Tryby pracy
Terapia TECAR wykorzystuje dwa tryby pracy: pojemnościowy (CAP) oraz rezystancyjny (RES). Jaki wpływ na tkanki mają poszczególne tryby?
Tryb pojemnościowy (CAP)
W przypadku tego trybu, efekt termiczny tworzy się w tkankach znajdujących się bezpośrednio pod powierzchnią elektrody i nie ingeruje w głębsze warstwy tkanek. Obrazuje to poniższe zdjęcie.
Tryb pojemnościowy ma wpływ na tkanki, które zawierają dużo wody (elektrolity) i charakteryzują się dobrą przewodnością elektryczną (niską rezystancją), czyli mięśnie i układ limfatyczny. Dzięki temu poprawia się lokalne krążenia płynów, rozluźnienie napiętych mięśni oraz przyspieszenie regeneracji komórek.
Podczas działania trybem pojemnościowym, wykorzystujemy płaską elektrodę bierną (więcej) oraz elektrody aktywne.
Aparat TECARIS ma możliwość pracy na następujących elektrodach pojemnościowych:
Tryb rezystancyjny (RES)
W trybie rezystancyjnym ciepło wytwarzane jest w głębszych warstwach tkanek, nie powodując tak wyraźnego działania w tkankach powierzchownych. Powstały efekt przedstawia poniższe zdjęcie.
Tryb rezystancyjny wpływa na tkanki, które zawierają mało wody i charakteryzują się gorszą przewodnością elektryczną (dużą rezystancją). Są to kości, ścięgna, więzadła, chrząstki. Dzięki temu zabiegi w tym trybie lepiej sprawdzają się w stanach chorobowych, w których dochodzi do zwłóknienia lub zwyrodnienia tkanek.
Aparat TECARIS ma możliwość pracy na następujących elektrodach rezystancyjnych: