Stosowane w fizjoterapii mikroprądy, zwane również stymulacją mikroamperową, to prądy o bardzo niskim natężeniu.
Tak jak wskazuje nazwa, mikroprądy zaliczamy do prądów o niskim natężeniu od 1 – 999uA. Obecnie jest to terapia ciesząca się co raz większa popularnością w fizjoterapii. Jest to uwarunkowane licznymi korzyściami jakie niesie za sobą stosowanie tej terapii.
W artykule znajdziesz:
- Parametry i rodzaj przebiegu
- Wskazania do stosowania mikroprądów
- Przeciwwskazania
- Oddziaływanie
- Korzyści z stosowanie terapii MET
- Sposób przeprowadzania zabiegu
TENS, EMS czy MET – które prądy wybrać?
Mikroprądy są często porównywane z innymi prądami stosowanymi w fizjoterapii. W przypadku terapii MET oddziaływanie impulsami elektrycznymi o tak niewielkim natężeniu ma charakter bodźców podprogowych, czyli takich które są zbyt krótkie, aby mogły zostać świadomie zarejestrowane. Z kolei prąd TENS stymuluje nerwy czuciowe, a prąd EMS nerwy motoryczne.
Porównanie prądów TENS i EMS – dowiedz się więcej.
Parametry i rodzaj przebiegu
Stymulacja mikroamperowa (w literaturze spotyka się skrót MES) jest terapią, w której prądy mają bardzo małe natężenie mierzone w uA od 1 – 999uA. W porównaniu z innymi metodami stosuje się bodźce poniżej progu odczuwania. Mikroprądy nie są więc odczuwane przez pacjenta.
Przebieg ma kształt prostokątny z tzw. nadstrzałem o amplitudzie równej amplitudzie prostokąta. Ze względu na zasadę działania w niektórych urządzeniach dostępnych na rynku występują dodatkowe modyfikacje tego kształtu. Możemy zatem wyróżnić są 3 rodzaje mikroprądów:
- dodatni
- ujemny
- naprzemienny
Kiedy stosować mikroprądy – wskazania
- trudno gojące się rany,
- nerwobóle,
- rwa kulszowa,
- zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego,
- zespół bolesnego barku,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- migreny,
- półpasiec,
- ostry / przewlekły ból o znanej etiologii,
- utrudniony zrost kostny,
- uraz tkanek miękkich okołostawowych,
- odleżyny,
- owrzodzenia,
- kosmetyka twarzy,
- zapalenie ścięgien,
- złamania kości.
Mikroprądy są stosowane w leczeniu wielu dolegliwości. Głównie wykorzystuje się je podczas zwalczania bólu ostrego i przewlekłego – przeważnie pourazowego bądź pooperacyjnego.
Dodatkowo terapia stosowana jest przez fizjoterapeutów w leczeniu kontuzji sportowych, ponieważ pozwala na zminimalizowanie stanów zapalnych i obrzęków, oraz zdecydowanie przyspieszają proces regeneracji tkanek.
Przeciwwskazania – mikroprądy
- ciąża,
- metalowe przedmioty w ciele (rozrusznik serca, metalowe płytki, szyny),
- zaburzenia układu nerwowego (epilepsja),
- okres pooperacyjny,
- stany gorączkowe,
- porażenia kurczowe mięśni,
- stany zapalne skóry,
- choroby nowotworowe.
Mikroprądy – oddziaływanie
Podstawą oddziaływania biologicznego tak niskich natężeń jest prawo Arndta – Schultza. Według tej zasady słabe bodźce wzmagają procesy fizjologiczne, natomiast silne je hamują.
Terapia mikroprądami jest przykładem oddziaływania słabego. Jedna z teorii działania mikroprądów opiera się na stwierdzeniu, że procesy chorobowe powodują obniżenie potencjału elektrycznego komórek. Doprowadza to do powstania lokalnej „dziury” dla ładunków. Do komórek uszkodzonych płynie prąd uszkodzenia o wartości 10 – 30uA, który wspomaga regenerację tkanek..
Eksperymenty naukowe potwierdziły, że w trakcie terapii mikroprądami dochodzi do następujących procesów:
- zwiększa się produkcja ATP (Adenozyno-3-Fosforanu),
- wzrasta synteza protein
- rośnie transport aminokwasów
Wymienione procesy przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu czy pobudzenia procesów regeneracyjnych.
Mikroprądy – co możesz zyskać ?
W związku zjawiskami wywoływanymi przez stosowanie mikroprądów, przyczają się one do:
- przyspieszają regenerację tkanek miękkich
- mają działanie przeciwbólowe
- przyspieszają zrost kostny
Urządzenia do terapii mikroprądami – łączenie z innymi terapiami
Aby uzyskać jak najlepsze efekty prowadzonego leczenia, warto zastosować mikroprądy razem z innymi terapiami takimi jak laseroterapia, magnetoterapia oraz innymi rodzajami elektrostymulacji. Terapie mikroprądami obecnie umożliwia wiele aparatów do elektroterapii. Dowiedz się więcej, jakie urządzenia są wykorzystywane do terapii MET – URZĄDZENIA DO TERAPII MIKROPRĄDAMI.
Przeczytaj o pozostałych zabiegach z elektroterapii: Elektroterapia – prądy
Sposób przeprowadzania zabiegu
W terapii MET najbezpieczniej stosować przebieg bipolarny mikroprądu. Natomiast podczas przeprowadzania zabiegu z wykorzystaniem przebiegu unipolarnego należy wziąć pod uwagę następujące zasady.
- elektroda ujemna mikroprądów unipolarnych działa odkażająco (ściąga makrofagi), natomiast elektroda dodatnia ma oddziaływanie przeciwbólowe.
- podczas przeprowadzania zabiegu bezpośrednio na rany, stosujemy elektrodę ujemną w celu przyśpieszenia gojenia. Po zabliźnieniu używamy elektrodę dodatnią na bliznę, działając w ten sposób przeciwbólowo.
1 komentarzy
[…] to dla przykładu, przytoczmy teraz energetykę ciała. Na portalu http://www.fizjotechnologia.com możemy przeczytać: “Jedna z teorii działania mikroprądów opiera się na stwierdzeniu, […]
Komentowanie wyłączone