W artykule znajdziesz:
- Rezonans magnetyczny – opis badania
- Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego.
- Jak się przygotować od badania?
- Przebieg badania
Co to jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny z uwagi na swoją dokładność obrazowania jest uznawany za najlepszy sposób diagnostyki wielu schorzeń. Dzięki badaniu tą metodą możliwe jest uzyskanie obrazu narządów wewnętrznych, ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?
Rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym, natomiast istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Bezwzględnie nie przeprowadza się MR w przypadku obecności w ciele metalowych elementów takich jak: klipsy metalowe, wszczepione pompy insulinowe, elektrostymulator serca czy implanty ślimakowe.
Oprócz tego istnieją przeciwwskazania względne (w takim przypadku lekarz decyduje o przeprowadzeniu badania). Są to: aparaty ortodontyczne, protezy ortopedyczne, implanty zębowe.
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?
W jaki sposób przygotować się do rezonansu magnetycznego? Przeczytaj najważniejsze zasady.
- Czy trzeba być na czczo?
- Czy można pić płyny przed badaniem?
- Czy można mieć metalowe elementy podczas MR?
- Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?
- Czy można przyjmować leki przed badaniem?
- Jak się przygotować do badania z kontrastem?
Przebieg badania
Zazwyczaj zaraz przed badaniem należy wypełnić dokumentację medyczną i zapoznać się z przeciwwskazaniami do przeprowadzenia badania. Warto wiedzieć, że w przypadku badania z kontrastem, pacjent powinien posiadać przy sobie wynik poziomu kreatyniny. Ważne, aby przed wejściem na badanie pozostawić wszystkie metalowe przedmioty (np. telefon komórkowy).
Po wstępnej kwalifikacji, w celu przeprowadzenia badania należy położyć się na specjalnym, ruchomym stole. W przypadku badania z podaniem środka kontrastowego, pacjentowi zostanie dodatkowo założony wenflon.
Badanie trwa od 20 – 60 minut w zależności od badanego obszaru ciała. Przez cały ten czas pacjent powinien leżeć nieruchomo.