Krótkoterminowe efekty laseroterapii wysokoenergetycznej kontra terapia ultradźwiękowa w leczeniu ramienia pływaka (subacromial impingement syntrome zwany w skrócie SAIS).
Leczenie zespołu ciasnoty podbarkowej
Zespół ciasnoty podbarkowej to stan bólowy, polegający na uciskaniu stożka rotatorów przez przednie struktury kruczo-barkowe. Charakterystycznymi objawami są:
- ból barku,
- osłabienie mięśni,
- parastezje w górnym odcinku ramienia.
Więcej na temat tej jednostki chorobowej znajdziesz w artykule: Zespół ciasnoty podbarkowej
Za jedną z metod leczenia ramienia pływaka jest zastosowanie laseroterapii wysokoenergetycznej (High Power Laser Therapy) oraz terapii ultradźwiękowej (Ultrasound Therapy). Skuteczność wpływu obu potwierdza badanie przeprowadzone w szpitalu uniwersyteckim.
Zespół ciasnoty podbarkowej – badanie skuteczności leczenia
Badaniu poddanych było 70 pacjentów z zespołem ciasnoty podbarkowej (SAIS) losowo przypisanych do laseroterapii wysokoenergetycznej (High Power Laser Therapy) albo terapii ultradźwiękowej (Ultra Sound).
W grupie badanej było 42 kobiety i 28 mężczyzn w średnim wieku 54,1 lat. Poziomem wyjścia była ocena w skali VAS 6,4. Nie było różnic pomiędzy grupami w chwili rozpoczęcia badania. Biorący udział w badaniu otrzymali 10 sesji zabiegowych laserem wysokoenergetycznym i ultradźwięków przez okres kolejnych 2 tygodni.
Sposób pomiaru
Wyniki określano w Constant Murley Scale (CMS), Visual Analog Scale (VAS) i Simple shoulder test (SST).
Po dwutygodniowych zabiegach uczestnicy grupy laseroterapeutycznej wykazali znacznie większe obniżenie bólu, aniżeli członkowie grupy US.
Zespół ciasnoty podbarkowej – laseroterapia
Terapia grupy laseroterapeutycznej była przeprowadzana za pomocą lasera HIRO 1.0. Jego moc szczytowa wynosi 1 kW. Długość emitowanej fali to 1064 nm, maksymalna energia jednego impulsu to 150 mJ, moc średnia 6 W, gęstość energii 760 mJ/cm2, a czas trwania pojedynczego impulsu to mniej niż 150 ms. Na początku zabiegu przeprowadzano manualne skanowanie (przemiatanie) obszaru przykurczu mięśniowego (100 cm2/30 s), szczególnie górną część trapeziusa i deltoidusa. W tej fazie zabiegu całkowita dawka promieniowania wyniosła 1000 J. Środkowa faza zabiegu polegała na opracowaniu punktów spustowych, aż do osiągnięcia redukcji bólu o 70-80%. Średnia dawka energii w tym przypadku to 50 J. Ostatnia faza terapii polegała na powolnym manualnym przemiataniu (100 cm2/60 s) tego samego obszaru, który był poddawany terapii w fazie początkowej zabiegu, aż do uzyskania całkowitej dawki energii 1000 J. Gęstości energii w poszczególnych etapach wynosiły odpowiednio 510, 610, 710 mJ/cm2. W ten sposób całkowita dawka energii dostarczonej wynosiła w przybliżeniu 2.050 J. Czas potrzebny na terapię to w przybliżeniu 10 minut.
Zespół ciasnoty podbarkowej – terapia ultradźwiękowa
Uczestnicy terapii ultradźwiękowej byli poddawani zabiegowi za pomocą głowicy 1 MHz z natężeniem 2 W/cm2 i współczynniku wypełnienia 100%. Głowica była prowadzona powolnym ruchem okrężnym na obszarze 20 cm2.
Ramie pływaka – efekty leczenia
W grupie laseroterapii wysokoenergetycznej początkowa wartość dolegliwości bólowych w skali VAS wynosiła 6,28 po zabiegu zmniejszyła się do 2,42.
Natomiast w grupie terapii ultradźwiękowej wartość początkowa wynosiła 6,6. Po skończeniu wspomnianej serii terapii obniżyła się do 4,44.
Skala VAS jest skrótem od Visual Analog Scale. Ta metoda pomiarowa jest związana z oceną raportowanego poziomu w odniesieniu do dwóch skrajnych wartości. Mogą to być np. określenia brak bólu i ból bardzo ostry. Osoba odpytywana określa gdzie umiejscowiłaby swoje odczucia. Następnie dokonuje się pomiaru lokalizacji wskazanego punktu w stosunku do długości odcinka pomiędzy określeniami. W takim systemie odpowiedź w połowie oznacza 5 w skali VAS.
W ramach badania przeprowadzono również ocenę w Constant-Murley Scale (CMS) i Simple Shoulder Test (SST), ale opisy tych metod pomiarowych wykraczają poza zakres artykułu.
Ramię pływaka – jak leczyć ?
Z przeprowadzonego badania skuteczności stosowania terapii – jednoznacznie wynika, że laseroterapia wysokoenergetyczna była dwukrotnie efektywniejsza w leczeniu ramienia pływaka SAIS.
Sprawdź dodatkowe metody leczenia: Terapia zespołu ciasnoty podbarkowej