Bezobsługowa głowica ultradźwiękowa SnG, to akcesorium przeznaczone do wykonywania zabiegów sonoterapii. Głowica współpracuje z sterownikiem PhysioGo.Lite SONO oraz PhysioGo.Lite COMBO firmy ASTAR.
W artykule znajdziesz:
- Parametry techniczne głowicy SnG
- Jak prowadzić zabieg przy użyciu głowicy bezobsługowej?
- Czyszczenie głowicy
Bezobsługowa głowica ultradźwiękowa – najważniejsze informacje
Bezobsługowa głowica SnG jest przeznaczona do stacjonarnej terapii ultradźwiękowej i LIPUS oraz do terapii kombinowanej. Głowica wytwarza falę ultradźwiękową o częstotliwości 1 MHz lub 3 MHz.
Możliwe jest wykonanie połączenia dwóch głowic SnG do pracy dwusekcyjnej, która pozwala na opracowanie większych powierzchni jednocześnie.
Powierzchnia całkowita czoła głowicy to aż 17,3 cm2 w trybie jednosekcyjnym oraz 34,6 cm2 w trybie dwusekcyjnym.
Powierzchnia efektywnego promieniowania w głowicy bezobsługowej SnG wynosi 3 cm2
Aparat PhysioGo.Lite SONO, przeznaczony do pracy z głowicą bezobsługową posiada wbudowane programy zabiegowe z których fizjoterapeuta może korzystać podczas terapii. Dla poszczególnych trybów pracy dostępne są:
- praca jednoprzetwornikowa : 4 programy wbudowane
- praca dwuprzetwornikowa : 69 programy wbudowane
- praca czteroprzetwornikowa : 24 programy wbudowane
Technika wykonywania zabiegów bezobsługową głowicą ultradźwiękową
Zabiegi ultradźwiękami można przeprowadzać stosując takie techniki jak:
- technika dynamiczna
- technika półstacjonarna
- technika stacjonarna
Podczas przeprowadzania terapii głowicą bezobsługowa należy stosować wyłącznie technikę stacjonarną (stabilną). Aplikator mocowany jest do ciała pacjenta za pomocą pasów rzepowych, a w czasie wykonywania zabiegu, nie są wykonywane żadne ruchy głowicą.
Głowica bezobsługowa została skonstruowana w taki sposób, aby nie doszło do przegrzania tkanek. W aplikacji wieloprzetwornikowej zabezpieczenie przed przegrzaniem tkanek uzyskiwane jest dzięki zastosowaniu sekwencji przełączania przetworników ultradźwiękowych i modulowaniu fali ultradźwiękowej. Natomiast w pracy jednoprzetwornikowej zabezpieczenie przed przegrzaniem tkanek uzyskiwane jest dzięki modulowaniu fali ultradźwiękowej.
W jaki sposób najlepiej wyczyścić i zdezynfekować głowice ultradźwiękowe?
Wszystkie akcesoria stosowane podczas zabiegów fizjoterapii powinny być na bieżąco czyszczone. Głowice ultradźwiękowe najlepiej wyczyścić oraz zdezynfekować po każdym zabiegu. W jaki sposób to przeprowadzić?
- do dezynfekcji można zastosować środki oparte na alkoholu etylowym lub izopropylowym. Po przetarciu głowic, zdezynfekowaną powierzchnię należy ponownie przemyć letnią wodą.
- głowicę wyczyść przy pomocy miękkiej szmatki zamoczonej w delikatnym roztworze mydła. Następnie należy przetrzeć głowicę i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.