Laseroterapia biostymulacyjna jest dziedziną fizjoterapii, która skutecznie pomaga w terapii wielu schorzeń. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń dedykowanych do przeprowadzania zabiegów laseroterapii. Rodzaje urządzeń do laseroterapii – przeczytaj na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu.
W artykule znajdziesz:
- Więcej o laseroterapii
- Czym się kierować przy wyborze aparatu do laseroterapii
- Porównanie urządzeń do laseroterapii
Laseroterapia – metoda fizjoterapeutyczna
Ze względu na szeroki zakres działania laseroterapia jest wykorzystywana w wielu dziedzinach fizjoterapii. Zaliczają się do nich:
- medycyna sportowa
- ortopedia
- reumatologia
- neurologia
- dermatologia
- laryngologia
Warto jednak pamiętać również o przeciwwskazaniach do przeprowadzania laseroterapii. Sprawdź wskazania i przeciwwskazania do stosowania terapii: ARTYKUŁ
Rodzaje urządzeń do laseroterapii – sprawdź na co zwrócić uwagę
1. Współpracujące aplikatory
Do przeprowadzenie zabiegu należy wybrać jeden z dedykowanych aplikatorów. Przed wyborem urządzenia warto sprawdzić z jakimi aplikatorami współpracuje. Dostępne są:
- sondy do laseroterapii
- aplikator skanujący
- aplikator prysznicowy
2. Programy wbudowane
Obecnie aparaty oferują wiele nowoczesnych udogodnień, które ułatwiają pracę fizjoterapeutom. Jednym z takich rozwiązań są wbudowane programy i sekwencje z których użytkownik może korzystać.
3. Ergonomia
Wygląd urządzenia wydaje się być mało znaczącym aspektem, zależnym od gustu. Jednak dopracowana konstrukcja, duży wyświetlacz czy przejrzysty układ klawiatury podnoszą istotnie wygodę obsługi.
4. Bateria
Jeżeli planujemy pracę stacjonarną, możemy wybrać urządzenie zarówno wyposażone w akumulator czy w podłączenie sieciowe. Natomiast w przypadku pracy mobilnej, zdecydowanie należy wybrać opcję aparatu z baterią. Niektóre urządzenia mają już wbudowany akumulator, do innych możemy takie akcesorium dodatkowo dokupić.
5. Kanały zabiegowe
Bardzo istotnym elementem jest ilość kanałów zabiegowych. W aparatach z więcej niż jednym kanałem możemy przeprowadzić jednocześnie więcej niezależnych zabiegów. To duże udogodnienie, oraz realne skrócenie czasu terapii.
6. Dodatkowe funkcje
Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy między innymi wbudowaną encyklopedię z metodami zabiegowymi, statystyki przeprowadzonych zabiegów czy system automatycznego przeliczania czasu zabiegu. Podczas wyboru urządzenia do laseroterapii warto rozważyć które elementy są dla nas istotne i powinny znaleźć się w wybranym sprzęcie.
Porównanie aparatów do laseroterapii
Do porównania urządzeń do laseroterapii biostymulacyjnej zostały wybrane aparaty takie jak: Polaris 2, PhysioGo 400C oraz PhysioGo.Lite LASER.
Więcej o laseroterapii możesz poczytać w naszych artykułach:
- Laseroterapia – parametry i metodyka zabiegowa
- Laseroterapia biostymulacyjna – wskazania i przeciwwskazania
- Wpływ promieniowania laserowego na organizm