W związku z licznymi pytaniami przesyłanymi za pośrednictwem portalu fizjotechnologia.com, na temat zastosowania terapii falą uderzeniową w leczeniu zaburzeń erekcji, Astar jako producent sprzętu do fizjoterapii przedstawia poniższe opracowanie.
Metody niechirurgiczne
Obecne niechirurgiczne metody leczenia zaburzeń erekcji obejmują głównie doustne inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5is) i/lub wstrzykiwania do ciał jamistych środków rozszerzających naczynia. Powyższe terapie, podejmowane na żądanie przed aktem seksualnym, z efektem ograniczonym w czasie, nie zmieniają jednak podstawowej patofizjologii w mechanizmie erekcji.
Leczenie zaburzeń erekcji – Terapia falą uderzeniową
Nowym sposobem opracowanym do leczenia zaburzeń erekcji jest terapia falą uderzeniową o niskim natężeniu (LI-ESWT). Jej działanie ma na celu przywrócenie mechanizmu spontanicznej erekcji. Powoduje ona tworzenie nowych naczyń w tkance z późniejszą poprawą dopływu krwi w obszarze poddanym terapii.
W związku z faktem, że jedną z podstawowych przyczyn funkcjonalnych zaburzeń erekcji jest słaby przepływ krwi tętniczej w ciałach jamistych, indukowanie neowaskularyzacji przez urządzenia do fali uderzeniowej typu Li-ESWT, może potencjalnie poprawić przepływ krwi, co z kolei przyczyni się do poprawy spontanicznej erekcji.
Wyniki
Wyniki przeprowadzonych na świecie badań przedklinicznych i klinicznych [randomizowane, z podwójnie ślepą próbą] potwierdziły, że LI-ESWT powoduje znaczną poprawę hemodynamiki, ruchomości i spontanicznej erekcji w subiektywnej ocenie pacjentów. Konieczne są jednak dalsze badania w tym zakresie. Ze względu na mechanizm działania terapii na bazie urządzeń z terapią uderzeniową typu LI-ESWT w niedalekiej przyszłości może zostać stworzony nowy standard opieki nad mężczyznami z zaburzeniami erekcji.
Impactis M – fala uderzeniowa – film o produkcie