Cellulit stał się w dzisiejszych czasach powszechnym problemem dotykającym co raz większą liczbę osób – głównie kobiet. Jakie są przyczyny powstawania cellulitu, jak go leczyć ? Jakie stopnie cellulitu wyróżniamy?
W artykule znajdziesz:
- Co to jest cellulit?
- Przyczyny powstawania
- Rodzaje cellulitu
- Miejsca występowania
- Stopnie cellulitu
- Jak zwalczać cellulit?
- Wszystko co musisz wiedzieć
- Zabiegi
Czym jest cellulit?
W terminologii medycznej cellulit nazywany jest lipodystrofią. Związany jest on głównie z brakiem ruchu, niewłaściwym odżywianiem czy hormonami. Cellulit to zmiany w tkance podskórnej spowodowane nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. W efekcie pojawiają się na skórze grudki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy.
Dlaczego powstaje cellulit? Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?
Powstanie cellulitu jest spowodowane różnymi przyczynami. Wymienia się wśród nich przede wszystkim:
- brak ruchu i siedzący tryb życia,
- przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu,
- problemy z krążeniem,
- noszenie zbyt obcisłych ubrań,
- noszenie butów na wysokim obcasie,
- nałogowe palenie papierosów,
- wady postawy,
- zaburzenia hormonalne,
- zła dieta,
- stres,
- jedzenie w nieregularnych porach,
- skłonność do obrzęków.
Na powstanie cellulitu wpływa w dużym stopniu uwarunkowanie genetyczne, jednak istotne są także pozostałe czynniki. Czynnikiem mającym bardzo silny wpływ na powstawanie cellulitu jest gospodarka hormonalna. Zmienia się ona w okresie dorastania, ciąży oraz menopauzy, dlatego to głównie kobiety są narażone na jego powstanie.
W momencie zwiększania się ilości estrogenów, zwiększa się również przepuszczalność naczyń limfatycznych i krwionośnych. Doprowadza to do sytuacji, w której płyny fizjologiczne przepuszczane przez naczynia gromadzą się w przestrzeniach międzykomórkowych. W efekcie tego powstaje obrzęk utrudniający prawidłowe przepływanie krwi.
Istotne są jednak także inne czynniki, takie jak brak ruchu czy niewłaściwa dieta. Tkanka tłuszczowa w organizmie składa się z komórek tłuszczowych, nazywanych adipocytami. Każdy adipocyt może wielokrotnie zwiększać swoją objętość. W wyniku zwiększania gabarytów adipocytów następuje ograniczenie mikrocyrkulacji krwi i limfy, a co za tym idzie pogorszenie odprowadzania produktów przemiany materii. Przy aktywnym trybie życia napinanie mięśni powoduje efekt masażu tkanek, w tym tłuszczowej, i poprawę mikrokrążenia. W przypadku gdy poziom odstępstwa tkanki tłuszczowej od normy przekroczy pewną granicę masaż spowodowany napinaniem i rozluźnianiem mięśnia nie wystarczy aby wyprowadzić produkty przemiany materii z lokalnie nabrzmiałych skupisk
W momencie osiągnięcia cellulitu o pewnym stopniu nawet utrata wagi nie doprowadzi do zaniku efektu skórki pomarańczowej. Obserwujemy go niejednokrotnie u osób z prawidłową wagą i uprawiających aktywność fizyczną.
Jakie są rodzaje cellulitu?
Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje cellulitu. Są to:
- Cellulit wodny – ten rodzaj dotyczy głównie osób szczupłych. Powodem powstawania cellulitu wodnego jest głównie nieprawidłowa cyrkulacja krwi i limfy w tkankach. Brak mikrokrążenia powoduje w efekcie zatrzymanie wody w organizmie.
- Cellulit tłuszczowy – dotyka osoby z nadwagą. Powstające zmiany występują w głębiej położonych warstwach skóry oraz w tkance łącznej. Na skórze widoczne są liczne zagłębienia i grudki. Ten rodzaj cellulitu niestety jest dodatkowo bolesny.
Gdzie występuje cellulit?
Cellulit występuje głównie w miejscach gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Są to przede wszystkim:
- uda,
- biodra,
- pośladki,
- ramiona.
Etapy rozwoju cellulitu
Można wyróżnić czterostopniową skalę rozwoju cellulitu. W jaki sposób określić jego stopień?
- Pierwszy stopień cellulitu – cellulit w tej fazie nie jest zauważalny, pojawia się dopiero w momencie ściśnięcia skóry. Pojawia się głównie na biodrach, udach i pośladkach.
- Drugi stopień cellulitu – cellulit jest bardziej widoczny niż w wcześniejszym etapie, a skóra po ściśnięciu podobna jest do pomarańczowej skórki.
- Trzeci stopień cellulitu – na tym etapie, cellulit jest już widoczny, a grudki są większe i mogą być bolesne
- Czwarty stopień cellulitu – to najbardziej zaawansowany stopień cellulitu, który wymaga już wizyty u lekarza. Skóra jest wyraźnie pofałdowana, a grudki bardzo duże. Ta postać cellulitu niestety jest dość bolesna.
Sposoby walki z cellulitem – jak się go pozbyć?
Co robić żeby pokonać cellulit? Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. We wczesnej fazie walka z cellulitem nie będzie wymagała od nas drastycznych metod. Ważne aby wprowadzić odpowiednią dietę oraz skutecznie poprawić mikrokrążenie. Taki efekt można uzyskać stosując:
- kosmetyki antycellulitowe – powinny zawierać substancje rozszerzające naczynia krwionośne
- krioterapię miejscową i ogólnoustrojową – powodują silny efekt przekrwienia
- ćwiczenia fizyczne, jogging – generują napięcia i rozluźnienia mięśni i w ten sposób przepompowują krew
- masaże – działają podobnie jak ćwiczenia fizyczne
- hydroterapię – masaże za pomocą strumienia wody
- falę uderzeniową
Wszystko co musisz wiedzieć
Skuteczne zabiegi na walkę z cellulitem
Fala uderzeniowa jest jedną z prostszych i niedającą skutków ubocznych metod powodującą działanie mechaniczne na tkankę tłuszczową. Sprawdź jakie działanie na cellulit ma fala uderzeniowa.
Zabiegi falą uderzeniową – jak skutecznie zlikwidować cellulit