Terapia falą uderzeniową na stałe weszła do kanonu terapii fizykalnych. Obecnie producenci posiadają w swojej ofercie wiele innowacyjnych aparatów, które skutecznie leczą różne schorzenia. Jakie są rodzaje fali uderzeniowej?
W artykule znajdziesz:
- FSWT – zogniskowana fala uderzeniowa
- Fala uderzeniowa zogniskowana – parametry
- RSWT – radialna fala uderzeniowa
- Fala radialna – przebieg
- Porównanie FSWT i RSWT
Fala zogniskowana (FSWT) – co to jest?
FSWT – z języka angielskiego Focused Shock Wave Therapy, czyli Terapia Zogniskowaną Falą Uderzeniową. Ten rodzaj oddziaływania, od którego przejęło nazwę urządzenie, powstał jako pierwszy. Jego przeznaczeniem było rozbijanie kamieni nerkowych i żółciowych z pominięciem bezpośredniego kontaktu z nimi. Zabieg odbywa się przez powłoki tkankowe. Czoło głowicy jest wyciętym fragmentem powłoki bryły obrotowej, często kuli.
Fala mechaniczna wytworzona przez to czoło spotyka się w tkance tworząc lokalne maksimum. Kamienie — czy to nerkowe, czy też żółciowe — są kruche. Tak silne oddziaływanie powoduje w nich naprężenia mechaniczne, te z kolei doprowadzają do rozpadu na mniejsze elementy. W taki sposób dokonuje się podziału zbyt dużych do wydalenia w naturalny sposób fragmentów, na mniejsze.
Zogniskowana fala uderzeniowa co raz częściej znajduje zastosowanie w fizykoterapii. Uzyskiwane ciśnienia lokalne są znacznie wyższe, niż w przypadku fali radialnej. W trakcie przeprowadzania zabiegu z wykorzystaniem fali zogniskowanej, zalecane jest stosowanie diagnostyki zwiadowczej w oparciu o ultrasonografię.
Zabieg zogniskowaną falą uderzeniową jest wykorzystywany na przykład w stymulacji mikrokrążenia, rozszerzeniu naczyń krwionośnych czy stymulowaniu komórek macierzystych.
Fala uderzeniowa zogniskowana – parametry
Fala uderzeniowa charakteryzuje się bardzo dużym ciśnieniem — 10-100 MPa, jednocześnie przy bardzo krótkim czasie trwania 0,2 us. Takie parametry powodują, że ma ona bardzo silne działanie i może mieć charakter niszczący.
Fala uderzeniowa radialna (RSWT) – jak powstaje?
Ten rodzaj terapii powstał w wyniku poszukiwania oddziaływań, które mogą zastąpić wykorzystane w urządzeniach o niższych kosztach produkcji aniżeli zogniskowana fala uderzeniowa. W wyniku tego powstała konstrukcja, w której napędzany powietrzem lub przyspieszany elektromagnetycznie pocisk, uderza w transmiter stanowiący część aplikacyjną. Aplikator ma formę pistoletu, zakończonego transmiterem. Fala powstająca w ten sposób nie jest falą uderzeniową. Biorąc pod uwagę jej parametry, jest to fala ciśnieniowa.
Fala uderzeniowa radialna – przebieg
Czas trwania impulsu RSWT w tkance wynoszący zwykle około od 0,2 do 5 milisekund (ms) determinuje ruch końcówki transmitera. Impulsy ciśnienia zostają przekazane do tkanki, co
powoduje wydłużenie czasu ich trwania o 1000 razy w porównaniu do czasu trwania
impulsu fali zogniskowanej. Osiągane w generowaniu fali ciśnieniowej wartości maksymalnego ciśnienia są niższe (wynoszą od około 0,1 do 1 MPa, tj. o 100 razy mniej).