Opis badania z wykorzystaniem aparatu PhysioGo 500I
Przeprowadzone badanie miało na celu porównanie wpływu jakie wywiera terapia pulsacyjnym polem elektromagnetycznym oraz terapia laserowa (laseroterapii niskoenergetycznej) na ból i funkcjonowanie fizyczne uczestników z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.
W badaniu uczestniczyło czterdzieści osób, które były poddawane terapii z wykorzystaniem urządzenia PhysioGo 500I (ASTAR) z różnymi aplikatorami. Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stopnia 2–3 zostali losowo przydzieleni do grupy poddawanej magnetoterapię lub laseroterapię biostymulacyjną. Terapia dzieliła się na sześć sesji trwających po 15 min przez 3 tygodnie.
- Przeprowadzono dwie oceny stanu pacjentów: przed przydziałem do grupy terapeutycznej oraz na koniec sesji terapeutycznych
- Wszystkie oceny zostały przeprowadzone przez tego samego przeszkolonego fizjoterapeutę, który nie znał przydziału do grupy terapeutycznej i nie był zaangażowany w interwencje
- Pierwszorzędowymi punktami końcowymi były intensywność bólu i poziom funkcjonalny
Wyniki badania
Po zakończeniu terapii stwierdzono, że sesje magnetoterapii oraz laseroterapii niskoenergetycznej miało natychmiastowy pozytywny wpływ na ból i funkcjonowanie fizyczne u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego o niskim stopniu zaawansowania, przy czym pole magnetyczne przyniosło znacznie lepsze wyniki.
Pełne badanie dostępne jest w języku angielskim, pod poniższym linkiem.
Link do artykułu: