Entezopatia rozcięgna podeszwowego należy do jednych z najczęstszych dolegliwości u osób aktywnych fizycznie. W szczególności biegaczy długodystansowych, zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Artykuł przedstawia ocenę wpływu laseroterapii wysokoenergetycznej i fali uderzeniowej u pacjentki z entezopatią rozcięgna podeszwowego stopy.
Grzegorz Głąb – Reha-Athletica Kraków
Entezopatia rozcięgna podeszwowego – przyczyny
Entezopatia rozcięgna podeszwowego należą do jednych z najczęstszych dolegliwości u osób aktywnych fizycznie. W szczególności dotyczy biegaczy długodystansowych, zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Przyczyny bólu w tej okolicy mogą być różne. Są to między innymi:
- wady budowy stopy,
- dysbalans mięśniowy,
- nieprawidłowo dobrane obuwie,
- błędy treningowe.
W każdym przypadku leczenie powinno obejmować eliminację czynników wpływających na powstawanie zmian z równoczesnym leczeniem ukierunkowanym na zmniejszenie bólu.
Cel badania
Celem badania była ocena efektów zastosowania laseroterapii wysokoenergetycznej połączonej z zabiegami falą uderzeniową u pacjentki z entezopatią rozcięgna podeszwowego.
Entezopatia rozcięgna podeszwowego – leczenie
Badanie przeprowadzono u pacjentki w wieku 34 lat uprawiającej amatorsko biegi długodystansowe od 8 lat. Pacjentka biegała ok. 50-80 km tygodniowo i startowała w zawodach na dystansach od 5 do 60 km zarówno na nawierzchniach asfaltowych jak i w biegach górskich.
Pacjentka używała prawidłowo dobranych butów treningowych oraz startowych. W badaniu stwierdzono lekko szpotawe ustawienie kości piętowej, oraz mocno wydrążoną stopę z dużym napięciem rozcięgna podeszwowego z bolesnością po stronie przyśrodkowej pięty.
Badanie RTG wykazało niewielką ostrogę piętową na kości piętowej, porównywalną z kończyną przeciwną, a w USG zaobserwowano zmiany przeciążeniowe i niewielki stan zapalny w przyleganiu przyczepu rozcięgna.
U pacjentki wykonano 6 zabiegów przy użyciu fali uderzeniowej Impactis firmy Astar w obrębie mięśnia trójgłowego oraz rozcięgna podeszwowego. Ze względu na dużą bolesność zastosowano stopniowanie parametrów od 2 do 4 Barów, częstotliwość 10 Hz i ok 4000 uderzeń w odstępach 5 – 6 dniowych.
Z uwagi na niezadowalające postępy terapeutyczne, po 3 zabiegu wdrożono zabiegi laseroterapii wysokoenergetycznej (Polaris HP firmy Astar) w trybie ciągłym ze stopniowaną dawką od 20 do 50 J/cm2 i mocy od 3 do 6 W dla źródeł 808 nm i 980 nm. Zabiegi wykonywano co 2-3 dni, w sumie wykonano 8 zabiegów.
Ponadto w domu pacjentka wykonywała automasaż rozcięgna podeszwowego przy użyciu piłki golfowej 2 razy dziennie.
2 dni po każdym zabiegu fali uderzeniowej przy użyciu skali VAS oceniano odczucia bólowe podczas chodzenia i biegania. Pacjentka na czas zabiegów nie zaprzestała biegania, jedynie zmniejszyła objętości treningowe oraz intensywność.
Wyniki stosowanych terapii
Po trzech zabiegach fali uderzeniowej zaobserwowano niewielką poprawę w odczuciach bólu zarówno podczas biegania jak i chodzenia. Między innymi z tego powodu zdecydowano się na wprowadzenie zabiegów laseroterapii wysokoenergetycznej. Po czwartej aplikacji fali uderzeniowej połączonej z laseroterapią wysokoenergetyczną odczucia bólowe zaczęły maleć w znaczącym tempie. Wpływ na taki stan miało zastosowanie laseroterapii jako terapii dodatkowej.
Wnioski
Zastosowanie fali uderzeniowej u pacjentki z entezopatią rozcięgna podeszwowego zmniejszyło nieznacznie odczucia. Natomiast wprowadzenie laseroterapii wysokoenergetycznej jako terapii dodatkowej spowodowało całkowite zniesienie dolegliwości bólowych.