1,1K
Zarządzasz gabinetem fizjoterapeutycznym lub placówką świadczącą usługi rehabilitacji? Dowiedz się, jak zapewnić bezpieczeństwo zarówno swoim pracownikom jak i pacjentom. Poniżej znajdziesz wytyczne opracowane przez Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektorat Sanitarny.
Wytyczne w pigułce
- Dopilnuj, aby odległości między pracownikami wynosiły co najmniej 1,5 m;
- Zapewnij swoim pracownikom środki ochrony indywidualnej;
- Koniecznie przestrzegaj zasad czyszczenia, wietrzenia a przede wszystkim dezynfekcji pomieszczeń;
- Ograniczyć możliwość poruszania się pacjentów po przychodni i gabinecie;
- Przygotuj grafik zabiegów w taki sposób, aby Twoi pacjenci nie gromadzili się w poczekalni.
Celem wdrożenia procedur opracowanych przez MMR i GIS jest:
- zmniejszenie ryzyka dla Twoich pracowników i pacjentów;
- ograniczenie liczby kontaktów na terenie gabinetu
- kompleksowe działanie przeciwepidemiczne
Szczegółowe wytyczne są podzielone na cztery części:
- Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i pacjentom.
- Zapewnienie bezpieczeństwa w obiekcie.
- Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem u pracownika/obsługi.
- Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u osoby/klienta zakażenia koronawirusem.
Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i pacjentom
- Zwiększyć odległości między pracownikami do 1,5m oraz zachowywać bezpieczeństwo pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- W miarę możliwości należy w taki sposób ustalić zmiany aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników przebywających w danym czasie na terenie gabinetu.
- Jeżeli to możliwe należy zmniejszyć liczbę osób, które korzystają jednocześnie ze wspólnych obszarów (na przykład ze stołówki czy z szatni). Zaleca się, aby liczba osób korzystających z tych pomieszczeń dawała możliwość zachowania dystansu społecznego (min.1,5 m).
- Wyposażenie pracwoników w środki ochrony indywidualnej (maski lub przyłbice, rękawiczki oraz środki do dezynfekcji rąk, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem, do użycia w razie potrzeby).
- Zalecenia dla pracowników:
– zaraz po przyjściu do pracy i koniecznie jej rozpoczęciem, należy koniecznie umyć ręce wodą z mydłem.
– w trakcie pracy nosić osłonę nosa i ust oraz rękawiczki ochronne.
– zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 1,5 metra).
– często, dokładnie i regularnie myć ręce wodą z mydłem, następnie dezynfekować suche dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
– podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos.
– jak najrzadziej dotykać dłońmi twarzy, ust, nosa i oczu.
– dbać o czystośći higienęna miejscu pracy. Dezynfekować powierzchnie dotykowye, takie jak słuchawka, klawiatura i myszka, biurko, włączniki świateł.
– kilka razy dziennie czyścić powierzchnie z którymi stykają się klienci, np. klamki, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
– w miarę możliwości nie dojeżdżać do pracy komunikacją publiczną. - Wietrzyć pomieszczenia w miarę możliwości.
- Ograniczyć do minimum spotkania i narady. Wszystkie spotkania przeprowadzać przy otwartych, w trakcie zachowywać dystas społeczny 1,5m. W miarę możliwości najlepiej kontaktaktować się telefonicznie oraz mailowo.
- Koniecznie ograniczyć wspólne korzystanie z przestrzeni wspólnych, w tym:
– zastosować różne godzin przerw,
– zmniejszyć ilość pracowników korzystających ze wspólnych obszarów w jednym czasie (np. przez rozplanowanie przerw na posiłek). - Objąć szczególną troskę pracowników z grup bardziej narażonych – jeśli to możliwe nieangażowanie w bezpośredni kontakt z klientem osób powyżej 60.r.ż oraz przewlekle chorych.
- Egzekwować obowiązek stosowania przez dostawców środków ochrony osobistej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
- Przygotować procedury stosowane w przypadku kiedy zajdzie podejrzenie zakażenia.
Zapewnienie bezpieczeństwa w obiekcie
Przed wykonaniem usługi:
- Przed wykonaniem usługi dobrze jest przeprowadzić wywiad telefoniczny aby ustalić czy u danej osoby występują objawy zakażenia lub czy osoba była narażona na zakażenie.
- Podczas zabiegów pacjentowi nie powinny towarzyszyćosoby trzecie. Wyjątkiem są uzasadnione przypadki (np. osoby nieletnie, niepełnosprawne). Osoba towarzysząca musi być zabezpieczona tak jak pacjent.
- Grafiki pracy i przyjęć powinny być układane tak, by pacjenci nie gromadzili się w poczekalni. W miarę możliwości należy unikać mieszania się pracowników w przypadku pracy zmianowej.
- Należy ograniczać poruszanie się pacjentów po przychodni, minimalizować możliwość kontaktów.
- Pacjenci przy wejściu powinni zdezynfekować ręce i założyć rękawiczki ochronne. Jeśli da się rozgraniczyć wejście i wyjście to także przy wyjściu należy umożliwić dezynfekcję rąk.
- Jeżeli usługa świadczona jest w domu pacjenta, przed wejściem należy zakłożyć maseczkę, przyłbicę, rękawiczki (zależnie od potrzeb).
- Pacjenci powinni używać maseczek ochronnych zgodnie z przepisami.
- Pacjenci powinni przychodzić na zabiegi tylko i wyłącznie z niezbędnymi przedmiotami.
- Opiekunowie powinni używać maseczek zgodnie z obowiązującymi przepisami i utrzymywać bezpieczny dystans.
Procedury w trakcie wykonywania usługi:
- Obowiązkowe noszenie maseczek przez pacjentów.
- Zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie zabiegów.
- Obowiązkowe noszenie maseczek medycznych bądź przyłbic przez fizjoterapeutów, rekomendowane jest używanie rękawiczek jednorazowych.
Procedury wykonywane po wizycie:
- Po wykonaniu usługi zdezynfekować stanowisko (wszystkie przedmioty, z którymi miał kontakt pacjent).
- Po dezynfekcji musi upłynąć rekomendowany przez producenta preparatu dezynfekcyjnego czas, zanim kolejny pacjent może być obsłużony na tym stanowisku. Rekomenduje się także wywietrzenia pomieszczenia.
Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem u pracownika/obsługi
- Należy obowiązkowo zapoznać personel gabinetu z wprowadzonymi zmianami (przekazać najważniejsze wytyczne i obowiązki).
- Należy poinstruować personel, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów powinni zostać w domu zamiast przychodzić do pracy i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować o możliwości zakażenia koronawirusem.
- Należy śledzic informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępne na stronach https://gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
- Jeżeli u pracownika wystąpią niepokojące objawy należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu. Następnie należy wstrzymać przyjmowanie pacjentów, powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do jej poleceń.
- Pracownik powinien czekać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, odizolowany od innych osób.
- Należy ustalić obszar, w którym przebywał pracownik i posprzątanie tych pomieszceń oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u osoby/klienta zakażenia koronawirusem
- W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak zakażenia, pacjenta nie należy wpuszczać do gabinetu. Powinien zostać poinformowany, by jak najszybciej zgłosił się do najbliższego oddziału zakaźnego, w celu konsultacji z lekarzem. Powinien udać się tam transportem własnym lub powiadomić 999 albo 112.
- Jeżeli pacjent znajduje się już w gabinecie – należy go odizolować, powiadomić dyspozytora medycznego o podejrzeniu zakażenia i zgłosić incydent do kierownictwa. Jeżeli jest to możliwe należy ustalić obszar, w którym pacjent poruszał się i przebywał i posprzątanie tych pomieszceń oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy ustalić listę pracowników oraz pacjentów (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w częściach obiektu, w których przebywał pacjent z podejrzeniem zakażenia i stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Należy wstrzymanie przyjmowania pacjentów, powiadomić powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do jej poleceń.
Materiały:ankieta
- Ankieta wstępnej kwalifikacji – pobierz
- Wymogi dot. masek medycznych – pobierz
- Zasady pracy w gabinetach fizjoterapeutycznych – pobierz