Pulsujące pole magnetyczne poza stymulacją syntezy kolagenu, przyspieszaniem zrostu kostnego, terapią osteoporozy może służyć również jako metoda do leczenia migren.
Opis skrócony
Celem badania było sprawdzenie wpływu pola magnetycznego w terapii migren. Badaniu poddanych było 30 pacjentów przydzielonych losowo do grupy badawczej i placebo. Badanie trwało 2 tygodnie. Grupa badawcza była poddawana terapii 3 razy w tygodniu przez 30 minut. Wyniki były rejestrowane w okresie do 4 miesięcy po terapii. Pole magnetyczne miało indukcję 4-5mT, częstotliwość 10Hz i kształt prostokąta.
Okazało się, że w grupie badawczej znacząco zmniejszyła się liczba dni z atakami migreny, czas trwania ataku, liczba dni absencji w pracy i ilość przyjmowanych przeciwbólowych środków farmakologicznych. Nie zmieniła się natomiast intensywność bólu w trakcie ataku migreny.
Cele
Migrena jest trudnym do terapii chronicznym bólem głowy powodującym dużą niezdolność do pracy, a co za tym idzie kosztownym. Pulsujące pole magnetyczne jest skutecznym środkiem terapeutycznym , aczkolwiek słabo udokumentowanym klinicznie. Tego typu badanie kliniczne zostało przeprowadzone po raz pierwszy.
Badacze postawili przed sobą następujące zadania:
- Ocenę efektu placebo oddziaływania pola magnetycznego w leczeniu migren przez badanie dwóch grup badawczej i placebo przy sześciu sesjach terapeutycznych
- Zbadanie długoterminowego efektu działania pola magnetycznego w leczeniu migren po dwunastu sesjach z czteromiesięcznym okresem obserwacji
Metoda
Trzydziestu pacjentów zostało podzielonych na dwie grupy:
- Szesnastoosobową (15 kobiet 1 mężczyzna) w grupie badawczej
- 14 pacjentów (12 kobiet, dwóch mężczyzn) w grupie placebo.
Grupy zostały zaślepione do warunków badawczych. Założeniem do badania było prowadzenie dzienniczka z rejestracją migren w okresie 2 tygodni z zaleceniem notowania częstości, czasu trwania, nasilenie bólu, ilości godzin absencji w pracy i ilości środków przeciwbólowych.
Do terapii użyto aparatu Magneris produkcji ASTAR ABR s.j. W badaniu użyto pola magnetycznego o kształcie prostokąta o częstotliwości 10 Hz i indukcji 4-5 mT. Zabieg trwał 30 minut i był wykonywany 3 razy w tygodniu. Uczestnicy wypełniali dzienniczki przez całe 2 tygodnie. Grupa badawcza została ponadto poddana terapii przez 2 dodatkowe tygodnie i prowadziła dzienniczki przez 4 miesiące.
Wykres przedstawia następujące wyniki:
- Średnią z czasów trwania
- Częstość migren
- Siłę dolegliwości
- Ilość godzin wyłączenia z pracy
- Ilość środków przeciwbólowych przyjmowanych przez pacjentów
Wnioski
Badanie wykazało skuteczność oddziaływania pola magnetycznego o indukcji 4-5 mT, częstotliwości 10 Hz i kształcie prostokątnym w profilaktyce terapii migren. Okazało się, że w grupie badawczej znacząco zmniejszyła się liczba dni z atakami migreny, czas trwania ataku, liczba dni absencji w pracy i ilość przyjmowanych przeciwbólowych środków farmakologicznych. Nie zmieniła się natomiast intensywność bólu w trakcie ataku migreny.
Literatura
Goadsby PJ, Hargreaves Refractory migraine and chronic migraine pathophysiological mechanism, Headache, 2008:48(9):1399-405 Vincent W. Andreasik F. Sherman R. Headache Treatment with Pulsing Electromagnetic Fields.