Magnetoterapia jest powszechnie znaną metodą fizykalną, jednak wiedza o wpływie pola magnetycznego na organizmy nie jest powszechna. Magnetoterapia oddziałuje między innymi na syntezę kolagenu, przyspieszając zrost kostny.
Magnetoterapia – oddziaływanie ogólnoustrojowe
Magnetoterapia ma wszechstronny wpływ na organizm. Odpowiedni sposób aplikacji i własności pola magnetycznego daje wiele korzyści. Bardzo istotnym dla pacjenta aspektem jest fakt, że pole magnetyczne przenika bez ograniczeń przez ubranie, opatrunek gipsowy i cały organizm człowieka.
Jedynym sposobem zmiany jego rozkładu jest umieszczenie ferromagnetyka, który obejmie linie pola. Taki element ferromagnetyczny nie gwarantuje odcięcia pola magnetycznego, ale wpływa na jego rozkład.
Magnetoterapia — czynniki wpływu na organizm
Pole magnetyczne stymuluje syntezę kolagenu.
Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Ma on dużą wytrzymałość na rozciąganie. Wchodzi w skład ścięgien. Znajduje się w skórze, gdzie odpowiada za jej elastyczność i zmniejszenie jego ilości prowadzi do powstawania zmarszczek. Kolagen w formie krystalicznej wypełnia rogówkę oka. Kolagen jest składnikiem różnego rodzaju kremów.
W związku z jego funkcją w organizmie, oczywiste jest zastosowanie pola magnetycznego w terapii zwichnięć, skręceń, zerwań ścięgien. Dostępne są również wyniki badań wpływu pola magnetycznego na terapię oka.
Wydaje się, że dużym, aczkolwiek niezagospodarowanym obszarem zastosowań wpływu pola magnetycznego na syntezę kolagenu jest medycyna estetyczna.
Zwiększanie elastyczności skóry, poprzez poprawę ilości i jakości kolagenu w niej zawartego, miałoby duży wpływ na likwidację zmarszczek.
Naukowym dowodem na skuteczność stymulacji wzrostu kolagenu w stawach, może być badanie opisane w innym artykule:
PRZECZYTAJ: Magnetoterapia — wpływ pola magnetycznego na syntezę kolagenu
Magnetoterapia wpływa na wzrost ciśnienia parcjalnego tlenu
Ciśnienie parcjalne tlenu jest parametrem wpływającym na to, ile tlenu z wdychanego przez nas powietrza, zostanie przyswojonego przez organizm w drodze wymiany powietrze-krew w pęcherzykach płucnych. Wzrost ciśnienia parcjalnego tlenu prowadzi do zwiększenia ilości tlenu we krwi. Mechanizm przyswajania go, podlega jednak samoregulacji, podobnie jak większość reakcji w organizmie.
Magnetoterapia pomaga uzupełniać niedobory wapnia w kościach
Osteoporoza to choroba prowadząca do postępującego ubytku masy kostnej, osłabienia struktury przestrzennej kości, a w efekcie zwiększonej podatności na złamania. Osteoporoza występuje głównie u kobiet po menopauzie. Magnetoterapia pomaga uzupełnić ubytki. Istotnym elementem jest tutaj suplementacja. Zaleca się spożywanie dużej ilości wapnia. Magnetoterapia wpływa na gospodarkę wapniową w organizmie. | |
Spotyka się teorie, przypisujące winę za osteoporozę niewłaściwie działającym nerkom, które w nieprawidłowym procesie filtracji, przepuszczają zbyt duże ilości wapnia. Niewłaściwe działanie nerek jest związane z procesami zakaźnymi o podłożu pozabakteryjny. W tym kontekście istotnie jest usunięcie przyczyny, a dopiero później można liczyć na efekty suplementacji i wpływu pola magnetycznego.
PRZECZYTAJ: Magnetoterapia — zastosowanie pola magnetycznego w terapii osteoporozy |
Pole magnetyczne w terapii utrudnionego zrostu kostnego
Magnetoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu utrudnionego zrostu kostnego. Utrudniony zrost kostny występuje w 5-10% złamań. Przyczyny opóźnionego zrostu kostnego są następujące:
|
|
Braki zrostu mogą być klasyfikowane na podstawie radiograficznej (obrazowanie radiologiczne) na hipertroficzne lub atroficzne.
PRZECZYTAJ: Magnetoterapia — zastosowanie pola magnetycznego w utrudnionym zroście kostnym |
Magnetoterapia wpływa na transport tlenu przez hemoglobinę
Hemoglobina, oznaczana Hb lub HGB, to zabarwione na kolor czerwony białko, zawarte w erytrocytach. Jego podstawową funkcją jest przenoszenie tlenu. Tlen jest przyłączany w płucach i oddawany w tkankach. Hemoglobina zawiera żelazo Fe2+, które umożliwia przyłączenie od jednej do czterech cząsteczek tlenu. Ponieważ żelazo jest ferromagnetykiem, zmienne pole magnetyczne powoduje zmianę sposobu poruszania się cząsteczki hemoglobiny. To prawdopodobnie wpływa na jej reaktywność i zdolność przenoszenia tlenu. | |
Pole magnetyczne stymuluje proces angiogenezy
Angiogeneza jest to proces nowotworzenia naczyń włosowatych. Dostępne są badania, według których w tkance poddawanej terapii polem magnetycznym, proces powstawania nowych naczyń włosowatych jest szybszy, aniżeli w przypadku procesów zachodzących w organizmie w sposób naturalny, niestymulowany. Nowe naczynia włosowate powstają wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z tkanką powstałą w wyniku urazu. Aby nowo wytworzona tkanka mogła żyć, musi się ona ukrwić. | |
Magnetoterapia wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych
Wazodylacja lub inaczej wazodylatacja to rozszerzenie naczyń krwionośnych, w wyniku rozluźnienia mięśni gładkich. Mięśnie gładkie znajdują się w ściankach naczyń. W wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych rośnie ilość przepompowanej krwi, w związku ze spadkiem oporów przepływu. Mechanizm ten powoduje, że spada ciśnienie tętnicze krwi. Kwestie przepływów naczyniowych są złożone. Tak czy inaczej wpływu na naczynia krwionośne dowodzą badania. Jednym z takich badań jest zastosowanie magnetoterapii w profilaktyce migren. Podłoże dolegliwości migrenowych nie jest do końca zbadane, ale według jednej z teorii migrena jest wynikiem zaburzenia gry naczyniowej. PRZECZYTAJ: Magnetoterapia w profilaktyce migren
|
|