Kolano skoczka czyli potoczna nazwa entezopatii więzadła rzepki to przypadłość dotykająca głównie sportowców. Co to jest kolano skoczka, jakie są przyczyny jego powstania oraz jak go leczyć?
W artykule znajdziesz:
- Na czym polega kolano skoczka?
- Fala uderzeniowa na kolano skoczka – film
- Objawy kontuzji kolana skoczka
- Stopnie uszkodzenia
- Przyczyny kolana skoczka
- Zapobieganie kontuzji
- Kolano skoczka – diagnozowanie
- Jak leczyć kolano skoczka?
- Rehabilitacja – jak wyleczyć kolano skoczka
- Kolano skoczka – zabieg chirurgiczny i regeneracja
Co to jest kolano skoczka?
Kolano skoczka to potoczna nazwa zmian zwyrodnieniowych powstających w obrębie więzadła rzepki. Jak to wygląda?
W centralnej części stawu kolanowego znajduje się rzepka, która jest połączona z kością udową oraz z piszczelową. Z kością piszczelową łączy ją więzadło właściwe rzepki. Struktura ta wraz z mięśniem czworogłowym tworzy mechanizm wyprostny kolana.
Kolano skoczka to kontuzja powstająca wskutek rozwoju stanu zapalnego spowodowanego długotrwałego przeciążenia kolana. Powstające zmiany zwyrodnieniowe więzadła rzepki z czasem doprowadzają do jego osłabienia, ostatecznie nawet do zerwania. Kontuzja jaką jest kolano skoczka dotyka głównie osoby aktywnie fizyczne i sportowców. Na kolano skoczka cierpią przede wszystkim siatkarze, koszykarze biegacze.
Entezopatia więzadła rzepki objawia się bólem przedniej części kolana, utrudniając tym samym nawet chodzenie. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać kontuzję oraz rozpocząć proces leczenia. Brak postępowania rehabilitacyjnego może doprowadzić do stanu przewlekłego schorzenia, albo nawet do zerwania więzadła.
Fala uderzeniowa na kolano skoczka – film
Kolano skoczka – objawy
Jednym z głównych objawów kolana skoczka jest ból zlokalizowany w przedniej części kolana, a w obrębie więzadła rzepki pojawia się obrzęk. Wraz z rozwojem schorzenia, ból może występować stale, nie tylko podczas aktywności fizycznych. Za objawy kolana skoczka uznaje się:
- ból przedniej części stawu kolanowego,
- obrzęk stawu kolanowego,
- poszerzenie zarysu więzadła i rzepki,
- uczuciem pełności i ciężkości kolana,
- uczucie braku stabilności stawu kolanowego,
- sztywność w stawie kolanowym,
- osłabienie i stopniowy zanik mięśni uda.
Stopnie uszkodzenia kolana skoczka
Kolano skoczka w zależności od etapu zaawansowania schorzenia można podzielić na kilka stopni nasilenia bólu.
- I FAZA – ból o charakterze kłującym zlokalizowany jest w okolicy podrzepkowej, występuje po wysiłku ale ustępuje pod odpoczynku trwającym kilka godzin. Bólowi towarzyszy dodatkowo pełność i uścisk w okolicy dolnego brzegu rzepki oraz wrażenie niepewności i uciekania kolana.
- II FAZA – ból pojawia się na początku aktywności fizycznej, ustępuje w czasie trwania wysiłku w wyniku ogrzania tkanek pod wpływem pracy. Nasila go wykonywanie przysiadów oraz czynne prostowanie kolana wbrew oporowi. Bolesne miejsce wyczuwa się w okolicy szczytu rzepki.
- III FAZA – ból występuje w czasie aktywności fizycznej, uniemożliwiają kontynuowanie wysiłku
- IV FAZA – może wystąpić naderwanie, a nawet więzadło rzepki moze zostać zerwane. Dolegliwości bólowe występują podczas codziennych czynności . W obrazie klinicznym oprócz bólu i tkliwości w obrębie więzadła rzepki przy ruchach związanych z napięciem mięśnia czworogłowego, występuje poszerzenie zarysu więzadła, obrzęk oraz osłabienie i atrofia mięśnia czworogłowego w miarę rozwoju schorzenia.
Przyczyny powstawania urazu
Przyczyną powstania urazu jakim jest kolano skoczka jest przede wszystkim przeciążenie stawu kolanowego. Następuje to głównie podczas czynności, które generują ciąg powtarzających się skurczów mięśnia czworogłowego. Jakie czynniki wpływają na ryzyko nadmiernego obciążenia kolana?
- Nadmiar aktywności fizycznej lub jej nieprawidłowe dobranie,
- Nieprawidłowa technika uprawiania sportu,
- Twarde podłoże podczas wysiłku, np. bieganie po betonie,
- Nieprawidłowa technika lądowania po wyskoku,
- Zły dobór obciążeń treningowych,
- Zaburzenia anatomii rzepki,
- Nieprawidłowa biomechanika kończyny dolnej,
- Osłabiona stabilizacja centralna ( core stability),
- Zaburzona równowaga mięśniowa kończyny dolnej,
- Słaba architektura stopy – stopa płaska,
- Zbyt duża masa ciała w stosunku do uprawianej dyscypliny.
Kolano skoczka – zapobieganie
Jak zapobiegać urazowi jakim jest kolano skoczka? W przypadku tego schorzenia odpowiednia profilaktyka minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Warto pamiętać o kilku zasadach.
Jak diagnozować kolano skoczka – rozpoznanie urazu
Jakie badania należy wykonać żeby zdiagnozować kolano skoczka? Jeżeli zauważymy u nas objawy wskazujące na uszkodzenie więzadła należy skonsultować się z specjalistą. Diagnostyka kolana skoczka opiera się o kilka etapów:
- wywiad lekarski
- testy funkcjonalne
- badanie obrazowe (USG kolana)
Przeprowadzone badanie pozwala ustalić w jakim stopniu więzadło jest uszkodzone. Dzięki temu można wystawić diagnozę oraz zalecić odpowiednią terapię.
Więzadło rzepki – skuteczne leczenie
Jak leczyć kolano skoczka? Dolegliwości związane z kontuzją kolana nie należy lekceważyć. Proces leczenia powinien być dostosowany do fazy schorzenia i przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarzy.
W początkowych etapach entezopatii więzadła rzepki należy rozpocząć leczenie zachowawcze. Jest to pierwszy krok leczenia, który przebiega według zasady PRICE:
- P (Protection) – ochrona – przed dalszym obciążaniem więzadła, zaniechanie czynności, które wywołują ból (skoków, przysiadów, lądowań),
- R (Rest) – odpoczynek – ograniczenie aktywności do takich, które nie obciążają kolana,
- I (Ice) – lód – 5 x dziennie po 15 minut,
- C (Compression) – kompresja – bandażem lub opaską, aby zapobiec obrzękowi,
- E (Elevation) – elewacja – uniesienie kończyny.
Leczenie farmakologiczne
Leki przeciwzapalne stosuje się zazwyczaj tylko w początkowej fazie urazu. Są one pomocne w złagodzeniu objawów i zmniejszeniu odczuwalnego bólu, natomiast nie zlikwidują one kontuzji.
Okłady lodem i masaże
Stosowanie okładów z lodem oraz masaży ogranicza postęp mikrouszkodzeń oraz dodatkowo przyspiesza regenerację włókien więzadła.
Taping
Kinesiotaping zapewnia dodatkową stabilizację stawu kolanowego. Kolano okleja się specjalistycznymi elastycznymi taśmami.
Kinezyterapia
Kiedy początkowe objawy ustąpią, zaleca się wprowadzenie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wykonuje się z pacjentem ćwiczenia rozciągające ( mięsień czworogłowy, grupa kulszowo-goleniowa, mięśnie pośladkowe i pasmo biodrowo-piszczelowe), oraz ćwiczenia stabilizacyjne. Istotne są również ćwiczenia ekscentryczne. Jest to praca mięśniowa polegająca na oddalaniu jego przyczepów podczas ciągłego napięcia.
Rehabilitacja – jak wyleczyć kolano skoczka
Podczas leczenia kolana skoczka stosuje się dodatkowo różne zabiegi fizjoterapeutyczne. Są to głównie terapie działające przeciwzapalnie jak na przykład krioterapia, oraz terapie przyspieszające gojenie się na przykład ultradźwięki.
Fala uderzeniowa w rehabilitacji kolana skoczka
Jedna z skuteczniejszych metod leczenia kolana skoczka jest fala uderzeniowa. Terapia fala uderzeniową jest bezpieczna – nie przynosi skutków ubocznych.
Fala uderzeniowa w terapii kolana skoczka zdecydowanie przyspiesza proces gojenia, poprawiając metabolizm oraz zmniejszając napięcie mięśniowe.
Więcej o fali uderzeniowej przeczytasz w artykule: Fala uderzeniowa – metodyka zabiegów
Jakie są parametry zabiegowe przy terapii kolana skoczka?
Kolano skoczka – zabieg chirurgiczny i regeneracja
W sytuacji kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych skutków, albo kiedy doszło do całkowitego zerwania więzadła, zalecane jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Jest to jednak ostateczna metoda leczenia kolana skoczka.
Zabieg polega na usunięciu uszkodzonych tkanek więzadła, co sprzyja procesom regeneracyjnym. Operacja kolana skoczka jest wykonywana zwykle metodą artroskopii – mało inwazyjnym sposobie leczenia.
Po leczeniu chirurgicznym wskazana jest dalsza rehabilitacja w celu odzyskania pełnej sprawności. Dzięki zastosowaniu artroskopii czas rehabilitacji jest stosunkowo krótki w porównaniu z standardową operacją chirurgiczną i trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy. Kolano po zabiegu należy odciążyć i ustabilizować najlepiej specjalistyczną opaską lub za pomocą stabilizatora.
3 komentarze
witam. moj przypadek był taki,że upadłem kolanem na szklo i przceiołem (nie do konca,moży nadciołem) wiązadło rzepki,imiałem szyte. mam nogę w gipsie i nie wiem czy mogę ją podnosić do góry wtedy gdy leżę a mam na to siłe i nie wiem czy mogę napręzać mięśnie w tej nodze ćwicząc aby mięśnie nie zanikły.nic mnie boli,szycie było 10 dni temu
Karol możesz podać e mail?
Witam. Ja w trakcie zawodów sportowych, podczas jednej z konkurencji tj skoku wzwyż, zerwałem więzadło rzepki i boczne, ogólnie jak to lekarze w trakcie operacji mówili że wygląda jakby granat walną w kolanie. Niestety miałem rozcinane na okolo15 cm, więzadło szyli i jeszcze jakiś drut wstawili dodatkowo jako zabezpieczenie(do wyjecia po 2 m-cach). Mam ortezę. Pani fizjoterapeutka pokazała mi kilka ćwiczeń do wykonywania w domu, jednego tylko nie mogę zrobić unoszenia kończyny do góry na leżąco, w bok i do tyłu już daje radę, a te do góry to improwizuje pomagając sobie drugą nogą i dodatkowo stojąc o kulach do przodu wysuwam nogę. Nie wiem czy prawidłowo i czy mi mięśnie uda nie zanikną. Czy może mam się umówić prywatnie do jakiegoś fizjoterapeuty, żeby mnie obejrzał i coś doradził, co robię źle czy dobrze. Bo chce jak najszybciej dojść do siebie.
Komentowanie wyłączone