod okiem terapeuty lub z niewielką jego pomocą
- ćwiczenia specjalne, a więc różnego rodzaju czynności, które mają za zadanie usprawnić lub wzmocnić grupę mięśni. Mowa tu m.in. o ćwiczeniach korekcyjnych, rozluźniających, oddechowych, redresyjnych, itp.
Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegów?
Mimo, że kinezyterapia jest możliwa prawie w każdym przypadku, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii ruchem. Do bezwzględnych przeciwwskazań należą choroby zakaźne, ostre zmiany skórne, niewydolność krążeniowa, ostre stany zapalne stawów lub mięśni, poważne uszkodzenia kości, tętniaki, zakrzepy oraz masywne zmiany miażdżycowe.
Leczenie ruchem – ile to kosztuje?
Cena kinezyterapii uzależniona jest od kilku czynników, m.in. miasta, kliniki lub ośrodka rehabilitacyjnego, czasu trwania, częstotliwości spotkań, rodzaju schorzenia, itp. Cena za jeden zabieg może wahać się od 12 do 100 złotych, w zależności od tego, czy jest to kinezyterapia indywidualna czy terapia grupowa, a także w zależności od tego czy są to ćwiczenia bierne, wspomagane, aktywne czy z obciążeniem.