Magnetoterapia jest metodą fizykalną, w ramach której przeprowadzone zostało wiele badań klinicznych. Opisane badanie dotyczy stymulacji syntezy kolagenu w modelu zwierzęcym. Jaki jest wpływ pola magnetycznego na syntezę kolagenu.
Wprowadzenie
Pole magnetyczne oddziałując na organizmy żywe wpływa na ich funkcje. Fizykoterapia skupia się na sposobach oddziaływania, które mogą wpływać korzystnie na procesy zachodzące w organizmie. Jednym z opisanych wpływów w magnetoterapii jest synteza kolagenu. Kolagen jest substancją, która zapewnia elastyczność naszym tkankom, jest także istotnym elementem stawów. Magnetoterapia jest wygodna w stosowaniu, gdyż pole magnetyczne bez ograniczeń przenika przez ubranie i tkanki.
Cel badania
Celem badania była ocena wpływu pola magnetycznego na syntezę kolagenu typu II. Badanie przeprowadzono na modelu zwierzęcym.
Opis badania
Badanie zostało opublikowane w „International Ortopaedics” w 2011 roku. Oryginalna nazwa badania to: Pulsed electromagnetic field therapy results in healing of full thickness articular cartilage defect.
W badaniu posłużono się 12 dorosłymi królikami, z których 6 w sposób losowy przydzielono do grupy badawczej, natomiast 6 pozostałych stanowiło grupę kontrolną. Wszystkie króliki zostały poddane zabiegowi usunięcia fragmentu tkanki chrzęstnej szklistej o średnicy 3,5 mm z powierzchni prawego stawu kolanowego. Miejsce usunięcia tkanki zostało wypełnione rusztowaniem z fosforanu wapnia. Następnie grupa badawcza poddawana była oddziaływaniu pola elektromagnetycznego. Wykorzystano w tym celu pole o częstotliwości 1 Hz o przebiegu sinusoidalnym. Pole było aplikowane za pomocą cewki indukcyjnej przez okres 6 tygodni, przez 1 godzinę dziennie. Po upływie czasu eksperymentu pobrano materiał do badań. W przypadku grupy kontrolnej, miejsce usunięcia tkanki chrzęstnej szklistej zostało wypełnione tkanką łączną włóknistą lub tkanką chrzęstną włóknistą. Zarówno w obserwacji makroskopowej, jak i mikroskopowej miejsce wypełnienia różniło się pod względem histologicznym od otaczających tkanek . W przypadku grupy badawczej, miejsce usunięcia tkanki zostało wypełnione tkanką chrzęstną szklistą, zawierającą kolagen typu II. Miejsce to makroskopowo i mikroskopowo nie różniło się od otaczających tkanek. Miejsce usunięcia tkanki mogło zostać zidentyfikowane jedynie na podstawie charakterystycznej przebudowy warstwy podchrzęstnej w miejscu usunięcia tkanki — magnetoterapia wpłynęła pozytywnie na przywrócenie struktury tkanek.
Wynik badania obecności kolagenu typu II w grupie kontrolnej metodą immunochemiczną. Obszar oznaczony strzałkami wskazuje miejsce celowego uszkodzenia. Na ilustracji brakuje widocznych elementów, wskazujących na obecność kolagenu typu II w obrębie uszkodzenia. |
Wynik badania obecności kolagenu typu II w grupie badawczej metodą immunochemiczną. Nie sposób wskazać obszar uszkodzenia. Na ilustracji obraz tkanki nie odbiega od tkanki zdrowej. |
Wnioski
Pole magnetyczne o zadanych parametrach okazało się być skuteczne w odbudowie tkanki chrzęstnej szklistej oraz w syntezie kolagenu typu II, w eksperymencie przeprowadzonym na modelu zwierzęcym. Magnetoterapia jest skuteczna w odniesieniu do odbudowy uszkodzonych elementów stawów.