Regeneracja tkanek jest procesem dynamicznym, obejmującym, między innymi, zapalenie, proliferację oraz syntezę włókien elastycznych.
Wprowadzenie
Regeneracja tkanek jest procesem dynamicznym, obejmującym, między innymi, zapalenie, proliferację oraz syntezę włókien elastycznych. Rozpoczyna się natychmiast po uszkodzeniu i kończy zaraz przed fazą przebudowy. W wielu badaniach udowodniono wpływ laseroterapii na przyspieszenie reakcji biochemicznych, wpływających na regenerację uszkodzeń tkankowych, poprzez zwiększenie aktywności mitotycznej, rozrost fibroblastów, syntezę kolagenu czy powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Wciąż nie wiadomo jaki jest wpływ laseroterapii na komórki, oddziałujące na rozwój i syntezę elementów włóknistych.
Cel badania
Celem badania była ocena, w jaki sposób laser wpływa biostymulująco na komórki biorące udział w syntezie elementów włóknistych tkanki łącznej, takich jak kolagen i włókna elastyczne.
Opis badania
Badanie opublikowano w Pesquisa Odontológica Brasileira w 2003 roku. Oryginalny tytuł brzmi: The influence of low-level laser therapy on biomodulation of collagen and elastic fibers.
Badaniu poddano 72 szczury podzielone na 3 grupy po 24 osobniki, u których wycięto skórę o średnicy 8 mm w okolicy grzbietu. Grupa 1 stanowiła kontrolę, zwierzęta 2 grupy poddano jednorazowemu naświetlaniu bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym przy użyciu lasera Ga-Al.-As o długości fali 670 nm i mocy 9 mW, w dawce 4 J/cm2 na powierzchni rany, w grupie 3 zastosowano podobną procedurę w dawce 8 J/cm2. Wycinki skóry wraz z tkanką podskórną i poddano badaniom histologicznym. Po zabiegu wycięcia skóry u żadnego osobnika nie obserwowano objawów infekcji, a proces regeneracji następował prawidłowo. Po 24 i 48 godzinach u wszystkich badanych szczurów stwierdzono dużą koncentrację komórek martwiczych i zapalnych zwłaszcza kwasochłonnych, jednakże w grupach poddanych laseroterapii zmiany te były mniej nasilone. Po 3, 5 i 7 dobach procesy regeneracyjne przebiegały podobnie we wszystkich grupach, lecz znowu w grupach poddanych laseroterapii a zwłaszcza w tej naświetlanej w dawce 4 J/cm2, zaobserwowano lepsze unaczynienie oraz powstawanie większej ilości włókien kolagenowych jak również ich prawidłowe ułożenie. Po 14 dniach we wszystkich grupach stwierdzono obecność tkanki nabłonkowej i włóknistej, lecz bez pełnego zrostu brzegów rany.
Wnioski
Badania potwierdzają, że laseroterapia wpływa na biomodulację włókien kolagenowych i elastycznych zwłaszcza w dawce 4 J/cm2, w porównaniu do 8 J/cm2.