Nietrzymanie moczu (NTM) jest dolegliwością dotykającą kilkanaście procent populacji. Nietrzymanie moczu dotyczy statystycznie częściej kobiet niż mężczyzn.
Terapia nietrzymania moczu – opis problemu
Nietrzymanie moczu (NTM) jest dolegliwością dotykającą kilkanaście procent populacji. Nietrzymanie moczu dotyczy statystycznie częściej kobiet niż mężczyzn. Dolegliwość ta łączy się z przebytą ciążą lub jest po prostu konsekwencją osłabienia mięśni z upływem lat. Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, jednak najbardziej powszechnym jest nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy mniejszej zwanymi również mięśniami Kegla. Mięśnie Kegla odpowiedzialne są za utrzymywanie moczu w pęcherzu moczowym.
Nietrzymanie moczu dzieli się na:
- Wysiłkowe – problemy pojawiają się w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego, przy kichaniu, kaszlu itd.
- Z parcia – nawet niewielka ilość płynu w pęcherzu moczowym powoduje uczucie parcia.
- Mieszane – łączące obydwa powyższe w różnych proporcjach.
W związku z tym, że problem dotyczy mięśni zaleceniem jest ich trening. Można go przeprowadzać na kilka sposobów. Do najpopularniej stosowanych należą:
- Elektrostymulacja polegająca na stymulacji mięśni impulsami elektrycznymi o odpowiednim kształcie, przebiegu i częstotliwości. Stymulacja jest swego rodzaju programem treningowy, a stosowany elektrostymulator osobistym trenerem. Trening przebiega niezależnie od zaangażowania, a nawet woli pacjenta. Małe rozmiary stymulatora zapewniają dyskrecję.
- Trening pneumatyczny polegający na próbie świadomej kontroli nad mięśniami Kegla. Urządzenie będące uzupełnieniem sondy dopochwowej jest elementem biofeedbacku. Umożliwia ono śledzenie napięcia mięśni dna miednicy mniejszej.
Poniższe ilustracje obrazują przyczynę problemu oraz poprawy w wyniku rehabilitacji
Mięśnie Kegla są zbyt słabe i nie zapewniają zamknięcia ujścia z pęcherza moczowego.
Trening doprowadza do stopniowej poprawy siły mięśni. W efekcie ujście pęcherza zamyka się. W wyniku treningu nastąpiło całkowite przywrócenie siły mięśni Kegla i pełna kontrola wypływu moczu.
Terapia nietrzymania moczu – często zadawane pytania
Kiedy będą zauważalne wyniki terapii – jest to sprawa osobnicza i należy spodziewać się pierwszych rezultatów po 14 dniach terapii. Dla przypadków trudniej poddających się terapii mogą to być nawet 2 miesiące.
Czy trudno jest prawidłowo umieścić elektrodę w celu przeprowadzenia zabiegu – głębokość aplikacji sondy dopochwowej limituje znajdujący się na niej kołnierz. Sonda jest okrągła i miejsce aplikacji jest w całości otoczone mięśniami. Dlatego też kąt skręcenia sondy nie ma znaczenia.
Higiena przeprowadzania zabiegu – otrzymaną sondę należy umyć w ciepłej wodzie z użyciem mydła i po dokładnym spłukaniu pozostawić aby wyschła. Podobny zabieg wykonujemy po każdym użyciu. Można go powtarzać ponownie przed każdym użyciem jeżeli poprawi to samopoczucie osoby poddawanej terapii.