Terapia skojarzona – wykorzystywanie do transportu tradycyjnych leków transdermalnie do tkanek podskórnych – połączenia laseroterapii oraz ultradźwięków to dość nie konwencjonalne kojarzenie terapii w jednym zabiegu.
Na dzień dzisiejszy nie ma na rynku polskim sprzętu rehabilitacyjnego, który dawałby możliwość wykonania takiego połączenia – dwóch zabiegów fizykoterapeutycznych. Doniesienia na bazie publikacji mówią o maksymalnej głębokości penetracji leku na poziomie kilku centymetrów, co w praktyce może eliminować potrzebę stosowania środków inwazyjnych takich jak iniekcje.
Terapia skojarzona – podstawowe zastosowanie
Metoda skojarzenia tych dwóch zabiegów fizjoterapeutycznych jakimi jest laseroterapia i sonoterapia została zastosowana w leczeniu między innymi:
- zapaleń stawów,
- reumatologicznym zapaleniu stawów,
- w stanach chorobowych, które wymagają iniekcji leków pod skórę,
- w kosmetyce.
Terapia skojarzona – informacje podstawowe
Początek badań nad skojarzeniem laseroterapii z sonoterapią datuje się na 2005 rok. Metoda była opracowywana w Szwecji oraz we Włoszech. Wstępne badania wykazały, że przy łączeniu ultradźwięków oraz energii laseroterapii można uzyskać podobne efekty jak przy iniekcjach dostawowych. Pierwotnie bazowano na wykorzystaniu dostępnych aparatów do fizykoterapii, ale wyniki badań były niezadowalające. Z tego powodu powstało dedykowane urządzenie rehabilitacyjne, które połączyło w jednym zabiegu wykorzystanie tych dwóch metod.
W 2014 roku po prawie 10 latach badań okazało się, że nowatorska metoda znajduje zastosowanie nie tylko w chorobach narządu ruchu, ale także w terapiach gdzie zachodzi potrzeba transdermalnego wprowadzania leku. Zadowalające efekty uzyskano w leczeniu wypadania włosów, w kosmetyce (zabiegi na twarz) oraz urazach sportowych tkanek miękkich (mięśni i ścięgien).
Terapia skojarzona – metodyka
Terapia skojarzona podzielona jest na trzy etapy:
ETAP 1 – Terapia ultradźwiękowa
W pierwszej kolejności na miejsce chorobowe aplikowana jest sonoterapia, aby rozluźnić wiązania międzykomórkowe, co ułatwia penetrację leku w tkankach.
ETAP 2 – Transport leku
Wprowadzanie leku w postaci żelu jest realizowane za pomocą specjalnego aplikatora wykorzystującego mechanizm roll-on – połączeniu ze światłem laserowym, które ma za zadanie ułatwić przenikanie leku w tkanki podskórne.
ETAP 3 – Laseroterapia
Aplikacja laseroterapii następuje za pomocą skanera na obszar, gdzie został uprzednio rozprowadzony lek. Takie działanie znacząco przyspiesza penetrację substancji czynnej w tkankach.
Połączenie laseroterapii oraz ultradźwięków jest przede wszystkim bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta! Zabieg oczywiście powinien zostać przeprowadzona przez fizjoterapeutę.
Terapia skojarzona – zastosowanie
Reumatoidalne zapalenie stawów oraz młodzieńcze zapalenie stawów
W tym przypadku działanie opiera się na zastosowaniu połączenia terapii ultradźwiękowej oraz laseroterapii do wprowadzania miejscowo i bezinwazyjnie substancji aktywnych do stawów. Głównie do takich, w których występują zmiany chorobowe jest zdecydowanie skuteczniejsze w porównaniu do leków podawanych doustnie. Co więcej, należy zauważyć, że miejscowe podawanie substancji czynnej znacznie ogranicza występowanie skutków ubocznych.
Więcej w artykule: Reumatoidalne zapalenie stawów – RZS
Wypadanie włosów
Metoda umożliwia łatwe i proste wprowadzenie pod skórę w okolice mieszków włosowych substancji – zapobiegających wypadaniu włosów. Rezultat działania jest szybszy, a przede wszystkim bardziej ukierunkowany.
Kosmetyka – zabiegi na twarz
Metoda umożliwia także wykonywanie nie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, które mają na celu głównie przywrócenie nawilżenia i elastyczności skóry w okolicy twarzy i szyi. Oznacza to utrzymanie młodzieńczego wyglądu na dłużej. Podczas zabiegu odmładzania skóry twarzy za pomocą skojarzenia laseroterapii oraz sonoterapii w tkankę podskórną mogą być wprowadzane różne produkty (w tym kolagen, kwas hialuronowy i / lub botoks).
Więcej w artykule: Zastosowanie laseroterapii w biomodulacji włókien kolagenu
Podstawową zaletą opisanego zabiegu fizykoterapii w porównaniu z popularnymi iniekcjami jest przede wszystkim brak:
- efektów bólowych,
- zmian skórnych,
- widocznych wybroczyn krwotocznych.
Podsumowanie
Metodę na bazie przeznaczanego dla niej urządzenia do fizykoterapii przetestowano łącznie podczas ponad 14 tysięcy sesji terapeutycznych u ok. 1000 pacjentów!
W 95% przypadków wykazano pozytywne wyniki.
W przypadkach dotyczących przede wszystkim zapalenia stawów oraz podobnych schorzeń. Zabieg terapią skojarzoną znacząco zmniejszył ból, obrzęk stawów, jednocześnie poprawiając zakres ruchu oraz codzienną mobilność pacjenta.
Pozytywne wyniki wykazała również stymulacja wzrostu włosów już po 3 tygodniach codziennego leczenia – szczególnie u kobiet z łysieniem wtórnym.
W kosmetyce wyniki rokują pozytywnie pod względem poprawy nawilżenia tkanek miękkich, odbudowy oraz ujędrnienia skóry.