Cellulit stał się w dzisiejszych czasach powszechnym problemem dotykającym co raz większą liczbę osób – głównie kobiet. Jakie są przyczyny powstawania cellulitu, jak go leczyć ? Jakie stopnie cellulitu wyróżniamy?
W artykule znajdziesz:
- Co to jest cellulit?
- Przyczyny powstawania
- Rodzaje cellulitu
- Miejsca występowania
- Stopnie cellulitu
- Jak zwalczać cellulit?
- Wszystko co musisz wiedzieć
- Zabiegi
Czym jest cellulit?
W terminologii medycznej cellulit nazywany jest lipodystrofią. Związany jest on głównie z brakiem ruchu, niewłaściwym odżywianiem czy hormonami. Cellulit to zmiany w tkance podskórnej spowodowane nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. W efekcie pojawiają się na skórze grudki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy.
Dlaczego powstaje cellulit? Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?
Powstanie cellulitu jest spowodowane różnymi przyczynami. Wymienia się wśród nich przede wszystkim:
- brak ruchu i siedzący tryb życia,
- przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu,
- problemy z krążeniem,
- noszenie zbyt obcisłych ubrań,
- noszenie butów na wysokim obcasie,
- nałogowe palenie papierosów,
- wady postawy,
- zaburzenia hormonalne,
- zła dieta,
- stres,
- jedzenie w nieregularnych porach,
- skłonność do obrzęków.
Na powstanie cellulitu wpływa w dużym stopniu uwarunkowanie genetyczne, jednak istotne są także pozostałe czynniki. Czynnikiem mającym bardzo silny wpływ na powstawanie cellulitu jest gospodarka hormonalna. Zmienia się ona w okresie dorastania, ciąży oraz menopauzy, dlatego to głównie kobiety są narażone na jego powstanie.
W momencie zwiększania się ilości estrogenów, zwiększa się również przepuszczalność naczyń limfatycznych i krwionośnych. Doprowadza to do sytuacji, w której płyny fizjologiczne przepuszczane przez naczynia gromadzą się w przestrzeniach międzykomórkowych. W efekcie tego powstaje obrzęk utrudniający prawidłowe przepływanie krwi.
Istotne są jednak także inne czynniki, takie jak brak ruchu czy niewłaściwa dieta. Tkanka tłuszczowa w organizmie składa się z komórek tłuszczowych, nazywanych adipocytami. Każdy adipocyt może wielokrotnie zwiększać swoją objętość. W wyniku zwiększania gabarytów adipocytów następuje ograniczenie mikrocyrkulacji krwi i limfy, a co za tym idzie pogorszenie odprowadzania produktów przemiany materii. Przy aktywnym trybie życia napinanie mięśni powoduje efekt masażu tkanek, w tym tłuszczowej, i poprawę mikrokrążenia. W przypadku gdy poziom odstępstwa tkanki tłuszczowej od normy przekroczy pewną granicę masaż spowodowany napinaniem i rozluźnianiem mięśnia nie wystarczy aby wyprowadzić produkty przemiany materii z lokalnie nabrzmiałych skupisk
W momencie osiągnięcia cellulitu o pewnym stopniu nawet utrata wagi nie doprowadzi do zaniku efektu skórki pomarańczowej. Obserwujemy go niejednokrotnie u osób z prawidłową wagą i uprawiających aktywność fizyczną.
Jakie są rodzaje cellulitu?
Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje cellulitu. Są to:
- Cellulit wodny – ten rodzaj dotyczy głównie osób szczupłych. Powodem powstawania cellulitu wodnego jest głównie nieprawidłowa cyrkulacja krwi i limfy w tkankach. Brak mikrokrążenia powoduje w efekcie zatrzymanie wody w organizmie.
- Cellulit tłuszczowy – dotyka osoby z nadwagą. Powstające zmiany występują w głębiej położonych warstwach skóry oraz w tkance łącznej. Na skórze widoczne są liczne zagłębienia i grudki. Ten rodzaj cellulitu niestety jest dodatkowo bolesny.
Gdzie występuje cellulit?
Cellulit występuje głównie w miejscach gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Są to przede wszystkim:
- uda,
- biodra,
- pośladki,
- ramiona.
Etapy rozwoju cellulitu
Można wyróżnić czterostopniową skalę rozwoju cellulitu. W jaki sposób określić jego stopień?
- Pierwszy stopień cellulitu – cellulit w tej fazie nie jest zauważalny, pojawia się dopiero w momencie ściśnięcia skóry. Pojawia się głównie na biodrach, udach i pośladkach.
- Drugi stopień cellulitu – cellulit jest bardziej widoczny niż w wcześniejszym etapie, a skóra po ściśnięciu podobna jest do pomarańczowej skórki.
- Trzeci stopień cellulitu – na tym etapie, cellulit jest już widoczny, a grudki są większe i mogą być bolesne
- Czwarty stopień cellulitu – to najbardziej zaawansowany stopień cellulitu, który wymaga już wizyty u lekarza. Skóra jest wyraźnie pofałdowana, a grudki bardzo duże. Ta postać cellulitu niestety jest dość bolesna.
Sposoby walki z cellulitem – jak się go pozbyć?
Co robić żeby pokonać cellulit? Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. We wczesnej fazie walka z cellulitem nie będzie wymagała od nas drastycznych metod. Ważne aby wprowadzić odpowiednią dietę oraz skutecznie poprawić mikrokrążenie. Taki efekt można uzyskać stosując:
- kosmetyki antycellulitowe – powinny zawierać substancje rozszerzające naczynia krwionośne
- krioterapię miejscową i ogólnoustrojową – powodują silny efekt przekrwienia
- ćwiczenia fizyczne, jogging – generują napięcia i rozluźnienia mięśni i w ten sposób przepompowują krew
- masaże – działają podobnie jak ćwiczenia fizyczne
- hydroterapię – masaże za pomocą strumienia wody
- falę uderzeniową
Wszystko co musisz wiedzieć
Skuteczne zabiegi na walkę z cellulitem
Fala uderzeniowa jest jedną z prostszych i niedającą skutków ubocznych metod powodującą działanie mechaniczne na tkankę tłuszczową. Sprawdź jakie działanie na cellulit ma fala uderzeniowa.
14 komentarzy
najgorsza rzecz na świecie.. miałam już kilka podejść do usunięcia tego z nóg i brzucha i to chyba jest najtrudniejsza rzecz na świecie. biegam, jem bardzo zbilansowane jedzenie, więcej piję wody, masuje się i w sumie też się smaruję kosmetykami, ale ostatni jaki miałam krem strasznie mnie podrażniał i chodziłam z czerwonymi plackami na nogach, także na razie nie nakładam kosmetyków.
Dobrze wtedy robisz. Niektórzy próbują się smarować dalej i dalej a jeżeli uczula to lepiej odstawić. Co to dokładnie za krem miałaś? Sama miałam 2 chyba takie kremy i powiem szczerze że zmieniłam na vialise i się teraz tego trzymam już dłuższy czas właśnie po to by nic się takiego już u mnie nie działo ale działało hehe
[…] fizjotechnologia.com Cellulit – wszystko co musisz o nim wiedzieć […]
myslicie ze na cellulit zamiast tego kremu co ty podajesz to nolicell by sie nadal tez? nie znam sie na skladach ale podobno tez naturalny.
Jak dla mnie to on wygląda na coś solidnego.
Skład ma w porządku i jest naturalny więc dla mnie warty wypróbowania. Sama nie mam ale siostra ma i chwali.
Jak cos to ja go mam i jestem zadowolona z tego balsamu na cellulit. Zdecydowanie balsamowy on jest. Niby krem, ale jednak taki wodnisty. Nie lepi się, nie klei, dobrze się wchłania. Co do składu to tak się nie znam, ale u mnie działa dobre na cellulit na brzuchu i udach. Osobiście poprawę widzę.
czasu trochę minęło bo w sumie prawie rok ale w sumie mogę tylko powiedzieć tyle że potwierdzam słowa poprzedniczek co do nolicell. uważam że to warty uwag9i produkt. cellulit jest ciężki do usunięcia, ale to pomaga.
Ten nolicell nadal jest dostępny? Jeżeli tak to nadal ma dobry skład i działa? Szukam info o nim. Nie kojarzę go w sklepach..
Kompletnie nie znam się na składach, a w artykule polecaną są składniki, które powinny mieć działanie rozszerzająca naczynka, ale nie wiem jak to znaleźć :/ Chciałby ktoś pomóc?
Jak dla mnie to nie ma co się skupiać tak konkretnie na jednym działaniu, bo jest wiele składników, które świetnie działają. Np. Kofeina pomaga spalać komórki tłuszczowe, sprzyja pozbywaniu się zmagazynowanej wody. + Świetne w takich specyfikach są różne ekstrakty roślinne jak: ekstrakt z zielonej herbaty, bluszczu, ruszczyka, kasztanowca.
Z doświadczenia polecam kremy antycellulitowe na bazie kofeiny, bluszczu, witaminy e, zielonej herbaty, ekstraktu z ruszczyka i kasztanowca czy oleku z orzechó i migdałów.
A dużo takich jest?
Whoa, a są takie?
A to to jest jakieś coś konkretne? Czy po prostu patrzeć na te składniki?
Comments are closed.