Lampa sollux stała się podstawowym wyposażeniem każdego gabinetu fizykoterapeutycznego. Zabieg z użyciem lampy sollux poprzedza masaż lub inne zabiegi fizykalne, takie jak np. elektroterapia.
Grupa kontrolna
W 2011 roku przeprowadzono badanie kliniczne, w ramach którego oceniano wypływ promieniowania lampy sollux IR 375 W w terapii zmian reumatycznych dłoni. Oceny dokonano z użyciem kamery termowizyjnej na grupie 34-osobowej. W grupie było 20 kobiet i 14 mężczyzn. Średnia wieku wynosiła 56,1 +/- 8,6 lat.
Zasady
W dniu poprzedzającym badanie pacjenci byli pouczeni o niemożności:
- picia kawy, palenia papierosów lub też używaniu innych stymulantów
- stosowania maści na dłonie
- podejmowania intensywnej aktywności fizycznej
- brania udziału w innych badaniach fizykalnych
- zaciskaniu pięści i pocieraniu rąk w kieszeniach na 15 minut przed zabiegiem
Przebieg badania
Zabieg został przeprowadzony u pacjentów na wewnętrzną stronę dłoni wybranej ręki. Lampa sollux była oddalona o 30 cm od powierzchni poddawanej terapii, która trwała 15 minut. Pomiary wykonano przed zabiegiem, w pierwszej, 5-tej, 15-tej, 30-tej, 45-tej, 60-tej i 120-tej minucie. Pomiary przeprowadzano zarówno w odniesieniu do dłoni poddawanej terapii, jak i drugiej dłoni każdego z pacjentów.
Wyniki
Poniższy wykres obrazuje wynik badania.
Linia niebieska obrazuje zmiany temperatury dłoni poddawanej terapii. Linia czerwona to temperatura dłoni przeciwnej.
Wyraźnie widać, że już w pierwszej minucie zabiegu, temperatura wzrasta bardzo wyraźnie. Początkowo wynosi 31,5ºC, natomiast po jednej minucie osiągną wartość 35ºC. Później temperatura spada. Czas trwania zabiegu to 15 minut. Podniesiona temperatura utrzymuje się przez 120 minut od rozpoczęcia zabiegu.
Wnioski
Temperatura początkowa na dłoni jest niższa, aniżeli powszechnie znana temperatura człowieka zdrowego (36,6ºC). Wynika to z faktu, iż dłoń jest dystalną (oddaloną od korpusu) częścią ciała. Terapia spowodowała zauważalny wzrost temperatury. Na początku był on znaczny, a później – po zadziałaniu mechanizmów samoregulacyjnych – mniejszy. Mechanizmy samoregulacyjne spowodowały rozszerzenie naczyń krwionośnych, któremu towarzyszy efekt rozluźnienia mięśni. Jest to bardzo skuteczny wstęp do masażu, a lepiej ukrwiona tkanka jest lepszym przewodnikiem prądu i fali ultradźwiękowej. Stosując naświetlania IR o mocy kilkuset watów, możemy uzyskać dobry wstęp do masażu lub ćwiczeń. Istnieje również możliwość zwiększenia głębokości oddziaływania innych terapii.