Przykurcz Dupuytrena – przykurcz rozcięgna dłoniowego.
Przykurcz Dupuytrena – co to jest , jakie są przyczyny ?
Choroba rozpoczyna się najczęściej po 40 roku życia i częściej dotyczy mężczyzn. Nie rozpoznano do tej pory Etiologii przykurczu. Przypuszcza się, że choroba może mieć podłoże genetyczne, bierze się także po uwagę przyczynę urazową związaną najczęściej z rodzajem wykonywanej pracy, podczas której może dochodzić do przeciążeń i mikrouszkodzeń w wyniku, których dochodzi do włóknienia. Inna hipoteza zakłada współistnienie tego schorzenia z chorobami nerwu łokciowego i zmianami w korzeniach C6-Th1.
Proces chorobowy ma charakter postępujący.W początkowym stadium pojawiają się drobne guzki w części dłoniowej palca 4 lub 5 następnie w okresie ok. 1 roku pojawiają się do zbliznowacenia rozcięgna dłoniowego i elementów łącznotkankowych.
Jakie są objawy choroby Dupuytrena?
Proces chorobowy zazwyczaj przebieg bezbolesny, najczęściej przykurcz zgięciowy dotyczy dłoniowej części czwartego i piątego palca, co upośledza w znacznym stopniu funkcję chwytną ręki. Mogą temu towarzyszyć:
- zaburzenia czucia opuszków palców,
- parestezje,
- zaburzenia krążenia,
- wzmożona potliwość ręki.
Leczenie przykurczu Dupuytrena?
Leczenie fizjoterapeutyczne najeży rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Celem nadrzędnym jest zachowanie elastyczności rozcięgna dłoniowego i tkanek miękkich okołostawowych. Podstawę leczenia stanowi kinezyterapia i masaż, które powinny być wspomagane przez zabiegi fizykalne. Rodzaj zabiegu jak i dawkowanie powinny być dobierane indywidualnie w zależności od aktualnego stanu i tolerancji pacjenta.
Metody fizykalne mogą obejmować:
- Laseroterapię,
- Ultradźwięki,
- Pole magnetyczne niskiej częstotliwości,
- Promieniowanie IR,
- Światło spolaryzowane,
- Ciepłolecznictwo,
- Hydroterapię,
- Elektroterapię (głównie jonoforeza).