Łokieć tenisisty to bardzo uciążliwa dolegliwość, przeszkadzająca chorym w zwykłych codziennych czynnościach. Dowiedz się co to jest łokieć tenisisty, jakie są objawy choroby, przyczyny i jak go wyleczyć ??
W artykule znajdziesz:
- Co to jest łokieć tenisisty?
- Przyczyny powstania
- Objawy urazu
- Jak zdiagnozować łokieć tenisisty?
- Łokieć tenisisty – leczenie
- Fala uderzeniowa a łokieć tenisisty
- Operacja
Czym jest łokieć tenisisty ?
Nazwa łokieć tenisisty to potoczna nazwa tendopatii mięśni prostowników nadgarstka. Na czym polega? Jest to schorzenie mięśni prostowników nadgarstka w miejscu ich przyczepu proksymalnego na bocznym nadkłykciu kości ramieniowej. Taki stan wynika głównie z przeciążenie mięśni.
Czy łokieć tenisisty to choroba zawodowa ?
Łokieć tenisisty jest chorobą zawodową z którą zmaga się wiele osób. U kogo najczęściej występuje? Schorzenie to pomimo swojej nazwy dotyka głównie nie tenisistów ale pracowników biurowych, mechaników czy krawcowe.
Przyczyny powstania urazu – skąd się bierze łokieć tenisisty?
Za główną przyczynę powstawania łokcia tenisisty uznaje się niezapalne zmiany degeneracyjne przyczepów prostowników nadgarstka. Zmiany te powstają w wyniku długotrwałych przeciążeń mięśni, które z kolei są spowodowane powtarzającymi się ruchami nadgarstka bądź pronacji/supinacji przedramienia.
Czynności na wskutek których dochodzi do mikrouszkodzeń to na przykład pisanie na klawiaturze czy wkręcanie śrub.
Czym się objawia łokieć tenisisty ?
Charakterystycznym objawem łokcia tenisisty jest ból zlokalizowany w okolicy bocznego nadkłykcia kości ramiennej – w miejscu przyczepu mięśni. Ból ten może również promieniować wzdłuż zajętych mięśni do przedramienia czy nadgarstka.
Wraz z rozwojem schorzenia trudności zaczynają sprawiać nawet najprostsze codzienne czynności jak chociażby podniesienie szklanki czy naciśnięcie klamki. Ból pojawia się w momencie angażowania nadgarstka.
Za objawy łokcia tenisisty uznajemy także:
- osłabienie nadgarstka,
- wrażliwość tkanek podczas ucisku w okolicach łokcia,
- poranna sztywność w łokciu,
- obrzęk występujący po zewnętrznej krawędzi łokcia.
Jak zdiagnozować łokieć tenisisty?
Jeżeli pojawiają się u nas objawy wskazujące na łokieć tenisisty, powinniśmy koniecznie udać się do specjalisty. Jest to dolegliwość, która sama nie ustąpi. Lekarz bądź fizjoterapeuta rozpoznaje łokieć tenisisty wykonując proste badania, niewymagające specjalistycznej aparatury.
Jakie badania pomagają w zdiagnozowaniu łokcia tenisisty?
Rozpoznanie łokcia tenisisty odbywa się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania przedmiotowego. Polega ono na wykonaniu testów funkcjonalnych, porównaniu obydwu kończyn czy sprawdzeniu stopnia bolesności. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz ortopeda może skierować pacjenta na badanie USG.
Łokieć tenisisty – leczenie
Jak można wyleczyć łokieć tenisisty? Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne powinno obejmować kinezyterapię, terapię manualną, taping, masaż i fizykoterapię. Terapię należy przeprowadzać nie tylko w miejscu występowania bólu, ale również w obrębie tkanek, które mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać na zwiększenie napięcia spoczynkowego mięśni grupy przedniej przedramienia i przez to utrudniać lub uniemożliwiać ich rozluźnienie.
Co pomaga na łokieć tenisisty?
Zarówno czas jak i sposoby leczenia łokcia tenisisty są uzależnione od charakteru i wielkości zmian w ścięgnie. W początkowej fazie można stosować okłady z lodu, warto jednak wykorzystać także pozostałe metody leczenia łokcia tenisisty.
Do podstawowych metod leczenia łokcia tenisisty zalicza się stosowanie ortezy i kinesiotapingu oraz wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest także fizykoterapia.
Zabiegi fizjoterapeutyczne na łokieć tenisisty:
- Pole magnetyczne niskiej częstotliwości,
- Promieniowanie IR,
- Światło spolaryzowane,
- Elektroterapia (prądy interferencyjne, diadynamiczne, Traberta, TENS, jonoforeza),
- Ciepłolecznictwo,
- Krioterapia miejscowa,
- Hydroterapia,
- Ultradźwięki,
- Laseroterapia.
Kolejnym sposobem rehabilitacji podczas łokcia tenisisty jest masaż wykonywany przez fizjoterapeutę. Masaże rozluźniające oraz odpowiedni odpoczynek znacznie zmniejszają odczuwalny ból.
Fala uderzeniowa na łokieć tenisisty
Jedną z dostępnych metod leczenia łokcia tenisisty jest fala uderzeniowa. Terapia falą uderzeniowa znacząco przyspiesza proces regeneracji, pobudza metabolizm oraz zwiększa produkcję kolagenu. Dodatkowo fala uderzeniowa ma działanie rozluźniające. Te wszystkie czynniki sprawiają, że zostaje zmniejszony stan zapalny oraz dolegliwości bólowe.
Dowiedz się więcej o fali uderzeniowej: Co to jest fala uderzeniowa?
Zobacz jak fizjoterapeuta przeprowadza badanie jakim jest test oporu dla mięśni prostowników nadgarstka. Film przedstawia także jak działa fala uderzeniowa Impactis M+ w leczeniu urazu jakim jest łokieć tenisisty.
Ile trwa leczenie łokcia tenisisty falą uderzeniową?
W zależności od postępowania leczenia terapia obejmuje od 4 do 8 zabiegów w serii. Natomiast przerwa pomiędzy zabiegami powinna wynosić od 5 do 10 dni i stopniowo wydłużać się z każdym zabiegiem.
Operacja – na czym polega
Niestety czasem zmiany są już na tyle zaawansowane że leczenie zachowawcze nie przynosi żadnych skutków i wymagane jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na odcięciu przyczepu mięśnia prostownika. Po wykonaniu takiej operacji, ręka powinna być unieruchomiona przez okres około 3 tygodni, a następnie poddana procesowi rehabilitacji.