Tradycyjne, najczęściej stosowane zabiegi fizykalne – porażenie Bella
W nawiązaniu do poprzedniej publikacji oraz licznymi pytaniami czytelników, przedstawiamy w poniższym artykule tradycyjne podejście do terapii nerwu twarzowego. Przedstawiamy najczęściej stosowane zabiegi fizykalne. Jak powszechnie wiadomo, nie powinno stosować się wszystkich zabiegów równocześnie.
Poniższe ilustracje obrazują kolejne objawy porażenia Bella.

Porażenie Bella – jedno oko nie zamknięte w pełni

Porażenie Bella – próba wykonania uśmiechu
Biostymulacja laserowa – porażenie nerwu twarzowego
W terapii wykorzystuje się lasery He-Ne lub IR. Laseroterpia wskazana jest od pierwszych dni choroby. Działa się na 3-4 podstawowe strefy:
- miejsce wyjścia nerwu twarzowego ze szczeliny rylcowo-sutkowej (IR, moc 15-20 mW, czas działania 60-90 sekund)
- naświetlanie projekcji górnego szyjnego zwoju współczulnego (IR parametry jak wyżej)
- porażonych mięśni twarzy (He-Ne/IR moc przy wyjściu światłowodu ~305 mW, metoda kontaktowo-skaningowa, ogólny czas 5-7 minut)
- laseroterapia strefy mięśnia czworobocznego – przykręgowo od C5 do Th2, od c7 do stawu ramiennego, He-Ne/IR parametry jak wyżej (wg Samosiuk, Łyseniuk)
Inni autorzy podają dawki dla działania przeciwzapalnego w zakresie 1-6 J/cm2 w stanie ostrym i podostrym oraz 4-8 J/cm2 przy zapaleniach przewlekłych.
Światłolecznictwo
Wykorzystujemy lampę Sollux z filtrem niebieskim. Naświetlanie promieniowaniem podczerwonym zapobiega przegrzaniu tkanek w stanie ostrym. Wytwarzane ciepło pozwala uzyskać efekt przekrwienny, wspomaga regenerację nerwów.
Elektrostymulacja – porażenie Bella
W trakcie terapii, po około dwóch tygodniach po wystąpieniu ruchów mięśni, można wprowadzić elektrostymulację mięśni porażonych. Stymulację wykonujemy prądem impulsowym trójkątnym, po wcześniejszym wykreśleniu krzywej I/t w celu wyznaczenia czasu impulsu. Czas przerwy między impulsami równa się 3-5 x czas impulsu. Rozpoczynać należy od 3-5 skurczów jednej grupy, zwiększając do 15-20 skurczów.
Pole magnetyczne niskiej częstotliwości
Porażenie Bella może być stymulowane wolnozmiennym polem magnetycznym. Parametry zabiegu pola magnetycznego niskiej częstotliwości:
- indukcja: 5-20 Gs,
- częstotliwość impulsów: 10-20 Hz,
- kształt impulsów pola magnetynego: sinusoidalny.
W miarę upływu terapii, należy stopniowo zwiększać częstotliwość do wartości 20 i 50 Hz.
Pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości – porażenie nerwu twarzowego
Impulsowe pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości (diatermia krótkofalowa). Parametry zabiegu ustawiamy w zależności od rodzaju urządzenia. Rozpoczynać należy od działania atermicznego.
Terapia ultradźwiękowa
Ultradźwięki dzięki efektom biologicznym (działanie mechaniczne) wpływają na przyspieszenie procesu regeneracji. Zabiegowi poddaje się poszczególne gałęzie nerwu twarzowego. Parametry zabiegu należy tak wybrać by uzyskać dawkę atermiczną.
Galwanizacja – porażenie Bella
Galwanizacja (prąd stały) katodowa z wykorzystaniem elektrody Bergoniego. W trakcje terapii, należy stosować niskie dawki prądu galwanicznego. Galwanizację można wzbogacić o podanie witaminy B1 (jonoforeza) podawanej z elektrody ujemnej.