W artykule znajdziesz:
Azot jako czynnik chłodniczy w krioterapii
Do zabiegów krioterapii wykorzystuje się różne czynniki chłodzące takie jak dwutlenek węgla, zimne powietrze czy azot. Terapia ciekłym azotem z racji uzyskiwania niższej temperatury uznawana jest za efektywniejszą. Dzieje się tak ponieważ pomiędzy czynnikiem chłodzącym, a tkankami ciała występuje znacznie większa różnica temperatur, która zapewnia zwiększoną reakcje organizmu. Skutkuje to większym przekrwieniem tkanek oraz lepszym działaniem przeciwbólowym.
Zabiegi z wykorzystaniem niskich temperatur pozwalają osiągnąć takie efekty jak:
- Uśmierzenie bólu
- Obniżenie aktywności procesu zapalnego
- Zmniejszenie napięcia mięśniowego
- Zmniejszenie obrzęków
- Znaczne skrócenie okresu rekonwalescencji
- Złagodzenie stanów pooparzeniowych
Więcej o mechanizmach biologicznych możesz poczytać w artykule: Krioterapia – opis, wskazania, przeciwwskazania
Urządzenie do krioterapii ciekłym azotem (LN)
Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli aparatów do krioterapii azotem. Przykładowymi urządzeniami jest Bryza II lub Cryo-T Elephant. Z powodzeniem są stosowane w leczeniu schorzeń z takich dziedzin jak:
- Reumatologia
- Fizjoterapia
- Chirurgia
- Medycyna estetyczna
- Nefrologia
W obecnych urządzeniach strumień pary azotu uzyskiwany u wylotu dyszy osiąga temperaturę nawet -180⁰C w bardzo krótkim czasie od uruchomienia aparatu. Koszt eksploatacji jest dość niski, a czas zabiegu stosunkowo krótki. Te czynniki decydują o szybkim zwrocie kosztów poniesionych na zakup urządzenia.
Przy wyborze aparatu do krioterapii warto zwrócić uwagę również na takie aspekty jak mobilność, pojemność zbiornika czy dodatkowe opcje podnoszące komfort pracy fizjoterapeuty. Większość aparatów już posiada mobilny wózek na zbiornik z azotem oraz nowoczesny panel sterowania.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przykładowo aparat Cryo-T Elephant Mini w trakcie zabiegów mierzy temperaturę powierzchni skóry, a sygnał dźwiękowy poinformuje o zbyt intensywnym schłodzeniu skóry i groźbie odmrożenia.
Urządzenie Bryza II posiada natomiast dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniem termicznym. Dzięki temu w momencie wynurzenia się grzałki z azotu element kontrolujący wyłącza system zasilania grzałki i włącza sygnał dźwiękowy.