Laseroterapia jest stosowana w medycynie od ponad 50 lat i posiada już mocno ugruntowaną pozycję wśród metod fizykoterapeutycznych. Efektywność terapii w dużej mierze zależy od doboru lasera, który posiada odpowiednią długość fali i moc.
Długość fali
Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o skuteczności terapii jest długość fali, który decyduje przede wszystkim o tym na jakiej głębokości i w jakiej tkance nastąpi absorpcja energii a tym samym jaki będzie efekt terapeutyczny.
W laserach wysokiej mocy długość fali ma dodatkowe znaczenie z uwagi na fakt możliwości wykorzystania równoczesnego oddziaływania biostymulacyjnego i termicznego.
Każdy rodzaj energii w tym także świetlnej, aby mógł wywołać efekt biologiczny musi być w tkance pochłonięty, dlatego też w terapii wykorzystuje się odpowiednie, adekwatne długości fali, które są absorbowane przez określone struktury.
Z drugiej strony światło, aby dotrzeć do głębszych warstw niż skóra musi mieć odpowiednią moc i także długość fali, która pozwala na przejście bariery skórnej. Wybór długości fali wynika z tzw. „okna optycznego” jest to zakres długości fali odpowiadający światłu widzialnemu i bliskiej podczerwieni.
W laserach nisko i wysokoenergetycznych wykorzystuje się zakres bliskiej podczerwieni w okolicy 800nm z uwagi na lepszy współczynnik penetracji wynikający z mniejszego pochłaniania przez melaninę zawartą w skórze. Z drugiej strony zakres ok. 800nm pozwala na uzyskanie lepszej absorpcji w hemoglobinie i oxyhemoglobinie co pozwala na uzyskanie efektów biostymulacyjnych, co jest najważniejszym efektem biologicznym stosowania laseroterapii.
W przypadku laserów wysokoenergetycznych istotnym efektem jest także działanie termiczne, które uzyskuje się także poprzez wykorzystanie absorpcji światła przez wodę w związku z tym wykorzystanie laserów o długości od ok 950 do 1400nm.
Efekty biologiczne zastosowania laser08ów o długości fali w tym zakresie są bardzo do siebie zbliżone gdyż są związane z absorpcją w podobnych wysokouwodnionych strukturach.
Urządzenie
Do laserów stosowanych w fizjoterapii można zaliczyć:
- Polaris HPS – aparat do laseroterapii wysokoenergetycznej i biostymulacyjnej,
- PhysioGo.Lite LASER – aparat do laseroterapii biostymulacyjnej.
Autor: dr Grzegorz Głąb