W artykule znajdziesz:
- Jak przygotować się do zabiegu krioterapii
- Metodyka wykonywaniu zabiegu
- Jakie dawki stosować podczas zabiegu z wykorzystaniem krioterapii?
W jaki sposób przygotować się do zabiegu z krioterapii?
Do zabiegu z wykorzystaniem krioterapii zarówno miejscowej jak i ogólnej należy zastosować kilka podstawowych zasad. Pacjent powinien zadbać o to aby skóra była czysta i wysuszona. Niewskazane jest stosowanie żadnych maści, kremów czy balsamów. Ważne jest również zdjęcie biżuterii typu: pierścionki, kolczyki czy naszyjniki, ponieważ te przedmioty szybciej się wychładzają, co mogłoby doprowadzić do odmrożeń.
W przypadku krioterapii miejscowej warto założyć odpowiednie ubranie – tak aby miejsce poddawane zabiegowi było odsłonięte, ponieważ aplikacja odbywa się bezpośrednio na skórę.
Zabieg krioterapii miejscowej – przebieg
Zabiegi z zakresu krioterapii powinny być wykonywane jedynie przez wykwalifikowany personel. Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia wyposażone w dysze. Na rynku dostępne są trzy typy aparatów do krioterapii miejscowej:
Podczas wykonywaniu zabiegu, fizjoterapeuta wykonuje okrężne ruchy dyszą w miejscu poddawanemu zabiegowi. Dysza powinna być utrzymywana w odległości ok.5 cm (przy terapii dwutlenkiem węgla), oraz ok 15 cm (przy terapii ciekłym azotem). Sam zabieg nie trwa długo, od 1 – 3 minut.
Warto pamiętać, że już po zabiegu krioterapii zarówno miejscowej i ogólnej zalecane jest wykonanie chociaż krótkiej gimnastyki stawów, które były poddawane zabiegowi.
Jakie dawki stosować podczas zabiegu z wykorzystaniem krioterapii?
Parametry stosowane podczas zabiegu są uzależnione od kilku czynników takich jak:
- rodzaj i stadium schorzenia
- wielkość miejsca aplikacji zabiegu
- tolerancja pacjenta na zimno
- typ stosowanego czynnika chłodzącego
Można jednak wyróżnić kilka ogólnych zasad:
- czas trwania zabiegu: do 3 minut
- ilość sesji dziennie: maksymalnie 3
- przerwy między sesjami: co najmniej 3-4 godziny
- łączny czas terapii: 1 – 3 tygodnie
- łączenie z innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi: minimalnie po 15 minutach (nie łączyć z zabiegami z zakresu ciepłolecznictwa)
W przypadku stosowania terapii u osób starszych lub małych dzieci należy zachować szczególną ostrożność, wykorzystywać mniejsze dawki i krótszy czas zabiegu.