W obrębie kończyny górnej może dojść do różnego rodzaju urazów bądź schorzeń. Tego typu problemów, które dotykają narządu ruchu nie wolno lekceważyć. Dowiedz się, z czym najczęściej zmagamy się w obrębie ręki i z jakich metod leczenia można w takich przypadkach skorzystać.
Od świeżych urazów ścięgien po zagadnienia z zakresu traumatologii narządu ruchu – w przypadku kończyny górnej możemy mówić zarówno o wadach wrodzonych, jak i problemach powstałych w wyniku uszkodzenia mechanicznego. W tego typu sytuacjach zwracamy się do specjalistów z zakresu ortopedii oraz chirurgii, którzy starają się pomóc każdemu pacjentowi.
Chirurgia ręki – kiedy jej potrzebujemy?
W obrębie samej obręczy barkowej może dojść do wielu zróżnicowanych urazów. Niektóre powstają w wyniku uszkodzenia mechanicznego, ale wśród najpopularniejszych schorzeń nie brakuje także zmian zwyrodnieniowych. Leczenie stawów, łokcia czy nerwów wymaga indywidualnego podejścia, niekiedy operacji, a potem efektywnej rehabilitacji. Na jakie problemy narzeka większość pacjentów, którzy lądują na oddziale ortopedii lub odwiedzą centrum medyczne medycyny plastycznej? Do najpopularniejszych problemów, z jakimi zmaga się chirurgia ręki należą:
- zespół ciasnoty podbarkowej,
- zespół cieśni nadgarstka,
- kontuzje sportowe,
- palec trzaskający,
- stany pourazowe,
- ból barku,
- złamania,
- łokieć tenisisty,
- choroby układu ruchu,
- zespół bolesnego barku,
- przykurcz Dupuytrena,
- ból ścięgna,
- łokieć golfisty,
- wady wrodzone,
- zwyrodnienie stawów,
- deformacje kończyn,
- choroby ścięgien,
- uszkodzenia więzadeł,
- uszkodzenia stawu łokciowego,
- zespół cieśni.
Specjaliści z zakresu chirurgii i ortopedii zajmują się zarówno zwykłymi pacjentami, jak i profesjonalnymi sportowcami. Leczenie nierzadko obejmuje różnego rodzaju rekonstrukcje, po których pacjenci muszą być gotowi na to, że czeka ich długa rehabilitacja. Jeśli jednak trafią na dobrego specjalistę, po jakimś czasie i skutecznym leczeniu po urazie nie będzie śladu.
Jak działa chirurg ręki?
W chirurgii ręki, która w wielu aspektach działa na pograniczu ortopedii, liczy się kilka aspektów. Podstawą są oczywiście zdrowe kości. W chirurgii wszystko zaczyna się od skutecznego zrekonstruowania kości ręki czy wyjątkowo licznych kości nadgarstka. Takie operacje są często niezwykle wymagające, a ortopeda spędza przy stole operacyjnym nawet kilka godzin. Leczenie złamań to tylko mała część pracy, z jaką codziennie zmaga się specjalista chirurgii ręki. Porady lekarza wymagają w równym stopniu dzieci cierpiące z powodu zwichnięć, jak i osoby starsze, które narzekają na kolana czy urazy palców.