Rotor rehabilitacyjny (inaczej nazywany rowerkiem rehabilitacyjnym) to urządzenie pobudzające do pracy mięśnie i stawy kończyn dolnych i górnych, wykorzystywane do usprawniania pacjentów.
W artykule znajdziesz:
Co to jest rotor rehabilitacyjny?
Rotor rehabilitacyjny (inaczej nazywany rowerkiem rehabilitacyjnym) to urządzenie pobudzające do pracy mięśnie i stawy kończyn dolnych i górnych, wykorzystywane do usprawniania pacjentów. Podstawowa wersja sprzętu składa się z pedałów i części stabilizującej rotor na podłożu lub służącej do przytwierdzenia go do ściany.
Rotor rehabilitacyjny stanowi alternatywę dla jazdy na rowerze lub stacjonarnego rowerka treningowego, lepiej przystosowaną do potrzeb osób w czasie rekonwalescencji i seniorów. Pozwala na wykonywanie ćwiczeń w sposób bezpieczny dla pacjentów z ograniczeniami ruchowymi, w tym tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ćwiczenia na rotorze wykorzystuje się jako element rehabilitacji w placówkach medycznych oraz rehabilitacji domowej.
Zastosowanie rotora rehabilitacyjnego
Rotor rehabilitacyjny służy przede wszystkim do terapii pacjentów z ograniczeniami ruchowymi. Z użyciem tego urządzenia można pracować nad:
- zapobieganiem skutkom unieruchomienia lub ich łagodzeniem,
- przywróceniem sprawności w zakresie ruchów zginania i prostowania oraz odwodzenia i przywodzenia zarówno kończyn górnych, jak i dolnych,
- redukowaniem sztywności stawów,
- wzmocnieniem mięśni,
- koordynacją ruchową,
- przygotowaniem kończyn do pionizacji i nauki chodzenia,
- przystosowaniem układu krążenia i układu oddechowego do zwiększonego wysiłku,
- zapobieganiem niedokrwieniu i zakrzepicy,
- redukowaniem obrzęków kończyn,
- poprawą ogólnej kondycji fizycznej,
- ograniczeniem odczuwania dolegliwości bólowych.
Komu pomoże rehabilitacja z wykorzystaniem rotora?
Z rotora rehabilitacyjnego mogą korzystać osoby całkowicie zdrowe, jednak urządzenie zostało stworzone przede wszystkim z myślą o pacjentach zmagających się z poważnymi ograniczeniami w zakresie poruszania kończynami i to właśnie one w pełni mogą skorzystać ze specyfiki sprzętu. Rotor rehabilitacyjny znajduje zastosowanie przede wszystkim w procesie powrotu do sprawności u osób:
- z niedowładami kończyn,
- w czasie rekonwalescencji po wypadkach lub operacjach,
- po udarze mózgu,
- po zawale serca,
- z chorobami ortopedycznymi,
- poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Rotor rehabilitacyjny – jakie są rodzaje rotorów?
Rotor rehabilitacyjny należy wybrać według potrzeb i stanu pacjenta. W zależności od modelu istnieje możliwość ćwiczenia:
- kończyn dolnych
- kończyn górnych
- jednocześnie kończyn górnych i dolnych
Pod względem automatyzacji, rotory dzielimy na:
- rotory mechaniczne
- rotory elektryczne
W przypadku pacjentów, którzy są w stanie samodzielnie poruszać uchwytami można zastosować rotor mechaniczny. Umożliwia on aktywny ruch rąk i nóg oraz regulowanie poziomu oporu.